2.5.1. Maa energiasüsteem


Energia on füüsikaline suurus, mis iseloomustab keha või jõu võimet teha tööd. Energia jäävuse seadus ütleb, et Isoleeritud süsteemi koguenergia on jääv. Sellest seadusest järeldub, et energia ei teki ega kao, ta võib vaid muunduda ühest liigist teise ning kanduda ühelt kehalt teisele.

Maa on energeetiliselt avatud dünaamiline süsteem, kuhu pidevalt lisandub energiat päikesekiirgusest ja kust pidevalt lahkub (maailmaruumi) energiat soojuskiirgusena.

ENERGIA LIIGID JA NENDE AVALDUMINE LOODUSES

Energia eksisteerib paljudes eri vormides ja need võivad üksteiseks üle minna – muunduda ehk teiseneda. Energia, mida keha omab oma asendi tõttu jõuväljas, on potentsiaalne energia. Keha viimiseks sellesse asendisse on tulnud teha tööd ja nüüd on see energia justkui ladestunud, vabanemise ootel. Potentsiaalne energia võib omakorda esineda mitmes vormis, sõltuvalt sellest, millises jõuväljas keha paikneb. Kui keha paikneb teise keha loodud gravitatsioonijõu väljas, räägime gravitatsioonienergiast. Kuu ja vähemal määral Päikese gravitatsioonijõu tekitatud on tõus ja mõõn.

Elastsuse potentsiaalne energia ehk elastsusenergia on molekulidevaheliste jõudude vastu tehtud töö – s.t keha kokkusurumise või venitamise – mõjul kehasse salvestunud energia. Viimasel jääajal suruti gravitatsioonijõu toimel (liustiku massi all) Fennoskandias litosfäär allapoole, osaliselt astenosfääri sisse, viimast „välja venitades“. Mandrijää sulades liustiku massi mõju maakoorele lakkas ning plastiline astenosfäär taastab oma jääaja-eelset seisundit, mis avaldub tänapäeval maapinna kerkimisena.

Kineetilist ehk liikumisenergiat omavad kõik liikuvad kehad. See võib esineda kulgliikumis- , pöörlemis- ja võnkumisenergia kujul ning sõltub keha massist ja liikumiskiirusest. Kineetiline energia on näiteks veereval kivirahnul, voolaval veel või randa tormaval murdlainel. Kineetiline energia on seda suurem, mida suurem on keha mass ja mida kiiremini ta liigub. Mäenõlva mööda langeva lumelaviini energia sõltub liikuma hakanud lume massist ja laviini langemiskiirusest. Laviini mass oleneb omakorda lume hulgast ja selle tihedusest. Märjast, seega tihedamast lumest koosnev laviin tekitab suuremaid purustusi kui kohevast ja kuivast lumest koosnev laviin.

Mingi keha kineetilise ja potentsiaalse energia summa on mehaaniline energia. Näiteks mäenõlval lebaval kivil või veehoidlasse kogutud veel on potentsiaalne energia. See tuleneb keha asendist gravitatsiooniväljas, täpsemalt madalamal oleva maapinna suhtes. Vee liikumisel gravitatsioonijõu mõjul muutub potentsiaalne energia kineetiliseks energiaks. Voolav vesi paneb pöörlema veeturbiini ja elektrigeneraatori, mis toodab elektrienergiat, tehes seda gravitatsioonijõu mõjul. Tulenevalt termodünaamika seadustest on saadud elektrienergiat alati vähem, kui oli veel potentsiaalset energiat. Osa energiast kulub turbiini ja generaatori hõõrdumistakistuse ületamisele ning muundub selle käigus soojusenergiaks. Mehaanilise energia (gravitatsioonijõu) mõjul toimub maapinnal ja maa sees vee liikumine, millega koos leiab jõgedes aset setete ümberpaigutamine ja voolusängi kallaste uhtumine. Kallaste erodeerimisel lisandub liikuva vee energiale veel Maa pöörlemisest tulenev Coriolisi jõud. Maa pöörlemisenergia mõjutab globaalselt väga palju õhu liikumist atmosfääris ning hoovustega seotud vee liikumist ookeanides ja meredes.

