W INTERESIE DOBRA DZIECKA I SPOŁECZEŃSTWA

Link do tej strony bywa cyklicznie blokowany na Facebooku, a informacje o moich poglądach i publikacjach, z tego zakresu są usuwane z Wikipedii, bez stawiania im merytorycznych zarzutów.

Witam na autorskiej stronie, poświęconej ochronie lekceważonych i zakłamywanych praw dzieci, w odniesieniu do istotnych obszarów społecznych, Konwencji o Prawach Dziecka, Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, Traktatu o Unii Europejskiej oraz różnych religii.

Treści zawarte na prowadzonej przeze mnie stronie nawiązują m. in. do nauczania Janusza Korczaka i uniwersalnych wartości. 

Jedno ze wskazanych na stronie działań zostało nagrodzone przez Komisję Europejską i Ministerstwo Edukacji Narodowej - jako lider Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji - w Polsce, w kategorii inicjatywy społeczne, dwa uzyskały patronaty tego Roku,  w tym w kategorii nauka i technika i dwa patronaty honorowe Rzecznika Praw Dziecka. 

Ponadto jedna z moich inicjatyw, z tego obszaru została doceniona przez byłego Prezesa Najwyższej Izby Kontroli podczas wspólnego posiedzenia komisji Sejmu i Senatu RP, a na podstawie mojego projektu zmian w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym sejmowa Komisja ds. Petycji jednomyślnie wystosowała adekwatny dezyderat do Prezesa Rady Ministrów.

Zarazem gorąco dziękuję wszystkim osobom, z którymi miałem okazję współpracować w działaniach na rzecz dzieci i społeczeństwa oraz wszystkim osobom, które doceniły nasze wspólne, bądź moje indywidualne inicjatywy.

Jednocześnie zachęcam do kontynuowania zainicjowanych przeze mnie działań społecznych, informacyjnych i edukacyjnych, prowadzonych na rzecz zapewnienia interesów dzieci z rozbitych rodzin i ochrony dzieci przed przemocą oraz do zapoznania się z moją publicystyką, z tego zakresu. 

 

Maciej Wojewódka

DOBRO DZIECKA, ALIENACJA RODZICIELSKA - JAKO NISZCZENIE WIĘZI I DYSKRYMINACJA DZIECI ZE WZGLĘDU NA PŁEĆ 

ISTOTA, DZIAŁANIA, WNIOSKI, PUBLIKACJE


DOBRO DZIECKA

Moim zdaniem, dobro dziecka - to bycie wychowywanym i znajdowanie się dziecka pod opieką, w sposób zapewniający jak najlepsze dla jego życia, zdrowia i rozwoju sprawowanie tych czynności wraz z zapewnianiem przestrzegania jego godności, rozsądnych interesów i praw oraz uwzględnianiem rozsądnego decydowania przez niego o swojej sytuacji i przyszłości, o ile nie przemawiają przeciwko temu obiektywne przesłanki z podstawowym udziałem jego biologicznych ojca i matki .

Pojęcie dobra dziecka nie zostało sprecyzowane w polskim ustawodawstwie, pomimo, że Kodeks rodzinny i opiekuńczy powołuje się na to pojęcie (według stanu na 29.05.2023 roku).

Złożona przeze mnie m. in. w tej sprawie petycja zaowocowała uchwaleniem przez Komisję ds. Petycji Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej Dezyderatu nr 37 do Prezesa Rady Ministrów, z dn. 23 września 2020 roku.


ALIENACJA RODZICIELSKA - JAKO NISZCZENIE WIĘZI

Wnioski wypływające z mojego projektu badawczego Alienacja rodzicielska (PA) - wstępne badania nad problemem i jego skutkami w Polsce, zainicjowanego w 2009 roku wskazują że:

 Alienacja rodzicielska  - to świadome lub nieświadome działania polegające na wywoływaniu zaburzeń w prawidłowych relacjach pomiędzy dzieckiem, a co najmniej jednym z jego rodziców, prowadzące do niszczenia ich wzajemnej pozytywnej więzi i pozytywnych relacji. 

