Роми в Україні

Роми не мають власної держави. Вони проживають у різних країнах світу, проте шанобливо зберігають свої культурні традиції. На українські землі роми прийшли в XV ст. з придунайських степів. Їхніми традиційними заняттями були різні ремесла (ковальство, столярство, лоткарство), конярство і мандрівна торгівля.

Трагічна доля спіткала ромів під час Другої світової війни. Нацисти знищили 80 % усього ромського населення країн Європи, половину ромів в Україні. Геноцид ромів під час Другої світової війни отримав назву «Калі Траш» – «Чорний жах».

Пам'ятник «Ромська Кибитка», який увічнює пам'ять про жертви геноциду ромів під час Другої світової війни. Встановлений на місці розстрілу 10 тисяч мирних ромів у Бабиному Яру. Друга назва пам'ятника – «Чорний жах», або «Калі Траш» (Kali Tras).

Різноманітною і багатою є культура ромів, оскільки вона увібрала в себе елементи культур тих народів, серед яких проживали роми. Ромська музика надихала багатьох знаменитих композиторів світу. Життя ромів та їхня культура були відображені у творах українських письменників Степана Руданського, Михайла Старицького, Миколи Гоголя, Івана Франка та ін. Українська письменниця та поетеса Ліна Костенко написала поему «Циганська муза», присвячену ромській поетесі Папуші.

Нині найбільша кількість ромського населення в Україні проживає в Закарпатській, Донецькій, Дніпропетровській та Одеській областях.

ІІІ обласний фестиваль ромської культури «Девлеса ромале!» відбувся у м. Калинівка, Вінницька область (2019 р.)

І Всеукраїнський фестиваль ромського мистецтва "Бахтале збирає друзів" на Миколаївщині (2016 р.)

«День ромської культури» у місті Кремінна Луганської області (2019 р.)