O materskej kašičke

Royal Jelly

Jej meno – ako v slovenčine, tak v angličtine (royal jelly) - pochádza z toho, že je hlavnou potravou pre včeliu matku (ang. queen bee), ktorá ňou je kŕmená od larvičky až po smrť. Len matky vo včelstvách pripravujúcich sa na rojenie sú pár dní na diéte, aby neboli ťažké a mohli lietať. Larvičky do tretieho dňa života sú ňou kŕmené všetky.

Hotový zázrak

Je to koncentrát výživných látok: vitamínov skupiny B, uhľohydrátov, bielkovín, aminokyselín, mastných kyselín, vitamínov a minerálov ako železo, vápnik, mangán, zinok... Jej presné zloženie (ako aj ostatných včelích produktov) sa líši v závislosti od prostredia, v ktorom včelstvo žije. Obsahuje špecifickú mastnú kyselinu, kyselinu 10-hydroxydecénovú (10-HDA), ktorá sa používa na určovanie jej kvality.

Materská kašička je mliekoidný výlučok hltanových žliaz mladušiek vo veku 6 - 14 dní tzv. kojičiek (spisovne dojčičiek). Je to priesvitná smotanovožltá, staršia až jasnohnedá hmota medovitej konzistencie a slabo výraznej vône. Materská kašička pôsobí na rýchly vývoj matky a dáva jej obdivuhodnú schopnosť klásť takmer neuveriteľné množstvo vajíčok a žiť neporovnateľne dlhšie ako ostatné včely. Tieto poznatky viedli k tomu, že materská kašička sa začala po objavení chemicky skúšať a potom využívať ako liečivo a ako doplnok stravy. Pripisujú sa jej mnohé vlastnosti a odporúča sa najmä tým, ktorí potrebujú načerpať energiu a vitalitu. Skrátka zázrak, ktorý nám príroda dáva, aby prispel k ľudskému blahu. (No neviem, príroda nám dáva všeličo, ale konkrétne MK Prírode určite rveme z rúk.)

Materská kašička a ľudia

Používa sa proti príznakom menopauzy, pri sennej nádche, cukrovke, predmenštruačnom syndróme (PMS), neplodnosti a iných hormonálnych nedostatkoch, obezite, suchom oku a na mnohé iné účely, ale bez vedeckých overení. Ba naopak - najnovšie vedecké výskumy vraj ukazujú, že včelia matka nenadobúda svoje nadštandardné vlastnosti tým, čo materská kašička obsahuje, ale práve tým, čo oproti strave včelích robotníc neobsahuje - flavonoidy.

Pri perorálnom použití je bežne dobre tolerovaná ale samozrejme astmatici a alergici by sa do jej užívania púšťať nemali. MK má aj antibiotickú zložku a tá vraj likviduje aj baktérie črevného mikrobiómu. No, všetkého veľa škodí.

Laický, čiže zjednodušený pohľad na získavanie

Zber materskej kašičky je veľmi náročný proces. Ako pre včielky, tak pre včelára. Najlepšie je, keď sú včely nachystané na rozmnožovanie sa (rojová nálada). Najprv musí nechať včelstvo alebo jeho časť osirieť. Do takéhoto bezmatečného včelstva sa potom vloží séria umelých materských buniek so včelími larvičkami, ktoré sa musia vziať z iného včelstva za plnej medovej znášky. (Keďže na nazbieranie znateľného množstva MK treba tento postup opakovať niekoľkokrát, sú týmto spôsobom včelstvá neuveriteľne vyrušované.) Včielky sa snažia vychovať si náhradnú matku a začnú larvičky v umelých materských bunkách kŕmiť materskou kašičkou. Tretí deň od vloženia série je v materských bunkách materskej kašičky najviac. Ani o deň skôr, ani o deň neskôr - pretože larvička rastie. Preto sa jej odber musí urobiť na tretí deň, aj keby padali traktory (nielen na včelára, ale aj na včely). MK sa buď odsáva, alebo vyberá  lyžičkou (nie čajovou) a treba sa ešte zbaviť tej larvičky. Po odobratí sa séria môže zopakovať (znovu vložiť do buniek larvičky). Série môžu bežať aj tri paralelne - deň po dni, čo znamená každodenné vyrušovanie včelstiev (jednak produkujúcich MK, jednak poskytujúcich larvičky). Vyprodukovať takéto množstvá MK je pre včielky neprirodzené a veľmi náročné. Z jednej materskej bunky sa takto získa iba ¼ g MK. V našich krajinách sa pri tejto náročnosti odber neopláca, pretože V Číne a v Turecku majú vraj znásilňovanie včelstiev na vysoko sofistikovanej úrovni a tak je nízka cena čínskej MK nedosiahnuteľná. Určite bude nedosiahnuteľná aj jej nekvalita, pretože slovenské včielky vyrábajú MK z prírodných zdrojov a nie z utilitárneho dokrmovania.

Asi nebudem preháňať prirovnaním, že získavanie MK nie je ako podojiť kravu. Pre včelstvá je asi tak invazívne, ako keby vám každý deň niekto rozbil okno do ulice len preto, že si chcel poznamenať niečo na papierik a z chodníka uvidel, že za oknom na parapete máte položené pero, ktoré potreboval. Tiež by vás to nezabilo! Ale ten fyzický pocit prievanu a psychický pocit, že vaše obydlie vás nechráni, musí byť na nezaplatenie. Včelári, ktorí MK odoberajú mi asi nebudú odporovať. Iste majú zážitok zvýšenej potreby bránenia sa (takpovediac agresivity) u dotknutých včelstiev.

Viem, že keď si dávam bravčové na dubákovej omáčke, nemám šajnu, čo Trhová ekonomika vyvádzala s tým prasiatkom. Je to dôsledok nášho falošného pocitu oddelenosti a je dobré si byť toho vedomí aj pri capkaní si krémiku s materskou kašičkou na tvár.

Skladovanie

Limitujúcim faktorom produkcie materskej kašičky (popri aktuálnej trhovej cene a prácnosti jej získavania) je jej skladovateľnosť, keďže pomerne rýchlo podlieha skaze. Hneď po odobratí ju treba umiestniť do tmavej nádoby a uskladniť pri teplote 0 až 5 °C. Pri tejto chladiarenskej teplote vydrží bez výrazných degradačných zmien maximálne pol roka. Skladovateľnosť sa dá predĺžiť vysušovaním mrazom, tzv. lyofilizáciou, keď sa zo zmrazenej materskej kašičky vákuovo odparí voda. Vo včelárskej praxi nájdu uplatnenie malé laboratórne lyofilizátory. Vzniknutý prášok je veľmi hygroskopický a treba ho skladovať vo vzduchotesných obaloch. Pred použitím sa prášok rozmieša vo vhodnom rozpúšťadle (napr. vo vode). Stabilizácia materskej kašičky sa dádosiahnuť aj jej primiešaním do medu v množstve 1 až 2 %, čím sa zastaví jej enzymatická aktivita.