Preleták principiálne

Preleták je včelotechnické zariadenie (náhradný úľ), ktoré principiálne využíva orientačný zmysel lietaviek. Konkrétne lokalizačnú, vizuálnu a pachovú pamäť na ich domov.

Ak chceme z nejakého dôvodu manipulovať s leitavkami (odobrať / pridať do včelstva), ich rodný úľ z jeho pôvodného miesta odstránime a na jeho miesto postavíme úľ, ktorého obyvateľkami by sa mali stať. Kvôli vizuálnej a pachovej pamäti je ideálne nechať na pôvodnom mieste aj pôvodné úľové dno s letáčom, čo by v dnešnej LEGO dobe nemal byť žiadny problém.

Ak je prioritou odoberanie lietaviek (napr. z odloženca kvôli eliminácii porojov či rabovky), tak zavŕšenie celého úkonu trvá do konca nasledujúceho dňa. To aby sa lietavky, ktoré mali už v aktuálny deň fajront, znovu dostali von na pracovnú smenu.

Na tomto mieste sa dá úspešne polemizovať o tvrdeniach včelovedcov, že včely sa orientujú podľa slnka. Nemôže to byť len podľa slnka, pretože ak vezmete lietavky v noci do vzdialenosti menšej, než 3 km, vyletia ráno z neznámeho miesta na pašu a z paše domov - na pôvodné miesto, hoci pri prenose boli zavreté v úli a slnko vtedy svietilo na opačnú stranu Zemegule. Podobá sa to skôr na orientáciu poštových holubov, v mozgu ktorých sa našli vlákna citlivé na zemský magnetizmus.