Výroba nadstavkov

Vyrábame si vlastné uteplené nadstavky C, B a E. Materiál uteplivky používame polystyrén a drevené hobliny, od ktorých si sľubujeme najprirodzenejší prechod tepla a vlhka stenou nadstavku, aby sa včelí príbytok čo najviac podobal bútľavému stromu s rôznym stupňom rozkladu drevnej hmoty.

Oba rámy (ďalej vence) nadstavku - horný aj dolný - sú hrubé 20 mm a majú vnútorné rozmery 400 x 460 mm. Oficiálne uznaný, štandardný a štandardizovaný rámik slovenského Béčka má hornú latku o dĺžke 465 mm, kvôli čomu je nutné a dobré z vnútornej strany oboch čelných dosiek horného venca odfrézovať 5 mm. Tým sa jeho vnútorná svetlosť zvýši zo 460 na 470 mm, čo je rámik + rezerva 2,5 mm na každej strane. Ak chcete použiť fejkové rámiky s kratšou latkou od niektorých predajcov, môžu sa vám pri prenose hoffmanove pliecka do seba kliesniť a plásty lepiť. V horšom prípade sa budú medom obaľovať a pučiť včielky.

Dolný veniec je hladký - bez akéhokoľvek frézovania

Keďže sú oba vence spájané palubovkou o hrúbke 10 mm, vnútorná svetlosť nadstavku je 380 x 440 mm. Rámik má vonkajšiu dĺžku 420 mm, takže je na každej strane 10 mm včelia medzera.

Oficiálne uznaný, štandardný a štandardizovaný rámik slovenského Béčka má celkovú výšku 275 mm. V nadstavku potrebujeme včeliu medzeru nad rámikom aj pod rámikom: 5 + 5 = 10 mm. To znamená, že výška nadstavku B je 275 + 10 = 285 mm. Podobne výška C je 370 a výška E je 180 mm.

Falc sa na uteplenom nadstavku vytvára posunutím vonkajšej palubovky nadol. Pre seba si robíme falc o výške 10 mm. Štandardne sa zvykne robiť 15 mm, no sú výrobcovia, ktorí posúvajú palubovku aj o 20 mm. Táto téma je vecou kompatibility. Ak na nadstavok s nižším falcom položíte nadstavok s vyšším falcom, bude celú hmotnosť niesť len vonkajšia palubovka nadstavkov a vo vnútri úľa sa zväčší včelia medzera! Opačne sa tak veľa nestane, len vo vonkajšom obale úľa vznikne neuteplená štrbina.

Vnútorný obklad nadstavkov robíme v dvoch výškach: o 5 a o 15 mm nižšie, než je celková výška nadstavku (spomínaných 285 mm), čiže 280 a 270 mm pre B.

Tých 15 mm na čelných stranách je včelia medzera + hrúbka uška štandardizovaného rámika B, čiže 5 + 10 mm. Tým, že bočné (= nie čelné) steny sú nižšie len o 5 mm sa dostávajú do roviny s vrchnými latkami rámikov.

Mnohým výrobcom sa s tým babrať nechce a robia celý vnútorný obklad rovnako nízky. Vzniká tým ale čudná medzera medzi bočnou stenou nadstavku a prvým i posledným rámikom, ktorú včeličky premostia, alebo ju použije matka, aby ňou prekĺzla do medníka, ak nemáte MM celkom na mieru. Navyše - ak nepoužívate hoffmanove rámiky, ale obyčajné rámiky s medzerníkmi na hornej latke, tieto sa nemajú o čo oprieť.

Bočná stena je v rovine s rámikmi

MM ako uliata