2. Як виникали етнографічні регіони?

Працюємо в парі! Ознайомтеся з текстом і визначте, які чинники впливали на формування історико-географічних регіонів.

На попередньому уроці ми дізналися, що відповідно до Конституції «територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною». Втім, це не означає, що життя в усіх регіонах держави одноманітне. Україна представлена розмаїттям регіональних особливостей, які втілюються в заняттях населення, його традиціях, побуті, кулінарії, обрядах, типах житла, хатньому начинні, одягу. Тому вчені виокремлюють певні етнографічні (історико-географічні) регіони України.


Етнографічний (історико-географічний) регіон ‑ територія, яка за історичною долею та особливостями в господарській діяльності населення, його традиціях, одязі, типів житла, побуті є самобутньою. Особливості кожного регіону складалися протягом століть під впливом різноманітних факторів: історичних, кліматичних, географічних.

Хата із с. Луги Чечельницького району Вінницької області (1842 р.) та церква із с. Зелене Гусятинського району Тернопільської області (1817 р.). Експозиція «Поділля» Національного музею народної архітектури та побуту України

Кожен етнографічний регіон України має свою історію. Їхні назви зафіксовано в історичних документах та історичній пам'яті людей. Особливості розвитку різних регіонів залежали також від природніх умов, властивих певному краю. Особливості клімату, наявність чи відсутність лісів, гірська чи рівнинна місцевість, близькість до моря зумовлюють характерні риси господарювання населення, типу житла, особливості одягу та кулінарії. На особливості розвитку окремих регіонів могли певним чином впливати культура і побут сусідніх народів.