Działania z zakresu alienacji rodzicielskiej to manipulowanie strachem i lękami, zastraszanie oraz szantaż emocjonalny dziecka, utrudnianie albo uniemożliwianie kontaktów dziecka z jego prawidłowo postępującymi rodzicem lub rodzicami, wzbudzanie niechęci lub nienawiści u dziecka do jego rodzica lub rodziców oraz inne negatywne zachowania prowadzące do niszczenia ich wzajemnych, pozytywnych więzi i relacji.

Alienacja rodzicielska może przyczyniać się do powstawania u dziecka zaburzeń zdrowotnych, emocjonalnych, rozwojowych i dotyczących zachowania. Bywa stosowana przez głównego opiekuna oraz inne osoby, a nawet instytucje w szkodliwych działaniach mających doprowadzić do wykluczenia z życia dziecka - jego prawidłowo postępującego rodzica lub prawidłowo postępujących rodziców.

Alienacja rodzicielska niejednokrotnie jest ukrywana pod określeniem konfliktu lub walki rodziców, które mogą (chociaż nie muszą) jej towarzyszyć lub mylona z nimi, czasem także przez rodziców którzy ze swoimi dziećmi doznają tego problemu, a zarazem cierpią na zaniżone poczucie własnej wartości i zaburzenia w sferach: poznawczej, emocjonalnej oraz relacji z innymi ludźmi.

Alienacja rodzicielska  - to przemoc emocjonalna Jednak działania zmierzające do przeciwdziałania temu trudnemu i wielowątkowemu problemowi, w oparciu o sankcje karne, nie są optymalną drogą, z punktu widzenia dobra dziecka.

Negatywne efekty alienacji rodzicielskiej - dla relacji pomiędzy dzieckiem, a rodzicem mogą być różne, o różnym stopniu nasilenia i nie da się ich przedstawić w postaci jednoznacznego syndromu lub zespołu np. poddawane alienacji rodzicielskiej dziecko może odrzucać i oczerniać poddawanego wraz z nim alienacji rodzicielskiej rodzica lub być agresywne wobec alienatora, a nawet uciec od niego do tego rodzica. Przed przedstawianiem negatywnych efektów alienacji rodzicielskiej jako syndromu (zespołu) przestrzega również Amerykańskie Stowarzyszenie Psychologiczne (APA)

Wokół alienacji rodzicielskiej czynione jest wiele zamieszania, a problem jest zakłamywany, w tym przez instytucje i organizacje formalnie działające na rzecz dobra dzieci oraz przez głośną publicznie część rodziców, doznających wraz ze swoimi dziećmi tego problemu (nawet gdy nie zdają sobie z tego sprawy), co w mojej ocenie od lat sprzyja jego utrzymywaniu się.

Alienacja rodzicielska nie jest tożsama z alienacją czyli wyobcowaniem, czy zwykłym oddzieleniem od rodzica,  a jest zachowaniem znacznie groźniejszym dla dziecka, pomimo, że pojawiają się działania mające na celu zniekształcanie tego problemu, w taki sposób lub  przedstawiania go jako jej efektów.

Ponadto zamiast dyskusji merytorycznej na temat alienacji rodzicielskiej, niejednokrotnie w przestrzeni publicznej pojawia się hejt i ataki personalne.

Problem nie jest prawnie zdefiniowany w Polsce, ani oficjalnie ujęty w oficjalnych klasyfikacjach międzynarodowych (według stanu na 24.04.2022 roku).

