DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI ALIENACJI RODZICIELSKIEJ - IDEA, HISTORIA I ZASADY PROFESJONALNEJ ORGANIZACJI WYDARZEŃ ORAZ ZAGROŻENIA 

Maciej Wojewódka


Link do tej strony jest cyklicznie blokowany na Facebooku.

Podczas organizacji wydarzeń, z okazji Dnia Świadomości Alienacji Rodzicielskiej bardzo ważne są: 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wraz z laicyzacją Europy zmieniają się społeczne preferencje, dotyczące trwałości i znaczenia małżeństwa, a także rodziny. Ponadto, w coraz mniejszym stopniu na podejmowane w tych sprawach decyzje - ma wpływ liczenie się z dobrem i interesem dzieci. 

Zarazem, wzrasta znaczenie impulsywnie poszukiwanej oraz egoistycznie rozumianej przyjemności, a w krajach o korzeniach chrześcijańskich rozpada się znacznie więcej małżeństw, niż w innych kulturach. Oczywiście nietrwałe są także niesformalizowane, coraz bardziej powszechne - związki  matek i ojców, posiadających dzieci.

W efekcie, społeczeństwo europejskie (w tym polskie) staje się wyraźnie starsze od  bliższych i dalszych muzułmańskich sąsiadów oraz cechuje się niską stopą przyrostu naturalnego, co zmierza niemal nieuchronnie do zachwiania stabilizacji geopolitycznej i społeczno - gospodarczej, w niedalekiej przyszłości.

Drugą, istotną przyczyną prowadzącą, w kierunku tych zagrożeń - są negatywne reperkusje funkcjonowania prawa rodzinnego, w obecnej postaci. Wiele dzieci, na skutek rozstrzygnięć opiekuńczych, towarzyszących rozstaniu rodziców często jest narażone na związane z tą sytuacją problemy zdrowotne, emocjonalne, rozwojowe, osobowościowe, a nawet na zaburzenia psychiczne, przekładające się później, w ich dorosłym życiu, m. in. na trudności w budowaniu związków intymnych i prawidłowych relacji rodzinnych, zaburzenia seksualne, nałogi i fobie oraz postawy antyspołeczne. Ten mechanizm również wpływa na osłabienie przyrostu naturalnego i bezpieczeństwa naszego państwa, chociaż ten aspekt problemu nie jest aż tak widoczny.

Ponadto oddzielani od dzieci, na skutek sądowych rozstrzygnięć dotyczących sprawowania pieczy na dzieckiem - bywają doprowadzani do bankructwa i bezdomności oraz przechodzą do szarej strefy gospodarczej.

Od 2007 roku, 25 kwietnia, jest organizowany nieformalny, międzynarodowy Dzień Świadomości Alienacji Rodzicielskiej (Parental Alienation Awareness Day), podczas którego nagłaśniany jest problem i negatywne, różnorodne efekty alienacji rodzicielskiej.

Wnioski wypływające z mojego projektu badawczego Alienacja rodzicielska (PA) - wstępne badania nad problemem i jego skutkami w Polsce wskazują że:

Alienacja rodzicielska - to świadome lub nieświadome zachowannia prowadzące do powstawania zaburzeń - w relacji pomiędzy dzieckiem, a co najmniej jednym z prawidłowo postępujących rodziców czyli niszczenie ich pozytywnej więzi. Stosowane metody alienacji rodzicielskiej - to manipulowanie strachem i lękami dziecka, szantaż emocjonalny, utrudnianie kontaktów dziecka, co najmniej z jednym z prawidłowo postępujących rodziców oraz inne negatywne działania, prowadzące do niszczenia ich wzajemnych, pozytywnych relacji, w tym bezpośrednie negatywne nastawianie. Motywy takich zachowań mogą być różne. Jako alienacja rodzicielska bywa także określany rezultat takich zachowań. 

Alienacja rodzicielska może przyczyniać się do powstawania u dziecka zaburzeń zdrowotnych, emocjonalnych, rozwojowych i dotyczących zachowania. Bywa stosowana przez głównego opiekuna oraz inne osoby, a nawet instytucje w szkodliwych działaniach mających doprowadzić do wykluczenia z życia dziecka - jego prawidłowo postępującego rodzica lub prawidłowo postępujących rodziców. Niejednokrotnie jest ukrywana pod określeniem konfliktu lub walki rodziców.

