Kontrolný rámik

Kontrolný rámik je včelotechnické zariadenie / opatrenie pôvodne určené na identifikáciu prítomnosti matky vo včelstve. Odtiaľ pochádza aj jeho názov. Prakticky je to plodový plást s vajíčkami a / alebo 1 - 2 dňovými larvičkami, čiže chovným materiálom, na ktorom sú včielky schopné vychovať núdzovú matku.

Nie že by bolo nutné používať KR zakaždým, keď nevieme nájsť matku! Ukážeme si v bodoch, kedy nie je, a kedy naopak je dobré KR použiť.

Istota (KR sa neodporúča)

Znaky, že matka je alebo bude určite prítomná

Znaky, že matka je určite neprítomná, poškodená, alebo sú prítomné trúdice

Na tomto mieste musím zmieniť, že mnohí včelársky majstri neodporúčajú iné riešenie trúdokladného včelstva, než ho vysypať*. Počul som však aj sväto-sväté tvrdenie jedného mladého včelárskeho majstra, že kontrolný rámik vie vyliečiť aj trúdice tým, že po vložení KR sa včelstvo musí starať o plod, čím sa zbaví prebytkov materskej kašičky. 😏 (Nezabúdajme, že čistou kašičkou sa chovajú larvičky len do 3. dňa. Aj keby sme našli KR s dostatočným množstvom mladého plodu...) Quido Sklenar síce píše, že istý úspech dosiahneme aj u včelstiev s trúdicou, najmä ak im prevesíme deň pred pridávaním matky jeden alebo dva plásty so zaviečkovaným plodom a včelami... Včely s pridaných plástov odpracú trúdicu... No tu sa nejedná o kontrolný rámik.

Neistota (KR sa vrelo odporúča)

Znaky, že s matkou je veľmi pravdepodobne niečo v neporiadku, alebo zahynula

Úplná neistota

Práve v týchto neistých prípadoch je KR výbornou pomôckou. Jednoducho sa vloží do problematického včelstva. Vymeniť ho za ktorýkoľvek plást nie je problém, nakoľko sú takmer všetky bez plodu. Pri manipulácii však treba rátať s možnosťou, že vo včelstve je zatiaľ nespárená mladá matka, ktorá by mohla uletieť a spadnúť mimo úľ, alebo by sa mohla zraniť!

Po niekoľkých dňoch sa KR skontroluje. Ak včielky nenarazia núdzovú MB, znamená to, že matka tam je, alebo s ňou včielky rátajú (nie som si istý, či môžu rátať aj s trúdicami). Ak MB narazia, boli bez matky a je na včelárovi, aký ďalší postup zvolí. Najjednoduchšie je nechať KR s narazeným matečníkom vo včelstve. Zdravý rozum nám asi hovorí, že je teda výhodné vyberať KR zo včelstva s kvalitným plemenivom. 

Na tomto mieste ešte treba pripomenúť vonkajšiu teplotu a dĺžku pobývania kontrolného rámika mimo úľ - aby plod nezachladol, či naopak - aby horúčava plod nevysušila. No nejde tu len o tepelné, ale aj o svetelné podmienky na slnku. Larvičky nemajú pokožku, ani inú UV ochranu! Pre plod je prirodzené šero úľa. Určite treba použiť rojnicu, alebo schránku na rámiky.

Aj keď chceme použiť plodový plást s otvoreným plodom a vajíčkami na iné včelotechnické úkony, než na kontrolu prítomnosti matky, termín kontrolný rámik už nezmeníme. Môžme ho použiť napr. pri tvorbe odloženca.

* Vysypanie trúdokladného včelstva sa vykonáva tak, že sa odnesie celý úľ asi 20 metrov pred včelnicu, po otvorení sa výdatne zadymí, chvíľu sa vyčká, aby sa včely nasali medu a nakoniec sa rámik po rámiku všetky včely strasú na nejakú podložku (úľové veko, plachta, atď.). Keďže všetky včely v trúdokladnom včelstve majú už svoj vek (aj keď nie všetky plnia funkciu lietaviek), predpokladá sa, že okrem ťažkých trúdic nebudú mať problém preletieť tých 20 metrov späť na včelnicu a vžobrať sa do susedných úľov. Ako platidlo strážkyniam použijú med, ktorým sa zásobili pri zadymení. Ak by na podložke vytvorili roj, treba s nimi znovu zatriasť.