Uważam, że niewłaściwe spojrzenie na problem alienacji rodzicielskiej podczas postępowań sądowych oraz przez społeczeństwo wynika z nieprawidłowej konstrukcji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, błędów w doktrynie prawa, zamieszania wokół problemu, partykularnych interesów oraz szkodliwego, głośnego medialnie zachowania niektórych rodziców, doświadczających go i budujących negatywny wizerunek ogółowi rodziców, z rozbitych rodzin.

Zarazem wielu, z tych rodziców doznaje jednocześnie zaburzeń utrudniających, a nawet uniemożliwiających im racjonalną postawę, w działaniach na rzecz obrony swoich dzieci przed alienacją rodzicielską, w tym na drodze sądowej.

Występowaniu problemów u dzieci sprzyja także wychowywanie się bez nieskrępowanego dostępu do obecności i miłości obojga prawidłowo postępujących rodziców – mamy i taty.

Prowadzony przeze mnie projekt badawczy: Alienacja rodzicielska (PA) - wstępne badania nad problemem i jego skutkami w Polsce został objęty patronatem Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji, ustanowionego decyzją Parlamentu Europejskiego i Rady, na wniosek Komisji Europejskiej, w kategorii nauka i technika.

Zajmując się problemem alienacji rodzicielskiej należy także pamiętać, że niestety nie jest właściwe, aby każdy rodzic sprawował pieczę nad swoim dzieckiem, w każdej sytuacji i miał nienadzorowany kontakt z nim, gdyż niektórzy rodzice zagrażają zdrowiu, a nawet życiu swoich dzieci - swoją postawą i zachowaniem.

Z drugiej strony można postawić wstępną hipotezę, że doznawanie alienacji rodzicielskiej i wychowanie dziecka bez prawidłowo postępującego ojca lub matki mogą, w niektórych sytuacjach stanowić jeden z czynników, sprzyjających przyjmowaniu przez niego w dorosłych latach życia postaw terrorystycznych oraz sprzyjać predyspozycjom do popełniania zbrodni przeciwko ludzkości. Adekwatne przykłady wskazuję w 1. rozdziale publikacji: Dziecko, rodzic i rozwód oraz alienacja rodzicielska. Uważam, że tę hipotezę należy gruntownie zbadać. 

Moja inicjatywa, przedstawiona m. in.  w tej sprawie w Ministerstwie Obrony Narodowej została bardzo wysoko oceniona jako niezwykle ważna społecznie i mogąca dostarczyć cennej wiedzy na temat czynników sprzyjających powstawaniu zagrożeń dla bezpieczeństwa naszego państwa.

Moje propozycje zmian w prawie, dotyczącym obszaru sprawowania pieczy nad dziećmi - w rodzinach rozbitych przedstawiam w ogólnym zakresie - w 9. rozdziale powyżej wskazanego bezpłatnego e-booka: Dziecko, rodzic i rozwód oraz alienacja rodzicielska, a szczegółowo w odniesieniu do Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego - w publikacji: Jak powinno być chronione dziecko w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, w odniesieniu do dobra dziecka, alienacji rodzicielskiej i pieczy naprzemiennej  - wybrane aspekty (rozważania w odniesieniu do stanu prawnego na dzień 12.11.2019)

Jednocześnie jestem przeciwny karaniu więzieniem za utrudnianie kontaktów z dzieckiem - jako działań mogących zagrażać zdrowiu, a nawet życiu dzieci oraz mogących przyczyniać się do wzrostu natężenia i zmiany kierunku alienacji rodzicielskiej. Jestem również przeciwny karom finansowym - za taką postawę, gdyż m. in. mogą one odbijać się na strandardzie życia dziecka. Zarazem przedstawiam w autorski sposób rozwiązania tego problemu.

W 2021 problematyka alienacji rodzicielskiej stała się przedmiotem negujących ją ataków, w postaci sprzecznej z Traktatem o Unii Europejskiej i Konwencją o Prawach Dziecka rezolucji Parlamentu Europejskiego oraz stanowiska Grupy Ekspertów Rady Europy ds. Przeciwdziałania Przemocy wobec Kobiet i Przemocy Domowej (GREVIO), dążących do ukrycia występowania tego rodzaju przemocy. 

