Rámikové miery

Nedávna história

Ešte v minulom storočí, keď začínali včeláriť naši otcovia, riešila sa otázka rámikovej miery decimetrami plochy plástu a jeho štvorcovitosťou (ako opakom obdĺžnikovitosti), pretože matka kladie do kruhu. Druhý atribút na zváženie kvôli výberu typu úľa a včelotechniky boli takzvané znáškové podmienky. Tým sa mala na mysli rovnováha v pomere plochy plástov pre sladinu a pre plod v čase hlavnej znášky, čo je pre každý región Slovenska úplne iná položka. Tak trochu sa teda zohľadňoval aj život včielok. Tretí atribút bol o technickom umiestnení úľov: kočovanie, včelín, včelnica.

Na Slovensku pripadali do úvahy v podstate len dve miery: „B“ a čechoslovák, ale zato veľká škála typov úľov.

Trhová ekonomika

Vďaka sociálnemu zriadeniu, v ktorom dnes žijeme my, musí začiatočník kalkulovať s úplne inými atribútmi pre výber: kompatibilita, flexibilnosť, cena, dostupnosť, doplnky, ošetrovanie včelstiev (tzv. liečenie). Typ úľa a lokalitu nemusí brať do úvahy takmer vôbec, ani správny pomer plochy plástov, pretože v nadstavkovom type úľa sa všetko vyrieši počtom nadstavkov a - pri sofistikovanejšom včelárení - prepážkou v plodisku.

Výber v bodoch (moje „milované“ user friendly)

Tou najväčšou komplikáciou pri výbere je to, že ten, kto ešte nevie, nevie ani, čo vlastne nevie. Esenciálne podobný pocit človek zažíva na základnej škole, kedy si má vybrať strednú školu bez toho, aby už mohol vedieť, aký zmysel chce dať svojmu životu a čo od strednej školy môže očakávať. Drobnou pomôckou na našom webe je článok Osobnosť včelára a nasledujúca tabuľka výberu spôsobu včelárenia.

* Pozor, niektorí predajci vydávajú optimalové rámikové prírezy za Béčkové! Ich čiastočná kompatibilita spočíva práve v dĺžke hornej latky, čiže v dĺžke a hrúbke uška, ktoré je tým pádom o 6 mm kratšie. Tým sa rámiky v béčkovom úle môžu poposúvať a navzájom zlepiť. Navyše sú ušká o 2 mm tenšie, čím rámiky klesajú nižšie a včielky ich môžu prilepiť o MM.

Súvisiaci článok: Uteplený, či neuteplený?