Mitmesugustes ainetes on salvestunud keemiline energia, mis vabaneb keemiliste reaktsioonide käigus, kui muutub aatomite ja molekulide vaheliste sidemete energia. Fossiilsete kütuste põletamisel vabaneb lagunemata orgaanilise aine keemiliste sidemete energia, muundudes peamiselt soojuseks. Analoogiline energia vabanemine toimub orgaanilise aine ülekandes toiduahelas – eelmise astme orgaaniline aine lagundatakse, vabaneva energia arvelt ehitatakse üles uut orgaanilist ainet. Kuid suur osa vabanevast energiast muundub sealjuures soojuseks.

Aatomituuma potentsiaalne energia on salvestunud tuumaosakeste seoseenergiana ja vabaneb radioaktiivsel lagunemisel. Sellised protsessid toimuvad nii tuumaelektrijaamas kui Päikeses ja teistes tähtedes. Päikesekiirgus jõuab Maale elektromagnetilise energiana. Päikese energia vabaneb massi vähenemise arvelt, mis tähendab, et päikesesüsteem ei kesta igavesti.

Sise- ehk soojusenergia on keha iga molekuli kineetilise ja potentsiaalse energia summa. Soojusenergia kandub ühest kohast teise temperatuuride vahe tõttu, mille ilmekaks näiteks on maapinna ja veekogu soojenemine või jahtumine. Soojusenergia hulga erinevused põhjustavad õhu ja vee tiheduse erinevusi, mis omakorda kutsuvad esile suurel hulgal aine ümberpaigutumist, kuid juba teiste jõudude mõjul. Erineva temperatuuriga õhumasside liikumisel paikneb ümber nii õhk kui ka energia. Tsükloni energia on seotud õhurõhu erinevustest põhjustatud energiaga ja Maa pöörlemisenergiaga. Veekogudes esineb vertikaalne tsirkulatsioon temperatuurierinevustest põhjustatud erineva tihedusega vee liikumisel üles- või allapoole. Algpõhjuseks on pinnakihi soojenemine päikesekiirguse toimel või selle jahtumine, otseseks liikumise põhjuseks aga gravitatsioonijõud, mis suunab suurema tihedusega vee allapoole.

Maa siseenergia tekkis koos universumi tekkimisega ja kujunes tänapäevaseks Maa evolutsiooni käigus. Maa soojusenergia saab täiendust gravitatsioonijõu mõjul toimuvatest liikumistest (vt. laamtektoonika), radioaktiivsete elementide lagunemisest, mineraalide koostise ja struktuuri eksotermilistest muutustest ja Päikese kiirgusest.

Laineenergia on laineliikumisega seotud energia, mis näiteks veekogude lainetuse puhul on saadud gravitatsioonienergiast (tõusu-mõõnalained) või tuule kineetilisest energiast (tuulelained). Laine puhul kandub laineallikast ümbritsevate punktideni peamiselt energia, aine (veemass) liigub vaid üles- alla. Niisuguseid laineid nimetatakse ka kulglaineteks. Lihtsaks näiteks on raske kaubarongi möödumine – maa värisemist on tunda raudteest mitmesaja meetri kaugusel. Maavärina puhul on samalaadne seismiline laine märksa tugevam ja võib põhjustada ehitiste ja rajatiste purunemist. Maavärina põhjustab litosfääri osade potentsiaalse energia äkiline vabanemine, mis kandub laineenergiana epitsentrist laiali.

Kiirgus on energia kandumine soojemast (kõrgema temperatuuriga) piirkonnast jahedamasse elektromagnetlainete vahendusel. Viimast kinnitab asjaolu, et kiirgus võib levida ka vaakumis. Sageli kasutatakse ka väljendit „soojuskiirgus“ infrapunakiirguse piirkonda kuuluvate elektromagnetlainete sünonüümina. Kui need lained langevad kehale, siis osa nende energiast neeldub, suurendades keha siseenergiat ja tõstes seega temperatuuri. Näiteks toimub Maa energiabilansis energia ülekanne peamiselt kiirgusena – valguskiirgus Päikeselt moodustab sisendi ja soojuskiirgus tagasi maailmaruumi väljundi.

