Kto je teda roj?

Pivničiari či sklípkani

Vo včelárskej literatúre sa s obyčajnosťou tak samozrejmou, akou je povedať Nazdravie! niekomu, komu sa kýchlo, dočítate, že ... roj po usadení umiestnime do pivnice, alebo na podobné chladné a temné miesto.... My toto nikdy nerobíme! Včelstvo je slnečná bytosť - v žiadnom prípade nepatrí do pivnice ani do sklepa! Dôvodom tejto praktiky je nepochopenie toho, kto je včelí roj.

Kto je teda roj?

Roj je včelia metabytosť, ktorá sa len pred pár chvíľami zresetovala do továrenských nastavení. Má teda prudkú potrebu organickej komunikácie. Z toho, čo už vieme o úli nám dopne, že roj prišiel o väčšinu hardvérových komunikačných prostriedkov, ako sú plásty a zapropolisované drevo úľa (vibrácie a zvuky) a utesnená dutina (závetrie pre rozptyl pachov) a ktovie, o čo všetko ešte, o čom naša päťzmyslová senzorická paleta ani nešípi. Slovo zapropolisované (drevo úľa) som zvýraznil preto, lebo úle, či skôr drevené škatule, ktoré rojom podstrkujeme a v ktorých ešte voľne hrkocú rámiky, nemajú zatiaľ potrebné komunikačné vlastnosti - tie nadobudnú až o hodne neskôr.

Tí pivniční včelári a sklepní včelaři strasú roj do spomínanej hranatej drevenej škatule honosne nazvanej úľ a doslova prerežú guľatú metabytosť, piatimi až desiatimi medzistienkami*. Nemôžu sa potom čudovať, že včelstvo má tendenciu takúto katovňu opustiť! Proti opusteniu mučiarne sú najlepšie okovy z reťazami, čiže už spomínaná studená pivnica, kam sa škatuľa umiestni. Včelstvo je mega inteligentné. Vie, že má v bruškách včiel zásoby len na pár dní, a tak nemôže strácať čas. Keď sú vonkajšie podmienky nevyhovujúce (tma a chlad), musí prijať to, čo má (škatuľu s čepeľami medzistien) a musí začať stavať svoju vnútornú kostru (plást) tam, kde je!

Hotovo - roj je usadený na medzistienkach! Teší sa pivničiar.

* medzistienka je tenký plát včelieho vosku s obojstranne predtlačeným šesťuholníkovým vzorom zhodným s prirodzeným včelím plástom. Upevňuje sa drôtikmi do stredovej osi rámika a slúži na to, aby sa včielkam určilo, kde majú svoje dielo stavať.

Náš úľ pre usadenie roja

Náš úľ pre usadenie roja má - podľa jeho veľkosti - 2 až 4 rámiky s medzistienkami a 8 až 6 stavebných rámikov (pri riadnom 10 # vysokom nadstavku). Súše nedávame - bola by škoda nevyužiť potenciál čistého roja a zašpiniť ho partiovým tovarom. Naozaj nikdy nekombinujte v úli pre roj nové rámiky so súšami! Škaredo by ste rozladili túto Vesmírom vyladenú mašinku! To už mu radšej dajte súše v plnom počte.

Chovateľský a rojový kalendár.pdf

Asi to nemusí byť každému jasné - skúsim to načrtnúť: Roj má naprogramované najprv sa venovať stavaniu a potom postupne pripájať vo väčšej a väčšej miere odchov plodu a zhromažďovanie zásob.

To sa krátko napíše, ale do toho patria celé kúzla s termoreguláciou, kŕmením matky, znáškou peľu (ten je potrebný aj na tvorbu vosku aj na kŕmenie plodu) a kto vie čo všetko ešte.