Alienacja rodzicielska - to przemoc emocjonalna. Jej negatywne efekty dla relacji pomiędzy dzieckiem, a rodzicem mogą być różne, o różnym stopniu nasilenia i nie da się ich przedstawić w postaci jednoznacznego syndromu lub zespołu np. poddawane alienacji rodzicielskiej dziecko może odrzucać i oczerniać poddawanego wraz z nim alienacji rodzicielskiej rodzica lub być agresywne wobec alienatora, a nawet uciec od niego do tego rodzica.

Problem nie jest jeszcze prawnie zdefiniowany w Polsce, ani ujęty w oficjalnych klasyfikacjach międzynarodowych (według stanu na 01.06.2018 roku).

Projekt Alienacja rodzicielska (PA) - wstępne badania nad problemem i jego skutkami w Polsce został objęty patronatem Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji, ustanowionego przez Parlament Europejski, na wniosek Komisji Europejskiej i Rady Unii Europejskiej.

Podczas Dnia Świadomości Alienacji Rodzicielskiej odbywają się m. in. warsztaty, sympozja, demonstracje, zbierane są podpisy pod petycjami, kierowanymi do władz krajowych oraz instytucji międzynarodowych, prowadzone są rozmowy uświadamiające w placówkach, które mogą stykać się z problemem alienacji rodzicielskiej, rozwieszane plakaty, rozdawane ulotki - pod sądami, w szkołach, galeriach handlowych i w innych miejscach, a od 2010 jest prowadzona kampania mydlanych Baniek Miłości

Corocznie, wspólnie wypuszczane, przez 10 minut w różnych miejscach na świecie - mydlane Bańki Miłości są symbolem miłości, która nas wznosi tak wznoszą się bańki mydlane i która nie może być przerywana, tak jak to się dzieje na skutek alienacji rodzicielskiej.

Akcja została zapoczątkowana przez Parental Alienation Awareness Organization, kierowaną przez Radę Dyrektorów, wśród której znaleźli się prawnicy oraz wyalienowane matki i ojcowie. Jednakże pierwsza przewodnicząca tej organizacji i inicjatorka Dnia Świadomości Alienacji Rodzicielskiej - Sarvy Emo  była osobą, sprawującą naprzemienną opiekę z byłym mężem, nad ich dziećmi.

Już w pierwszych latach, do obchodów Dnia Świadomości Alienacji Rodzicielskiej przyłączyli się organizatorzy - z USA, Argentyny, Belgii, Bermudów, Brazylii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Kanady, Meksyku, Niemiec, Nowej Zelandii, Polski, Wielkiej Brytanii i Włoch.

W Polsce, w latach 2008 – 2010 akcja zainaugurowana przeze mnie i organizowana w ramach działań Komitetu Przestrogi przed Oddzieleniem Rodzica, we współpracy z innymi podmiotami i osobami, odbywała się tylko w Krakowie.

W 2011 dołączyły Katowice. W 2012 roku do Krakowa i Katowic przyłączyły się Częstochowa i Rawa Mazowiecka. W 2013 roku wydarzenia z okazji Dnia Świadomości Alienacji Rodzicielskiej zostały zorganizowane - w 9 miastach: w Krakowie, Katowicach, Częstochowie, Będzinie, Białymstoku, Łodzi, Rybniku, Warszawie i Zgierzu. W 2014 roku akcja odbyła się już w 24 miejscowościach naszego kraju: Krakowie, Gdańsku, Łodzi, Poznaniu, Rzeszowie, Warszawie, Wrocławu, Zielonej Górze, Będzinie, Bielsku-Białej, Brzozowie, Częstochowie, Gdyni, Kędzierzynie - Koźlu, Legnicy, Lubinie, Mosinie, Piasecznie, Rumi, Rawie Mazowieckiej, Rybniku, Skierniewicach, Wolsztynie i w Zgierzu.

Poza nielicznymi wyjątkami (obejmującymi niektóre wydarzenia w latach 2016 i 2017), przez pierwsze dziesięć lat - wydarzenia organizowane z okazji Dnia Świadomości Alienacji Rodzicielskiej, w Polsce - były koordynowane i konsultowane przeze mnie. 

W 2018 roku, dodatkowo pojawiło się także kilka niezależnych inicjatyw, nie zawsze zgodnych z zasadami profesjonalnego działania, a czasem wręcz szkodliwych dla promowanej przez nas idei.

