§ 7. ДОСЛІДЖУЄМО ІСТОРІЮ РІДНОГО КРАЮ
1. Чому важливо вивчати історію рідного краю?
Кожен край, кожен населений пункт має свою неповторну історію. На території кожного краю розгорталося чимало історичних подій, які є невід’ємною частиною історії українського народу.
Багато дослідників вивчали історію рідного краю не за книжками, а мандрували шляхами від села до села, шукали старожилів, записували їхні розповіді про конкретні події в історії населеного пункту, про звичаї та обряди, про умови життя і побут. Це і є жива пам’ять про минуле нашої країни.
Працюємо разом! Обговоріть вислови відомих людей про рідний край. Які слова використано у висловах для того, щоб обґрунтувати важливість вивчення історії рідного краю?
«Забудеш рідний край — твоє всохне коріння»
— Павло Тичина
«Пізнай свій край… себе, свій рід, свій народ, свою землю — і ти побачиш шлях у життя. Шлях, на якому найповніше розкриються твої здібності. Ти даси йому продовження, вторувавши стежину, із тієї стежини вже рушили у життя твої нащадки»
— Григорій Сковорода
2. Міні-проєкт «Історичними стежками рідного краю»
Історію рідного краю, особливості господарювання, життя і побуту населення варто вивчати в єдності трьох часових вимірів: минуле, сьогодення, майбутнє. Зокрема, досліджуючи історію населеного пункту, важливо з’ясувати як події минулого, діяльність його жителів вплинули на сучасний стан, а також варто бачити перспективи розвитку населеного пункту.
Спробуємо подивитися на історію свого краю очима дослідника і розпочнемо міні-проєкт «Історичними стежками рідного краю».
Виконувати завдання міні-проєкт «Історичними стежками рідного краю» будемо поступово (покроково) під час вивчення цієї та наступних тем. Під час розв’язання дослідницьких завдань доцільно використовувати інформацію з різних джерел: книги, публікації в періодичній пресі різних часів, спогади людей, краєзнавчі музеї, інтернет ресурси тощо. Заплануйте разом з учителем екскурсію в краєзнавчий музей, аби отримати додаткову інформацію.
Дуже важливим моментом є оформлення та представлення результатів дослідження. Це може бути слайд-презентація, фотовиставка, шкільна стіннівка, стаття у Вікіпедії про історію населеного пункту, невелика стаття до місцевої газети чи навіть фільм про історію рідного краю. Результати праці можуть бути презентовані як у класі, так і на загальношкільному заході, у мережі Інтернет (група чи сторінка в соціальній мережі).
Якщо є змога, можна створити власний блог, у якому написати допис про історію рідного міста або села, координувати й висвітлювати перебіг виконання проєкту (щоденник проєкту). Бажано додати до блогу фото- й відеоматеріали, презентації та інші матеріали.
3. Практична робота «Мій край в історичному просторі і часі».
Об’єднайтеся в кілька груп та організуйте дослідження за такими напрямами:
Група 1 «Мій край в історичному просторі». Знайдіть рідне місто або село на карті України за допомогою сервісу Карти Google. Зробіть фотокопію карти й збережіть. Позначте на контурній карті свій населений пункт, адміністративний район та область. З’ясуйте, якими були межі та державна належність вашого краю і населеного пункту в різні історичні часи.
Група 2. «Мій край в історичному часі». Дізнайтеся про час заснування вашого населеного пункту. Здійсніть пошук даних, що описують історичні події, пов'язані з вашим рідним краєм та населеним пунктом ‑ містом/селищем/селом. Проаналізувавши віднайдені дані про історію рідного міста/селища/села, складіть хронологічну таблицю «Найважливіші події на території рідного краю».
Група 3. «Історія мого краю в символах». Проведіть дослідження символіки (герб, прапор) своєї області (краю), району та населеного пункту. Що вони означають та коли були створені?
Група 4. «Історія мого краю в назвах». З’ясуйте походження назв вашого краю та населеного пункту. Назви яких географічних об’єктів (озер, річок, урочищ, гір тощо) на території краю та населеного пункту пов’язані з минулими подіями? З’ясуйте походження назв вулиць, провулків, майданів, що відображають історичне минуле вашого населеного пункту.
Якщо у вашій школі навчаються учні з різних населених пунктів, то розподіл завдань у групах може бути іншим. Коли школа розташована у великому місті, дослідити можна також особливості історії мікрорайону чи історичної місцевості міста, наприклад, у місті Києві це Святошино, Деміївка, Дарниця, Видубичі, Борщагівка, Троєщина тощо.
Результати своїх досліджень обговоріть у класі
Яка роль рідного краю в житті людини? Чому важливо вивчати історію рідного краю? Свою відповідь аргументуйте.
Продовжіть речення:
«Після цього уроку я знаю...; вмію…, розумію….»
«Мені було цікаво (не цікаво) на уроці, тому що…»
«Я хотів би більше дізнатися з історії рідного краю про…»