Postawa, utworzonego na podstawie dyskryminującej część dzieci ze względu na płeć w ochronie przed przemocą oraz lekceważącej niektóre formy przemocy wobec kobiet - w swojej preambule i w działaniach profilaktycznych, a także wspierającej występowanie alienacji rodzicielskiej, w niektórych obszarach Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej GREVIO, w tym samym roku wpłynęła na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich, który oficjalnie zaapelował o nie posługiwanie się określeniem alienacja rodzicielska. Uprzednio, w 2018 roku Europejskie Stowarzyszenie Psychoterapii, na podstawie umotywowanej politycznie decyzji  zanegowało występowanie tego problemu.


DZIAŁANIA I WYCIĄGNIĘTE WNIOSKI, DOTYCZĄCE OBSZARU ALIENACJI RODZICIELSKIEJ

PARLAMENTARNE SEMINARIUM: ALIENACJA RODZICIELSKA - JAKO PRZEMOC WOBEC DZIECKA, W SYTUACJI ROZPADU ZWIĄZKU JEGO RODZICÓW - KRÓTKI OPIS W DIARIUSZU SENACKIM

To seminarium było częścią jednej z edycji opracowanej i koordynowanej przeze mnie, a zarazem nagrodzonej przez Komisję Europejską i Ministerstwo Edukacji Narodowej akcji społecznej: Wyalienowani rodzice czytają dzieciom.

WYALIENOWANI RODZICE CZYTAJĄ DZIECIOM - AKCJA SPOŁECZNA

KOMITET PRZESTROGI PRZED ODDZIELENIEM RODZICA - WIELOWĄTKOWA KAMPANIA SPOŁECZNA, INFORMACYJNA I EDUKACYJNA

W KIERUNKU ZMIAN W PRAWIE RODZINNYM - NIEKTÓRE INICJATYWY I WYDARZENIA

JAK DZIAŁAĆ, ABY DOPROWADZIĆ DO ZMIANY SYTUACJI W PRAWIE RODZINNYM ORAZ CZYNNIKI WSPOMAGAJĄCE PROBLEM – WSTĘPNE ROZWAŻANIA NATURY OGÓLNEJ DLA OSÓB DOŚWIADCZAJĄCYCH ALIENACJI RODZICIELSKIEJ I JEJ RÓŻNORODNYCH, NEGATYWNYCH SKUTKÓW

W p. 3 tego artykułu wskazuję istotne czynniki, wspomagające utrzymywanie się alienacji rodzicielskiej oraz jej różnorodnych negatywnych konsekwencji. 

Wymienione, w nim aspekty wyjaśniają m. in. w jaki sposób znaczna część rodziców doświadczających problemu jednocześnie świadomie lub nieświadomie aktywnie  wspiera jego występowanie i utrzymywanie się, swoją postawą lub zachowaniem. 

Zarazem wskazane, w tym punkcie postawy i zachowania utrudniają przeciwdziałanie temu problemowi.

Jest to obszar, w mojej ocenie mający odniesienie do filozofii, teologii, prawa, socjologii, polityki, psychologii, psychiatrii, logiki i być może dywersji ideologicznej.

Nieco szerzej do istoty alienacji rodzicielskiej i jej różnorodnych negatywnych konsekwencji odnoszę się w dalszej części niniejszej kolumny,  publikacjach, do których linki zamieszczam w prawej kolumnie oraz w opracowaniach: Alienacja rodzicielska - jako przemoc w odniesieniu do polskich regulacji prawnych, zamieszczonym w nr 12 (278) z 2017 roku Magazynu Prawniczego "Jurysta" oraz Oddzielenie od rodzica i jego konsekwencje, zamieszczonym w nr 5 (112) z 2017 roku dwumiesięcznika poświęconego problematyce przemocy "Niebieska Linia". 