Od 2018 roku, zaczęły się także pojawiać działania dezinformacyjne, polegające na zniekształcaniu określenia problemu alienacji rodzicielskiej oraz na mieszaniu z nią - na plakatach i ulotkach nieprawdziwych informacji, prowadzone z wykorzystaniem nieświadomych lub zaburzonych osób doświadczających problemu. Jednak również, w tym roku - przede wszystkim zostały zorganizowane profesjonalne wydarzenia, z okazji tego Dnia.

W 2009 roku, akcja społeczna - Dzień Świadomości Alienacji Rodzicielskiej, w Polsce została, na mój wniosek objęta honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka, którego intencją było wspieranie dziecka, w bolesnej sytuacji, gdy rodzina przeżywa kryzys, a zwłaszcza w sytuacji rozwodu rodziców oraz chęć wsparcia działań uświadamiających obojgu rodzicom oraz tym wszystkim, od których zależy przyszły los dziecka, negatywne skutki oddzielenia go od jednego z rodziców.

Poniżej przedstawiam ogólną informację, przedstawiającą - w jaki sposób można profesjonalnie zorganizować mydlane Bańki Miłości i inne wydarzenia. W tym celu  wystarczą dwie lub trzy osoby, a gdy zorganizuje się w swojej miejscowości takie wydarzenie jednoosobowo - też będzie dobrze, oczywiście pod warunkiem przestrzegania poniżej przedstawionych przeze mnie zasad.

  1. Akcja - mydlane Bańki Miłości, odbywająca się z okazji Dnia Świadomości Alienacji  Rodzicielskiej, jest bardzo łatwa do zorganizowania i bez trudności można zachęcić ludzi do wzięcia w niej udziału, pod warunkiem podejścia do tego zagadnienia w sposób profesjonalny;

  2. Organizowanie akcji tego samego dnia, w różnych krajach na świecie spowoduje wzrost zainteresowania mediów i ewentualnych uczestników wydarzenia;

  3. Należy ustalić miejsce wydarzenia, najlepiej jeden z najbardziej znanych placów w Waszej miejscowości, gdzie można spotkać dużo ludzi;

  4. Należy zgłosić organizację zgromadzenia publicznego - prezydentowi (ewentualnie burmistrzowi lub wójtowi) miasta /gminy, na podstawie ustawy Prawo o zgromadzeniach publicznych, zgodnie z określonym przez nią terminem (chociaż lepiej wcześniej, aby nie wyniknął problem z miejscem, czy niedociągnięciami formalnymi), podając dokładnie datę, czas (najlepiej na kilka godzin bo, pomimo że sama oficjalna część akcji trwa 10 minut, to trzeba wykonać przygotowania, a ludzie, zwłaszcza dzieci, będą prawdopodobnie chcieli zostać dłużej), miejsce, cel, imię nazwisko, adres i datę urodzenia organizatora, język w jakim będą porozumiewać się uczestnicy zgromadzenia, a także dodatkowe informacje, wskazujące, że podczas tego zgromadzenia będą wypuszczane bańki mydlane - w ramach Kampanii Baniek Miłości, aby pokazać że miłość nas wznosi tak jak wznoszą się bańki mydlane i nie może być przerywana - tak jak się to dzieje podczas alienacji rodzicielskiej, opcjonalnie artystyczne środki przekazu np. utwory o miłości czy psychodramy  o znaczeniu matki i ojca - w życiu dziecka oraz planowaną ilość uczestników zgromadzenia. Alternatywnie można zorganizować akcję na terenie prywatnym, oczywiście za zgodą jego właściciela lub na mniejszą skalę, w rodzinnym gronie.

Jednocześnie, każdorazowo należy dostosować się do ewentualnych zmian w ustawie: Prawo o zgromadzeniach publicznych.