Ak usadenému roju podhodíte niekoľko prázdnych súší, matka sa na ne samozrejme vrhne, začne klásť vajíčka a včelstvo bude musieť za pochodu zmeniť celý program, čo sa v prírode nestáva, čiže k tomu nemá manuál! Čo ale spraví určite je, že horné - zásobné bunky tých podhodených súší natiahne na dvojnásobok (áno, až po medzistienku susedného rámika!), a takú včelársku úľavu, aká vás čaká v deň, keď takéto plásty vytavíte v tavidle, si neviete ani predstaviť! 😁

Stavebné rámiky

Náš stavebný rámik nie sú len postĺkané prírezy (hoci tie by tiež určite fungovali). Na hornú a na bočné latky prišívame včelárskym drôtikom drevenú špajdľu a pomocou úzkeho štetca ich z vnútornej strany natierame rozpusteným horúcim voskom. Sľubujeme si od toho akúsi simuláciu delta trámikov a zároveň vytvárame bázu z vosku pre stavbu plástu.

Rozloženie rámikov v úli pre roj je logické: 1 až 2 rámiky s medzistienkami po každej strane - to aby vôňa vosku a naznačené šesťboké bunky pripomínali domov a 6 - 8 stavebných rámikov v strede. Ak ste doteraz čítali pozorne, dochádza vám prečo. Tieto stavebné rámiky vytvárajú kompaktnú dutinu, kde sa roj môže znovu celostne a neprerezane zavesiť, pokračovať v komunikácii a stavať pomocou jeho obľúbeného retiazkovania. Takýto úľ umiestnený priamo na včelnici nám ešte ani jeden roj neopustil.

Chytanie roja

Stáť v strede oblaku usádzajúceho sa roja a dovoliť svojej duši byť jeho súčasťou je najkrajší včelársky zážitok. Vďaka nebodavosti rojových včiel je to najlepšia možnosť, ako začať láskyplný vzťah. 

(To, že som na videu vyzlečený nie je z frajeriny. Je to z technických príčin, aby mi - ako sa u nás hovorí - nenapadali včely za krky. Aj sa to potvrdilo: dostal som síce 4 žihadlá - no nikam inam, než do predlaktia, na ktoré mi spadla časť roja a pritlačené včielky konali reflektívne - nie agresívne. Ak by sa mi pritlačili pod odevom - to by bol iný tanec...)

Ešte poznámka k tej nebodavosti: Aprílové roje môžu obsahovať ešte značný počet zimných včiel. Tie majú od prírody nastavený vyšší stupeň ochrany včelstva. Druhou vecou, s ktorou treba rátať, je počet dní, ktoré strávil roj mimo úľ. Môže byť, že miesto kde visí už prijal za svoje (už začal stavať prvý plást) a brušká včiel už nie sú prepchaté zásobami. Keď neviete, ako dlho už visí na mieste, kde ste ho našli, radšej si ten skafander oblečte.

Nasledujúce úkony

Asi tak po troch dňoch by mal byť roj pevne usadený. Pozná sa to podľa lietaviek nosiacich peľ. Určite ocení zakŕmenie a včelár ocení rovné plásty. Z týchto dôvodov je dobrá prehliadka, pri ktorej vyberieme všetky stavebné rámiky bez začatého diela. Tie, ktoré zostávajú v úli prezebrujeme medzistienkami. Nie že by som mal z trhania včelích retiazok nejaký skvelý pocit, no moderné včelárenie je bohužiaľ o kompromisoch. Nemôžme si dovoliť krivolaké plásty.

V kladnom význame slovesa chovať roj od 4. dňa zakŕmime každý druhý deň jedným litrom sirupu v pomere 1:1 a urobíme to dva až trikrát, ako nám to poradil včelársky majster a včelomil Quido Sklenar. Dobre mu padne (roju, nie Quidovi) energia naviac a tiež tým trochu ochránime lietavky - každý výlet mimo úľ nesie riziká. Taktiež si od toho môžeme sľubovať, že včely uvoľnené z úlohy znášania sladiny, môžu pracovať na stavbe diela, alebo znášať iný materiál.

