Fra Nyhedsbrevet u. 9
SRP/SSO – Opgaveformuleringer (LV)
Alle opgaveformuleringer til SSO/SRP skal uploades til Netprøver, og der er nu åbent for upload af opgaveformuleringer.
Opgaveformuleringerne skal indskrives i skolens SRP/SSO-opgaveskabelon, og Rikke har lavet en vejledning til, hvorledes man gør dette, som kan findes her Gruppen Alle Lærere - Dokument Oversigt - Lectio - Middelfart Gymnasium.
Derefter skal hver enkelt opgaveformulering uploades til Netprøver, www.netproever.dk.
I er alle oprettet som brugere i Netprøver, og I logger på med enten UNI-login eller NEM ID, og når I logger på første gang, vil vi bede jer om som det første at kontrollere, at jeres profiloplysninger i Netprøver er korrekte. Hvis ikke, så skal I give besked til Rikke på kontoret.
Særligt om opgaveformuleringerne til SRP, så vil vi opfordre jer til, at I sørger for som en del af opgaveformuleringen at angive forventet omfang.
Afhængig af elevens valgte fagkombination, kan I bruge en af nedenstående formuleringer:
”Det skriftlige produkt skal have et omfang på 15-20 normalsider a 2400 enheder (antal anslag inklusiv mellemrum). Forside, indholdsfortegnelse, noter, litteraturliste, figurer, tabeller og lignende materialer medregnes ikke i omfanget.”
I fag, hvor en væsentlig del af fagets kommunikation foregår i fx symbolsprog, og det anvendte normalsidebegreb ikke er en hensigtsmæssig måde at opgøre det forventede omfang på i opgaveformuleringen, kan man i stedet for benytte den anden beskrivelse af omfanget. Her vurderes det forventede omfang skønsmæssigt ud fra, hvad materialet skal fylde. Undertiden omtales dette som ”en-side-er-en-side”. Man kan i opgaveformuleringen fx benytte følgende formulering til beskrivelse af omfangskravet:
”Din besvarelse forventes at have et omfang på 20-25 sider. Forside, indholdsfortegnelse, noter, litteraturliste og lignende materialer medregnes ikke i omfanget”.
Generelt gælder, at eventuelle bilag ikke betragtes som en del af det skriftlige produkt, der indgår i den samlede bedømmelse.”