Jeśli wydarzenie ma odbyć się w formie imprezy masowej, a nie zgromadzenia publicznego należy dostosować się do wymogów prawa z tego zakresu;

  5. Do propagowania akcji można wykorzystać portale społecznościowe (np. Facebook, Goldenline, Nasza Klasa etc), portal organizacji pozarządowych,  plakaty, ulotki, warto zapraszać przedszkola, szkoły, parafie, wspólnoty wyznaniowe, lokalne media, przeprowadzać prywatne rozmowy i wysyłać e-maile do znajomych na całym świecie, zwłaszcza posiadających dzieci w odpowiednim wieku. Nawet gdy ci ostatni nie wezmą udziału w Waszej edycji akcji to istnieje szansa, że zainteresują się problemem lub nawet zorganizują analogiczną akcję u siebie. To zwiększy efektywność waszych działań;

  6. Podczas wcześniejszego propagowania akcji najlepiej podkreślać możliwość doskonałej wspólnej zabawy, nie tylko dla dzieci (chociaż zwłaszcza w tym Dniu może to być dla nich dużą atrakcją) wraz nagłaśnianiem ważnego problemu społecznego, jednocześnie odnosząc się, w indywidualnych przypadkach, do tego co może być dodatkowo ważne w naszej akcji dla konkretnych grup społecznych;

  7. Należy uprzednio przygotować samodzielnie płyn i akcesoria do puszczania małych i dużych baniek mydlanych lub znaleźć sponsora;

  8. Należy również uprzednio przygotować ulotki i materiały na temat alienacji rodzicielskiej i jej różnorodnych, negatywnych  efektów - do rozdawania uczestnikom  i obserwatorom wydarzenia oraz mediom. 

W najprostszej formie są one dostępne - do wydrukowania, pod linkiem:

Alienacja rodzicielska i jej różnorodne negatywne skutki - ulotki w wersji czarno-bialej (do samodzielnego wydrukowania)

Więcej informacji - na temat problemu alienacji rodzicielskiej i jej różnorodnych, negatywnych skutków można znaleźć w poniżej zalinkowanych publikacjach:

Dziecko, rodzic i rozwód oraz alienacja rodzicielska

oraz

Alienacja rodzicielska i jej negatywne skutki oraz problemy dziecka wychowywanego przez jednego rodzica

Zamieszczone powyżej linki oraz link do niniejszej strony warto wykorzystać w komunikatach, kierowanych do mediów oraz podczas nagłaśniania akcji, w inny sposób.

  9. Warto pomyśleć o uatrakcyjnieniu akcji np. poprzez wspomniane artystyczne środki przekazu;

 10. W miarę możliwości, powinno się zaprosić do wzięcia udziału w niej - pozytywne, powszechnie znane osoby, członków rodziny oraz rodziców z dziećmi;

 11. Nie powinno się kończyć nieformalnej części akcji po 10 minutach, gdyż szczególnie dzieci (a pewnie i dorośli) będą chcieli wypuszczać Bańki Miłości znacznie dłużej. Wówczas będzie można także rozdać większą ilość materiałów osobom postronnym;

 12. Warto jednocześnie zachęcać do czynnego włączania się do kampanii Baniek Miłości - obserwatorów wydarzenia;

 13. Należy również przygotować szmaty do wytarcia placu z pozostałych po akcji mydlin.

Kilka uwag praktycznych (część z nich dotyczy wszystkich działań, organizowanych z okazji Dnia Świadomości Alienacji Rodzicielskiej, a część tylko Baniek Miłości):

Po pierwsze - podczas prowadzenia Kampanii Baniek Miłości chcemy pokazać, że Miłość wznosi nas na wyższe poziomy i nie może być przerywana tak, jak to się dzieje podczas alienacji rodzicielskiej. Wskazanie na alienację rodzicielską jest bardzo ważne, zarówno z merytorycznego, jak i marketingowego punktu widzenia.

Po drugie - wskazywanie na konflikt rodzicielski, a nie na przemoc emocjonalną prowadzącą do wykluczenia życia dziecka, co najmniej jednego z rodziców - jest nie tylko nieadekwatne do istoty problemu alienacji rodzicielskiej ale także zawiera elementy autodestrukcyjne - dla działań, związanych z nagłaśnianiem problemu i rozwojem kampanii z tego zakresu.

W interesie środowisk zmierzających do utrzymania status quo - leży bagatelizowanie i rozmywanie problemu, wskazywanie na konflikt lub walkę rodziców albo na nieokreślone manipulacje, aby ukryć przemoc - jaką jest alienacja rodzicielska.

