Kto je vlastne Včelstvo?

Guľa

Guľa je geometrický útvar - teleso, ktorý má od svojho stredu k ľubovoľnému miestu na povrchu rovnakú vzdialenosť. Jeho povrch má teda pri danom objeme najmenšiu možnú plochu.

Zdá sa, že Vesmír má záľubu v guliach. Je plný guľatých hviezd, planét a mesiacov. Dynamika - čiže životachtivosť - vedie ku guľatosti.

Voda je základom a teda aj esenciou životachtivosti tu na Zemi. Aj kvapka vody má v beztiažovom stave tvar gule - vďaka vlastnosti menom viskozita. Beztiažový tvar vody môžeme čiastočne suplovať dynamikou tak, že necháme vodu kvapkať. Tu sa nám guľa objaví v trochu pretiahnutom tvare kvapky, ale stále je to guľa.

Včelstvo má tiež akúsi svoju viskozitu. Gravitácia a ďalšie zákony pôsobiace na vodu pôsobia podobne aj na včelí roj. Nakoniec - zimujúce včelstvo nám svoj tvar ukazuje presne. Voláme ho chumáč, ale je to guľa presne podľa definície. Pri danom objeme má najmenší povrch, aby efektívne narábalo s teplom.

Meta-

Predpona meta- značí niečo prekračujúce pôvodný predmet. Napríklad, metainformácia je informácia o informáciách, ktorých význam týmto prekračuje. Metafyzika (SK|CZ) je fyzika za fyzičnom, ktoré týmto prekračuje...

Guľatá metabytosť

Meta-bytosťou teda chápem bytosť pozostávajúcu z bytostí, ktorých možnosti týmto prekračuje. Ak sa rozprávame o včelstve, jazykovo to vraj popisuje nemčina, kde je die biene jedna včelia bytosť a výrazom der biene sa označuje včelstvo ako bytostný celok.

Môžeme teda s istotou vyhlásiť, že včelstvo je - vďaka svojej dynamike - guľatou metabytosťou. V istom zmysle je evolučne na vyššej rovine, než pyšný homo sapiens domesticus. 😊