1. Що таке простір життєдіяльності людини?

Працюємо разом! На основі тексту визначте, з чого складається простір життєдіяльності людини? Яку роль відіграє кожен вид середовищ у житті людини?

Людина і суспільство розвиваються не лише в часі. Життєдіяльність людини відбувається в конкретному просторі та у постійному контакті з навколишнім середовищем. Все, що оточує людину (природа, суспільство, спільноти, споруди, дороги, транспорт, техніка тощо), становить простір її життєдіяльності.

Простір життєдіяльності людини складається з природного, соціального і штучного (техногенного) середовищ.

Досліджуючи історію, історики насамперед аналізують взаємозв’язок людини з природним середовищем. І це цілком зрозуміло, оскільки природа забезпечує людину всім необхідним для життя: сонячне світло, повітря, воду, ґрунти, продукти харчування, одяг, корисні копалини тощо. У давні часи життя людей великою мірою залежало від природних умов.

Людина живе серед людей, тобто в суспільстві. Люди спілкуються, між ними встановлюються певні стосунки і виникають спільноти. Це соціальне середовище життєдіяльності людини. До соціального середовища людини належать родина, державні органи влади, місцева громада, школа, друзі та інші спільноти.

З часом, люди стали активно змінювати природне середовище в бажаному для себе напрямі. Виникали села, міста, знаряддя праці, промислові підприємства, засоби зв’язку, транспорт та ін. Виникало штучне, або техногенне, середовище людини. Досить часто діяльність людини завдавала невиправних змін природі.

Життєдіяльність людини — спосіб її існування (буденна та господарська діяльність, відпочинок тощо).

Простір життєдіяльності людини – все що оточує людину і впливає на її життєдіяльність (природа, суспільство, спільноти, споруди, дороги, транспорт, техніка тощо). Простір життєдіяльності людини складається з природного, соціального і штучного (техногенного) середовищ.

Працюємо в парі! Що із зображеного на ілюстраціях параграфа можна віднести до природного середовища, а що до соціального та штучного (техногенного)?

Мост Патона

Засідання Верховної ради

Карпатський ліс

Український степ

Тундра. Якутія

Одеський морський порт