Po trzecie - z powodu uproszczeń i nieścisłości w koncepcji PAS oraz wysoce profesjonalnie prowadzonego czarnego PR-owi przeciwko niej - podczas prowadzenia akcji nie należy nawiązywać do tej koncepcji. Szerzej różnice pomiędzy negatywnymi skutkami alienacji rodzicielskiej, a zespołem alienacji rodzicielskiej przedstawiam na stronie:

Alienacja rodzicielska i jej negatywne skutki, a zespół alienacji rodzicielskiej (PAS) - podstawowe różnice

Po czwarte - należy unikać powoływania się na prawa ojca lub matki, a wskazywać na potrzebę stałego dostępu dziecka do miłości i obecności obojga prawidłowo postępujących rodziców - matki i ojca, nawet po ich rozwodzie, separacji lub rozpadzie niesformalizowanego związku. Prawa ojca lub matki nie zawsze są zgodne z dobrem dziecka, niejednokrotnie są  z nim jednoznacznie sprzeczne, a koncentrowanie się na nich jest źle widziane i utrudnia rozwój akcji.

Po piąte - należy unikać dowartościowywania się opowiadaniem o iluzji swojej walki, a zamiast tego wskazywać na konieczność ochrony dziecka przed przemocą, jaką jest alienacja rodzicielska i jej różnorodnymi negatywnymi skutkami.

Po szóste - należy unikać posługiwania się nieprecyzyjnymi, niesprawdzonymi i nieprawdziwymi materiałami informacyjnymi, ulotkami, plakatami, informacjami - na stronach i forach internetowych, w mediach oraz w inny sposób.

Po siódme – należy uważać na fałszywych przyjaciół, którzy pod pozorem chęci pomocy chcą realizować swoje subiektywne interesy, podporządkować sobie lub nawet zniszczyć akcję, a także na osoby które swoją postawą lub poglądami mogą kompromitować działania.

Pod niniejszym linkiem można obejrzeć zdjęcia z niektórych wydarzeń odbywających się, z okazji Dnia Świadomości Alienacji Rodzicielskiej - w Polsce

Ten link, także warto wykorzystać - w komunikatach, kierowanych do mediów oraz podczas nagłaśniania akcji, w inny sposób.

Więcej informacji, na ten temat oraz szersze informacje merytoryczne na temat problemu, jakim jest alienacja rodzicielska i o jej różnorodnych, negatywnych skutkach oraz o Dniu Świadomości Alienacji Rodzicielskiej można uzyskać pod numerem telefonu: 694-912-255.

Poniżej przedstawiam obszerniejsze relacje z wydarzeń, które miały miejsce, w Polsce - z okazji Dnia Świadomości Alienacji Rodzicielskiej.


POCZĄTEK I HISTORIA WYDARZEŃ W POLSCE OD 2008 ROKU


 

PIERWSZE WYDARZENIE W 2008 ROKU

Kraków

25 kwietnia 2008 roku, poprowadziłem w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie, seminarium: PA, PAS, wrogie wychowanie i problemy oddzielonego dziecka, podczas którego przedstawiłem psychologiczne i społeczne aspekty sytuacji, stanowiska Instytutu Ekspertyz Sądowych im. prof. dr Jana Sehna oraz Departamentu Sądów Powszechnych Ministerstwa Sprawiedliwości, wnioski z polskich i międzynarodowych badań, objawy destrukcyjnego programowania dziecka, sposoby radzenia sobie z tą sytuacją oraz problemy na jakie jest narażone dziecko wychowujące się bez ojca lub bez matki.


2009

Kraków

25 kwietnia 2009 roku, wraz z członkami Komitetu Przestrogi przed Oddzieleniem Rodzica oraz innymi ludźmi dobrej woli, zorganizowaliśmy akcję publicznego czytania bajek dla dzieci, bezpłatne porady pedagoga, mediatora rodzinnego, psychologa i prawnika, a także poprowadziłem konferencję PA, PAS i problemy oddzielonego dziecka, w której wzięli udział m. in. specjaliści, przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Komendy Miejskiej Policji w Krakowie oraz członkowie środowisk ojcowskich. Podczas konferencji został zorganizowany specjalny kącik dla dzieci czynnych i biernych uczestników Dnia Świadomości Alienacji Rodzicielskiej. Czytającymi bajki oraz prowadzącymi  rysowanki, zabawy i gry  w kąciku dla dzieci - byli wyalienowani i praktycznie (poza systemem wizyt), oddzieleni od swoich dzieci,  na skutek rozstrzygnięć około rozwodowych - rodzice. Grupą docelową porad specjalistów byli również Ci rodzice oraz dorosłe dzieci rozwiedzionych rodziców.

