ЯК З’ЯВИЛИСЯ КАРТИ

Як з’явилися карти?

Обговоріть у класі! Розгляньте зображення давніх карт. Порівняйте їх із сучасними. Що в них подібне, а що відмінне?

Потреба в орієнтації в просторі у людини виникла ще за первісних часів. Однак точно визначити, коли було складено першу карту, практично неможливо. Уявлення людей про простір у різні епохи мали свої особливості. Відомо, що ще за багато тисяч років до нашої ери первісні люди вміли орієнтуватися в навколишньому світі й зображували місцевість на камені, корі дерева, піску, шкурах тварин, кістяних пластинах тощо. На таких картографічних зображеннях первісні люди позначали місця стоянок та полювання, маршрути кочівель, пагорби, річки та озера.

У 1966 р. під час розкопок стоянки первісних людей біля села Межиріч Канівського району Черкаської області археологами було знайдено уламок бивня мамонта, на якому було вирізьблено рисунок-схему місцевості. Цей рисунок отримав назву «Межиріч-карта». Вік цієї первісної карти становить 15–17 тисяч років.

Одну з перших карт, де були зображені українські землі під назвою Сарматія, склав античний географ Клавдій Птолемей (близько 150 р. н. е.). А першу детальну карту українських земель було укладено в середині ХVІІ ст. французьким інженером-картографом Гійомом де Бопланом. На ній було відображено 275 населених пунктів, 80 річок, 4 острови, 13 порогів, 4 ліси, 2 моря. У 1651 р. у французькому місті Руані вийшла друком книга Боплана «Опис України», в якій окрім карти наводилися детальні пояснення до неї.

Межиріч-карта

Карта, виконана гравером Йоганом Шнітцером з Армсгайма за книгою «Керівництво з географії» давньогрецького вченого Клавдія Птолемея

Генеральна карта України Гійома де Боплана