Moje inne działania, prowadzone na rzecz dobra dziecka oraz przeciwko dyskryminacji dzieci ze względu na płeć, w ochronie przed przemocą przedstawiam poniżej.


DYSKRYMINACJA DZIECI ZE WZGLĘDU NA PŁEĆ W DZIAŁANIACH ANTYPRZEMOCOWYCH

Z pseudo anty-przemocowej Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, przedmiotowo wykorzystującej przemoc wobec kobiet, wypływa wiele pozagenderowych zagrożeń - dla dzieci, kobiet i naszego kraju.

Jednym z nich jest wprowadzona przez Konwencję Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej dyskryminacja ze względu na płeć, w zakresie niedobrowolnej sterylizacji oraz w działaniach antyprzemocowych, w obszarze pozadomowym, takim jak np. szkoły, przedszkola, place zabaw i w innych miejscach - części niepełnoletnich chłopców, co może prowadzić do wzrostu przemocy wobec nich.

Wskazane przeze mnie zagrożenia, wypływające z Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej wynikają m. in. z jej art. 39 b oraz art. 3 a e f, w relacji z art. 3 c, art. 4 ust. 3 i art. 6, przy czym w mojej ocenie treść ostatniego, wskazanego artykułu różni się w jej anglo i polskojęzycznej wersji, w odniesieniu do określenia płci, co powoduje brak ich jednoznaczności.

Art. 3 a definiuje przemoc wobec kobiet, zdefiniowanie których art. 3 f rozciąga również - na niepełnoletnie dziewczęta. Art. 3 e określa, jako ofiary - tylko kobiety i osoby doznające przemocy domowej. Z kolei art. 3 c wprowadza pojęcie płci społeczno-kulturowej, a art. 4 ust. 3 i art. 6 nakazują uwzględniać jej aspekt, w działaniach antyprzemocowych, co wymaga dokonania aktu prawnego, w celu - jej określenia. Natomiast art. 39 b odnosi się do zakazu niedobrowolnej sterylizacji kobiet. Biologicznej płci chłopcy, którzy nie zostaną uznani za dziewczynki płci społeczno - kulturowej nie są uwzględnieni w tej Konwencji - jako ewentualne ofiary przemocy pozadomowej i niedobrowolnej sterylizacji.

W mojej ocenie ta Konwencja może przyczyniać się także do nasilania przemocy wobec dziewcząt, w niektórych obszarach - na skutek zapisu jej preambuły i art. 12 ust. 4, ogniskującego kierowanie profilaktyki antyprzemocowej - do mężczyzn i chłopców. A przemoc wobec dziewcząt ze strony innych dziewcząt i kobiet również występuje, czasami z tragicznym skutkiem.

Dyskryminacja dzieci ze względu na płeć, w działaniach antyprzemocowych - stoi w rażącej sprzeczności z art. 32 i art. 33 ust. 1, w relacji z art. 72 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, art. 2 w relacji z art. 19 Konwencji o Prawach Dziecka oraz art. 2, art. 3 ust. 3 ust. 3 i art. 9 skonsolidowanej wersji Traktatu o Unii Europejskiej.

Występowanie przemocy wobec dzieci we wskazanych miejscach zostało przedstawione m. in. w raporcie UNESCO: School Violence and Bulling Global Status Report oraz w mojej publikacji: Przemoc wobec dzieci w szkołach i szpitalach psychiatrycznych - ze strony pracowników tych instytucji, w Polsce.

Te i inne zagrożenia, wypływające z tej Konwencji przedstawiłem także - w dwóch moich opiniach: Konwencja o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, a prawa dziecka, konstytucja i bezpieczeństwo państwa, zamieszczonej w nr 2 (244) z 2015 roku Magazynu Prawniczego Jurysta oraz Konwencja Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, a Traktat o Unii Europejskiej i Konwencja o Prawach Dziecka, zamieszczonej w nr 10 (276) z 2017 roku Magazynu Prawniczego Jurysta.

