Kto je teda Matka?

Matka

Pri tejto téme som rád, že som Slovan. V slovanských jazykoch nazývame túto jedinečnú súčasť včelstva matkou, čo je oveľa výstižnejší názov, než kráľovná. Včelia matka totiž v úli ničomu nekraľuje, ani nič neriadi, plní v ňom len (= práve) špecifické funkcie. To si len neprirodzená ľudská osobnosť civilizovaného súčasníka nevie predstaviť svoju existenciu bez vonkajšej autority a z toho dôvodu túto predstavu - za pomoci Charlesa Butlera (1609) - projektuje aj do objektu menom včelstvo, pre ktoré má rovnako zavádzajúci americký termín: kolónia 🤪.

Riadenie

Žiadna včela v rámci včelstva nikoho neriadi, a žiadna včela nie je riadená inou včelou. To by včielky museli mať v úle veľkú zasadačku, kde by im každé ráno nejaká vedúca pracovníčka rozdeľovala úlohy: Vaša skupina dnes pôjde na facéliu, táto skupina na agát, vy na peľ, vy na vodu, vy budete dnes robiť propolis, vy stavať plásty, vy čistiť, vy vynesiete mŕtvolky, ty matka, máš dnes kvótu 1612 vajíčok, takže kŕmičky dnes použijú severozápadnú špajzu.... Zdravý rozum nám už asi sám hovorí, že táto predstava je hlúposť.

Tu si môžeme urobiť odbočku a naklásť si ešte zopár vtipných otázok na tému riadenie:
A čo komunikácia medzi včelstvami? Odkiaľ vedia trúdy, kde je ich zhromaždisko? A odkiaľ to vedia mladé matky letiace na zásnubný let? Vari všetci čumia na twitter?

Funguje to samo?

Úlohy vo včelstve sú rozdeľované presne tak isto, ako sú rozdeľované úlohy bunkám v telách evolučne nižších - jednotelových organizmov, akým je napr. aj ľudské telo. Bunky nášho tela tiež nepotrebujú zasadačku, aby vedeli, ako majú zabezpečovať jeho chod! Naše srdce bije bez rozkazov (Teraz! Teraz! Teraz! Teraz!). Naše pľúca sa nadýchnu, aj keď im to zakážeme. Náš tráviaci systém vie, čo potrebujeme, aj bez manuálu. Naša nervová sústava funguje bezchybne aj bez politiky. (A to ešte nechcem komplikovať tým, že toto všetko sa namnožilo delením z dvoch buniek - vajíčka a spermie, a kto riadil to delenie...) Ale naša pyšná myseľ o tento banálny zázrak Vedomia ani nezavadí. Z pohľadu mysle telo funguje samo. Prečo teda nevie uplatniť túto banalitu na porozumenie tomu, ako funguje včelstvo?

Hypofýza

Ak jednotlivé včielky chápeme ako orgány, či končatiny včelstva (metaorgány patriace metabytosti), potom včeliu matku môžeme chápať ako našu podmozgovú žľazu - hypofýzu. Tá dianie v organizme sama neriadi, ale ho synchronizuje a má na starosti rast. Včelia matka má podobné úlohy vo včelstve - vydáva synchronizačný feromón a kladie vajíčka.

Napokon - najvýznamnejším dôkazom, že matka nič neriadi, je roj valiaci sa z úľa. Matka ide von medzi poslednými. Ak by procesy riadila, musela by ísť predsa prvá!