MAAKERA ENERGIABILANSS

Maa süsteemi sisenev energia on peamiselt päikeseenergia, mis jõuab Maa pinnale lühilainelise valguskiirgusena. Maa süsteemist lahkub energia peamiselt pikalainelise soojuskiirgusena, mis hajub maailmaruumis. Siseneva energia ja maailmaruumi hajuva energia hulgad ei pruugi olla võrdsed. Kui sisenevat energiat on rohkem, siis energiahulk süsteemis suureneb, vastupidisel korral väheneb. Päikeselt saabub aastas Maale 5,7x10² 4 J energiat, mis moodustab u 99% Maa pinna energiavoost (Maa siseenergiat jõuab pinnale suhteliselt vähe). Maapinnale langev energiavoog sõltub päikesekiirguse langemisnurgast, mis on laiuskraaditi erinev ja põhjustab kliimavöötmete kujunemise. Siseneva energia jaotus aastaajati on samuti erinev, millest tuleneb aastaaegade vaheldumine. Maale saabuva päikesekiirguse hulga ajaline muutus on täheldatav ka geoloogilises ajaskaalas. Maa ajaloos on olnud perioode, mil sisenev energiavoog on olnud suurem kui väljund ja osa sellest on talletatud näiteks fossiilkütustena. Praegu fossiilkütuseid põletades kasutame me kunagi salvestatud päikeseenergiat.

ENERGIAVOOD BIOSFÄÄRIS

Atmosfääri jõudvast päikesekiirgusest osa peegeldub tagasi maailmaruumi, osa hajub atmosfääris ja osa jõuab roheliste taimedeni. Taimestikuni jõudva valguskiirguse energia muudetakse fotosünteesi käigus molekulide keemiliste sidemete energiaks. Fotosüntees on klorofülli sisaldavais taimeosades lühilainelise kiirguse energia toimel kulgev protsess, milles anorgaanilistest ühenditest (peamiselt süsinikdi-oksiidist ja veest) moodustub orgaaniline aine (glükoos); reaktsiooni käigus eraldub hapnik. Fotosüntees on keemiliselt hingamise vastand. Orgaanilises aines talletatud energia kandub toiduahelaid mööda edasi, kusjuures igal ülekandel muutub osa energiast soojuseks. Hingamisel vabanenud energia arvel toimuvad protsessid, mille tulemusena kasvab organismide biomass ning toimivad nende talitlused. Hingamine on aeglane põlemine. Põlemine on aine ja gaasi vahel toimuv eksotermiline reaktsioon, mis toimub tavaliselt õhus, kui põlev aine ühineb hapnikuga. Kiire põlemise juures eraldub suur soojus- ja valgusenergia hulk. Aeglane põlemine toimub madalal temperatuuril ja ilma leegita. Kui kiire põlemise juures on oksüdeeriva hapniku allikaks õhk, siis osalevad protsessis paratamatult ka teised õhus sisalduvad gaasid, eeskätt lämmastik.

INIMESE ENERGIATARVE

Inimese energiatarbimist saame väljendada mitmeti. Mingit hulka energiat vajavad inimesed bioloogiliste organismidena, seda nimetatakse füsioloogiliseks energiatarbeks. See energia saadakse toidust. Sõltuvalt kulutatavast energiahulgast on erinev ka energiatarve – raske füüsilise töö tegija kulutab ilmselt rohkem energiat kui kontoritöötaja. Lisaks füsioloogilisele energiatarbele kasutab inimene energiat ka elamute kütmisel, transpordis, tööstuslikus tootmises, põllumajanduses jne. Need energiahulgad võivad olla märgatavalt suuremad füsioloogilisest energiatarbest. Energia saadakse kütuste põletamisel, mehaanilise energia arvel voolava vee või tuule abil elektrit tootes või tuumaenergiat kasutades. Energia tarbimist võime arvestada ühe inimese kohta, mis on tavaline võte energiamajanduse iseloomustamisel. Maa energia- voogude seisukohalt on aga huvitavam vaadelda energiatarbe tihedust maapinna ühiku kohta. Nii saame võrrelda looduslikke alasid tugeva inimmõjuga piirkondadega.