Informacje na temat moich opinii, zamieszczonych w profesjonalnym Magazynie Prawniczym Jurysta w sprawie Konwencji, do której odnosi się ten artykuł są usuwane z Wikipedii i blokowane w niej, pomimo braku merytorycznych zarzutów wobec nich.


DZIAŁANIA ANTYDYSKRYMINACYJNE

PETYCJA Z 13.06.2016 ROKU DO PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ W SPRAWIE WYPOWIEDZENIA KONWENCJI O ZAPOBIEGANIU I ZWALCZANIU PRZEMOCY WOBEC KOBIET I PRZEMOCY DOMOWEJ

PROJEKT KAMPANII SPOŁECZNEJ - WSZYSTKIE DZIECI POTRZEBUJĄ OCHRONY PRZED PRZEMOCĄ, MAJĄCY NA CELU M. IN. OCHRONĘ DZIECI, DYSKRYMINOWANYCH W KONWENCJI O ZAPOBIEGANIU I ZWALCZANIU PRZEMOCY WOBEC KOBIET I PRZEMOCY DOMOWEJ

ENGLISH

PUBLIKACJE W SEKCJACH TEMATYCZNYCH


ZAGROŻENIA

(WYBRANE OBSZARY)

TRUDNOŚCI W PRAWNEJ OCHRONIE DZIECKA PRZED PRZEMOCĄ

PRZEMOC WOBEC DZIECI W SZKOŁACH I SZPITALACH PSYCHIATRYCZNYCH ZE STRONY PRACOWNIKÓW TYCH INSTYTUCJI W POLSCE

E-BOOK: DZIECKO, RODZIC I ROZWÓD ORAZ ALIENACJA RODZICIELSKA



ODDZIELONE DZIECKO OD WŁAŚCIWIE POSTĘPUJĄCEGO RODZICA

Omówienie badań, referatów i publikacji dotyczących problemów dzieci oddzielonych od drugiego rodzica oraz problemy dzieci, powstałe w sytuacji rozstania rodziców, zwłaszcza w sytuacji gdy rola głównego opiekuna została powierzona tylko jednej osobie. Sekcja nie zawiera informacji na temat problematyki alienacji rodzicielskiej i jej negatywnych skutków, która omawiana jest  osobno.

GDY DZIECKO WYCHOWUJE SIĘ BEZ TATY LUB MAMY

PROBLEMY DZIEWCZĄT I KOBIET NIE MAJĄCYCH DOBRYCH RELACJI Z OJCAMI


ALIENACJA RODZICIELSKA

 Sekcja zawiera omówienie problematyki alienacji rodzicielskiej oraz jej różnorodnych, negatywnych skutków, projektu badawczego  - Alienacja rodzicielska w Polsce - przykłady i pytania (badania wstępne), a także ankiety do wstępnej diagnozy zachowań z zakresu alienacji rodzicielskiej oraz ich negatywnych efektów.

ALIENACJA RODZICIELSKA I JEJ NEGATYWNE SKUTKI ORAZ PROBLEMY DZIECKA WYCHOWYWANEGO PRZEZ JEDNEGO RODZICA

ALIENACJA RODZICIELSKA I JEJ NEGATYWNE SKUTKI, A TZW. SYNDROM (ZESPÓŁ) ALIENACJI RODZICIELSKIEJ (PAS) ORAZ ALIENACJA – PODSTAWOWE RÓŻNICE

ALIENACJA RODZICIELSKA I NIEŚWIADOMOŚĆ PRZEMOCY W ZACHOWANIACH RODZICÓW, A OPIEKA NAPRZEMIENNA NAD DZIECKIEM

AMERYKAŃSKIE STOWARZYSZENIE PSYCHOLOGICZNE (APA) I INSTYTUT EKSPERTYZ SĄDOWYCH, A TZW. SYNDROM (ZESPÓŁ) ALIENACJI RODZICIELSKIEJ (PAS)


