«Повість минулих літ» як історичне джерело
Для відтворення обставин життя людей на українських землях в період Середньовіччя вчені використовують різноманітні типи джерел. Про умови життя тогочасного люду, їхні житла та побут, знаряддя праці та зброю, одяг та прикраси найбільше інформації несуть речові (археологічні) джерела.
Нестор Літописець, В. Васнецов, 1919 р., (Володимирський собор, Київ).
Втім, часто вони містять суперечливу інформацію, тому встановити як дійсно відбувалися тогочасні події майже неможливо. Як наслідок, серед істориків існує чимало версій перебігу тогочасних подій, походження та діяльності історичних постатей.
Головними писемними джерелами про Русь-Україну є літописи, історико-географічні праці арабських, єврейських, перських авторів, візантійські і західноєвропейські хроніки, скандинавські саги. Втім, часто вони містять суперечливу інформацію, тому встановити як дійсно відбувалися тогочасні події майже неможливо. Як наслідок, серед істориків існує чимало версій перебігу тогочасних подій, походження та діяльності історичних постатей.
Найдавнішим з літописів, що дійшов до нас, є «Повість минулих літ». Укладений цей літопис був на початку ХІІ ст. Починається він такими словами: «Повість минулих літ з Богом починаєм. Отче, благослови. Повість минулих літ Нестора, чорноризця Феодосієвого монастиря Печерського, звідки пішла Руська земля, і хто в ній почав спершу княжити, і як Руська земля постала. Тож почнемо повість оцю».
Упорядником літопису, як свідчить текст, був київський літописець, чернець Києво-Печерського монастиря Нестор. Він вважався одним із найосвіченіших людей Русі-України: мав ґрунтовні знання з історії, літератури та богослов’я, досконало володів грецькою мовою.
В основу літопису Нестор-літописець поклав не лише ті події, сучасником яких був, а й ранішні. Щоб їх описати автор користувався давнішими текстами, переказами, легендами. У літопису містяться відомості про походження та розселення східних слов’ян, історію України-Русі та її сусідів. Завершується літопис описом подій 1110 р.
Робота над «Повістю минулих літ» зайняла у Нестора-літописця майже 20 років. На жаль, оригінал літопису не зберігся. До нас дійшли лише пізні списки літопису, тобто переписані згодом його копії. Завдяки праці Нестора-літописця інформація при минуле України-Русі стала доступна наступним поколінням.