2. Яке значення має географічний простір у житті людини?

Життєдіяльність людини відбувається насамперед у географічному просторі ‑ на конкретній території, у конкретному природному середовищі. Географічне розташування та природні умови території, наприклад клімат, рослинний та тваринний світ, наявність моря, річок, пустель, лісу, степів, гір тощо, істотною мірою визначають умови життя та діяльності людини. Водночас такі природнi явища, як засухи, повенi, виверження вулканiв, землетруси часто призводили до загибелі великої кількості людей та загальмовували розвиток суспільства.

Географічний простір – конкретна частина поверхні земної кулі, яка характеризується як рельєфом так і природними умовами (клімат, рослинність, тваринний світ, родючість ґрунтів, корисні копалини, наявність річок, узбережжя моря тощо).

Вивчаючи історію будь-якого народу, історики мають спочатку встановити природно-географічні умови території його проживання, тобто надати характеристику географічного простору. Це дає їм можливість визначити залежність занять та побуту населення, його традицій та звичаїв від природних умов місцевості, у якій воно проживало. Безперечно, і тип житла та харчування буде залежати від клімату, тваринного і рослинного світу цієї території. Навіть підсумок битви може залежати від рельєфу місцевості, на якій вона відбувається.

Обговоріть в класі! Перегляньте ілюстрації параграфа та , використовуючи свої попередні знання з природознавства, висловіть припущення, як природні умови можуть вплинути на життя і заняття людей. Як людина впливає на природне середовище?

Український степ

Вилов риби в Норвегії

Карпати. Полонинська ватра

Одеський морський порт

Добуток нафти в Азербайджані

Карпатський ліс

Образно кажучи, географічний це простір – це немов сцена з декораціями в театрі, де відбувається гра. Як вистава не може відбутися без сцени, так і вивчення історії без врахування природного-географічних умов не є повноцінним. Тому історію народу та країни традиційно розпочинають з опису її географічного положення та природних умов, тобто географічного простору. Це дає змогу вченим визначити залежність занять та побуту населення, їхніх традицій та звичаїв від природних умов місцевості, у які вони проживали. Безперечно, що і тип житла і харчування буде залежати від клімату, тваринного і рослинного світу цієї території. Навіть підсумок битви може залежати від рельєфу місцевості на якій вона відбувається.

Водночас діяльність людини впливає на природне середовище. Є приклади, коли людина пристосувалася до природних умов і гармонійно співіснувала з природою. Втім, багато прикладів хижацького ставлення людей до природного середовища: забруднення довкілля, нищення лісів, браконьєрство тощо.

Обговоріть у класі! Розгляньте ілюстрації параграфа. Які з них свідчать про гармонійне співіснування людини і природи, а які – про негативний вплив людини на довкілля? Свою відповідь обґрунтуйте.

Долина річки Ніл в давнину

Масова виробка лісу

Промислові викиди