ALIENACJA RODZICIELSKA - ANKIETY

ALIENACJA RODZICIELSKA (PA) - WSTĘPNE ROZPOZNAWANIE OBJAWÓW I EFEKTÓW - ANKIETA DLA SPECJALISTY (PROBLEM DZIECKA LUB OSOBY DOROSŁEJ PODDAWANEJ ALIENACJI RODZICIELSKIEJ W DZIECIŃSTWIE)

ALIENACJA RODZICIELSKA (PA) - WSTĘPNE ROZPOZNAWANIE OBJAWÓW I EFEKTÓW - ANKIETA DLA SPECJALISTY (PROBLEM RODZICA)

ALIENACJA RODZICIELSKA - WSTĘPNE ROZPOZNAWANIE OBJAWÓW I EFEKTÓW - ANKIETA DLA OSOBY PODDAWANEJ ALIENACJI RODZICIELSKIEJ W DZIECIŃSTWIE

ALIENACJA RODZICIELSKA - WSTĘPNE ROZPOZNAWANIE OBJAWÓW I EFEKTÓW - ANKIETA DLA PODDAWANEGO ALIENACJI RODZICIELSKIEJ NIEPEŁNOLETNIEGO NASTOLATKA

ALIENACJA RODZICIELSKA (PA) - WSTĘPNE ROZPOZNAWANIE OBJAWÓW I EFEKTÓW- ANKIETA DLA RODZICA


PRAWO RODZINNE - PATOLOGIA I PROPOZYCJE ZMIAN

Przedstawienie wadliwych mechanizmów funkcjonujących w prawie rodzinnym oraz propozycji zmian.

JAK POWINNO BYĆ CHRONIONE DZIECKO W KODEKSIE RODZINNYM I OPIEKUŃCZYM, W ODNIESIENIU DO DOBRA DZIECKA, ALIENACJI RODZICIELSKIEJ I PIECZY NAPRZEMIENNEJ - WYBRANE ASPEKTY (ROZWAŻANIA, W ODNIESIENIU DO STANU PRAWNEGO NA DZIEŃ 12.11.2019 R. )

ZAGROŻENIA WYPŁYWAJĄCE Z PROJEKTU PENALIZACJI UNIEMOŻLIWIANIA, BĄDŹ UTRUDNIANIA KONTAKTU Z DZIECKIEM

DOBRO DZIECKA, A ROZPAD ZWIĄZKU JEGO RODZICÓW, PRZEMOC, DYSKRYMINACJA, DEMOGRAFIA, EDUKACJA I BEZPIECZEŃSTWO PAŃSTWA ORAZ PROPONOWANE ROZWIĄZANIA PROBLEMÓW - WYBRANE ZAGADNIENIA

REKOMENDACJE DOTYCZĄCE PROPONOWANYCH ZMIAN W PRAWIE - W ZAKRESIE WYELIMINOWANIA, BĄDŹ OGRANICZENIA I MITYGACJI WYSTĘPOWANIA ALIENACJI RODZICIELSKIEJ I JEJ NEGATYWNYCH SKUTKÓW ORAZ ROZSTRZYGNIĘĆ SĄDOWYCH WPŁYWAJĄCYCH NA POWSTAWANIE INSTYTUCJONALNEGO DYSKRYMINOWANIA DZIECI WYCHOWUJĄCYCH SIĘ Z NIERÓWNOMIERNYM DOSTĘPEM DO OBOJGA RODZICÓW - TATY I MAMY