Takto ošetrené včelstvo by sa už mohlo nechať na pokoji - už sa o seba postará samo - a to až do potreby nasadenia medníka, čo môže byť pri Béčkovom úli a dobrom počasí (znáška) už aj o týždeň (a o mesiac sa dokáže znova vyrojiť)! Áno, dynamika (životachtivosť) roja je neuveriteľná! (Ďalšia vec na zamyslenie pri impotentých protirojových opatreniach.) Naše roje (a dokonca aj poroje) bývajú ale obrovské a silné, a tak sa takmer vždy na stavebných rámikoch pustia do stavania trúdoviny. Je preto potrebné pred nasadením medníka urobiť ešte jednu prehliadku plodiska a trúdie rámiky presunúť na jeho okraj (plodiska, nie úľa), kde im bude dobre (trúdí plod vraj potrebuje nižšiu teplotu) a odkiaľ sa budú dať ľahko odobrať, keď bude treba.

Ak by ste chceli na nete nájsť niečo o Quidovi Sklenarovi, v nemčine sa zvykne písať jeho meno Guido Sklenar. Preto v nemčine, lebo bol moravským Rakúšanom. Pozn. aut.

Poroj

Keby mala byť stránka o rojoch a rojení kompletná, mal by som sa ešte zvlášť povenovať porojom, pretože ich prirodzenosť a psychológia je veľmi odlišná od prvorojov. Do dnešného dňa som túto problematiku nepochopil. Tu nachádzam porozumenie pivničiarom a sklípkanom.

K prirodzenosti poroja

Podľa toho, či včelár stihol po vyrojení prekontrolovať materské včelstvo a zredukovať počet ešte nevyliahnutých materských buniek na minimum, môže mať poroj jednu alebo viac mladých - nespárených matiek. Viac matiek, ktoré sa snažia byť originálne, je zrejme dôvodom toho, že poroj často mení miesto, na ktorom sa usádza. Po každej zmene miesta po ňom zostáva niekoľko desiatok mŕtvoliek a pri každom novom usadení je viditeľné, že sa zmenšil, hoci množstvo mŕtvoliek na predchádzajúcom stanovišti nezodpovedá zmene jeho veľkosti. Skôr to vyzerá, akoby to niektoré včielky omrzelo a vrátili sa do pôvodného domova, alebo nastalo vo vzduchu jeho delenie. Videl som poroj veľkosti päste, z ktorého práve odpadla matka s jednou včelou, no porojík zostával stále prichytený na halúzke jablone majúc zrejme ešte jednu matku. Do dnešného dňa pre mňa zostáva záhadou, čo tou redukciou vyrojeného včelstva (prakticky až na nulu) Matka Príroda sleduje. Možno sa ani jedna z mladých matiek neosvedčila?

K psychológii poroja

Usadiť poroj býva niekedy úplne obyčajná záležitosť popísaná vyššie, a niekedy to býva ťahanie sa za prsty.

Pri kontrole bezproblémovo usadeného poroja (na tretí deň) som pod stropnou pokrývkou našiel tri smutné mladé matky, ktorým nik nevenoval pozornosť. Včelstvo si jednoznačne už vybralo svoju favoritku. Otázka je, či ten výber prebehol pred alebo až po usadení.

Inokedy sa stáva, že po strasení do rojnice sa po pár chvíľach pri vstupe objavili strážkyne komunikujúce: „Sme doma“, no poroj aj tak do večera, či do rána odletí. Niekedy odletí hneď po strasení. Zatiaľ sa najlepšie osvedčil úľ pre roj (popísaný vyššie), do ktorého sa ale vloží zásobný plást. O kombinovaní medzistienok a súší som už tiež písal vyššie.

Už sa na našej včelnici satalo aj to, že poroj (alebo jedna z jeho matiek) vyprovokoval znovuvyrojenie riadneho - dva dni usadeného roja. Ten sa ale našťastie vrátil znova na svoje miesto bez nášho zásahu. To by mohlo napovedať o tom, že rojové matky nesú nejakú (možno pachovú) vlajku rojenia a nasledovania.

Našich ľudských 5 zmyslov je možno málo na to, aby sme si mohli dovoliť trpieť ambíciou pochopiť včelstvo a jeho biorytmy. Ak by sa našiel niekto, kto by vedel vniesť viac svetla do problematiky, prosím, napíšte nám.