REKOMENDOWANE KIERUNKI ZMIAN W PRAWIE RODZINNYM, W ZAKRESIE DOTYCZĄCYM ROZPADU ZWIĄZKU RODZICÓW - WYBRANE ZAGADNIENIA

KORUPCJA W SĄDOWNICTWIE, A PRAWO RODZINNE

PRAWA DZIECI, DYSKRYMINACJA OJCÓW, ALIENACJA RODZICIELSKA, ZMIANY W PRAWIE RODZINNYM – WYBRANE ZAGADNIENIA

OPIEKA NAPRZEMIENNA NAD DZIECKIEM W PRAKTYCE (OPIEKA WSPÓLNA NAD DZIECKIEM W PRAKTYCE)


RELIGIJNY PUNKT WIDZENIA

Spojrzenie na problem alienacji rodzicielskiej i jej negatywnych skutków z punktu widzenia chrześcijaństwa, judaizmu, buddyzmu i świętego dla wszystkich muzułmanów Koranu, a także na problem alienacji rodzicielskiej w odniesieniu do ogłoszonego przez Ojca Świętego Benedykta XVI Roku Wiary.

ALIENACJA RODZICIELSKA I JEJ NEGATYWNE SKUTKI, A CHRZEŚCIJAŃSTWO, JUDAIZM I KORAN

ALIENACJA RODZICIELSKA, A ROK WIARY I NAUCZANIE KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO

BUDDYZM, A ALIENACJA RODZICIELSKA


ODDZIELONY RODZIC

Omówienie problemów z jakimi borykają się oddzieleni od dziecka rodzice oraz jakie działania podejmują oni, w celu zmiany istniejącej sytuacji.

PROBLEMY I DZIAŁANIA ODDZIELONYCH RODZICÓW W ŚWIETLE FAKTÓW I BADAŃ NAUKOWYCH


W JAKI SPOSÓB MĄDRZE PRZECIWDZIAŁAĆ PROBLEMOWI ALIENACJI RODZICIELSKIEJ?

JAK DZIAŁAĆ ABY DOPROWADZIĆ DO ZMIANY SYTUACJI W PRAWIE RODZINNYM – WSTĘPNE ROZWAŻANIA NATURY OGÓLNEJ DLA OSÓB DOTKNIĘTYCH PROBLEMEM ALIENACJI RODZICIELSKIEJ I JEJ RÓŻNORODNYMI, NEGATYWNYMI SKUTKAMI


WYBRANE OPINIE

KONWENCJA O ZAPOBIEGANIU I ZWALCZANIU PRZEMOCY WOBEC KOBIET I PRZEMOCY DOMOWEJ, A PRAWA DZIECKA, KONSTYTUCJA ORAZ BEZPIECZEŃSTWO PAŃSTWA - OPINIA I UWAGI


Informacje na temat merytoryczno - prawnych opinii, dotyczących tej Konwencji, zamieszczonych przez autora powyżej zalinkowanej publikacji w profesjonalnym "Magazynie Prawniczym Jurysta" są usuwane z Wikipedii, pomimo braku merytorycznych zarzutów wobec nich.

STANOWISKO (OPINIA) W SPRAWIE PROJEKTU USTAWY O ZMIANIE USTAWY – KODEKS RODZINNY I OPIEKUŃCZY (DRUK 757 Z 28.10.2014 ROKU - SENAT RP) z 14.12.2014 ROKU

RZĄDOWY PROJEKT USTAWY O LECZENIU BEZPŁODNOŚCI Z 16.07.2014 - OPINIA I UWAGI

OPINIA W SPRAWIE PREZYDENCKIEGO WNIOSKU DO SENATU RP DOTYCZĄCEGO REFERENDUM W DNIU 25.10.2015 ROKU



ENGLISH

ENDANGERING TO THE PROCESS OF IMPLEMENTATION OF UNITED NATIONS CONVENTION ON THE RIGHTS OF THE CHILD BECAUSE OF IMPLEMENTATION OF COUNCIL OF EUROPE CONVENTION ON PREVENTING AND COMBATING VIOLENCE AGAINST WOMEN AND DOMESTIC VIOLENCE