Publiczne czytanie bajek dla dzieci, zorganizowane w tym Dniu - zainaugurowało, nagrodzoną w 2010 roku przez Komisję Europejską i Ministerstwo Edukacji Narodowej - akcję społeczną: Wyalienowani rodzice czytają dzieciom.


2010

Kraków

25 kwietnia 2010 roku, w południe, wraz z ludźmi dobrej woli i ich dziećmi, wypuszczaliśmy wspólnie, przez 10 minut bańki mydlane. W ten sposób włączyliśmy się w międzynarodową Kampanię Baniek Miłości.

Ideą tego działania było połączenie dobrej zabawy wraz z nagłaśnianiem jednego z problemów, który doznają dzieci - niemożności cieszenia się przez nie stałą miłością obojga rodziców - matki i ojca, niezależnie czy mieszkają w pełnej czy w rozbitej rodzinie.

Wraz z innymi ludźmi, z różnych  krajów, chcieliśmy pokazać, że miłość nas wznosi, tak jak wznoszą się bańki mydlane i nie może być przerywana.

Tak się często dzieje podczas rozpadu rodziny, gdy jeden z rodziców lub inne osoby i instytucje starają się z nieuzasadnionych przyczyn oddzielić dziecko od drugiego rodzica oraz poddawać go alienacji rodzicielskiej.

Ideę Baniek Miłości wymyśliła Kanadyjka - Sarvy Emo - z okazji Dnia Świadomości Alienacji Rodzicielskiej, w 2010 roku.

W Krakowie Kampanię Baniek Miłości zorganizowaliśmy wraz ze Stowarzyszeniem Praworządności i Bezpieczeństwa Publicznego oraz firmą Tuban (producentem płynu do baniek i akcesoriów) - na placu Matejki. Wspomagali nas kierownictwo i pracownicy baru Tiffany oraz baru wegetariańskiego Glonojad, mieszczących się również przy tym placu. 

W barze Tiffany były zamykane - w dużych bańkach mydlanych dzieci i odważni dorośli. Pomysł zorganizowania zamykania dzieci w bańkach mydlanych, w tym lokalu - podsunął mi rektor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, zwracając uwagę, że ma on duże okna, które umożliwią obserwowanie, tej czynności - innym dzieciom oraz zainteresowanym osobom.

Zdjęcia ze zorganizowanego w Krakowie wydarzenia, posłużyły, jako materiał szkoleniowy - dla osób organizujących podobne eventy w innych krajach oraz w innych miejscowościach, w Polsce, w kolejnych latach.

Bańki Miłości w południe (lokalnych czasów), tego Dnia - były także wypuszczane w Australii, Kanadzie, Niemczech, Szwecji i USA.

Natomiast po południu zorganizowaliśmy, w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie, specjalną edycję akcji społecznej - Wyalienowani rodzice czytają dzieciom. Nagrody i prezenty dla dzieci ufundowali: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego w Krakowie, Gruner + Jahr Polska i członkowie Komitetu Przestrogi przed Oddzieleniem Rodzica, a firma Tuban udostępniła sprzęt i płyn do robienia dużych baniek mydlanych, a także do zamykania w nich dzieci i ich rodziców, co było źródłem dodatkowej wspólnej zabawy.

Jednocześnie w związku z naszą akcją oraz z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich Filia 9 Nowohuckiej Biblioteki Publicznej w Krakowie przekazała do szpitala książeczki dla dzieci, ofiarowane przez czytelników.


2011

Kraków, Katowice

W 2011 roku Dzień Świadomości Alienacji Rodzicielskiej wypadł w Poniedziałek Wielkanocny.

Dlatego działania nagłaśniające problem alienacji rodzicielskiej i jej negatywne skutki uzupełniliśmy także o uwrażliwienie społeczeństwa na fakt, że nie wszystkie dzieci, podczas tegorocznych Świąt, mogą cieszyć się nieskrępowaną miłością i obecnością obojga rodziców. A Wielkanoc w Polsce to nie tylko święta chrześcijan. 

Również osoby innych wyznań oraz mające alternatywny stosunek do religii mają wówczas ustalone ustawowo dni wolne od pracy, a gdy mają taką możliwość - mogą spędzić je radośnie z bliskimi. Poddawane alienacji rodzicielskiej dzieci i ich rodzice często nie mogą mieć podczas tych dni kontaktu ze sobą. Dlatego w tym roku naszą akcję zorganizowaliśmy pod hasłem - Wielkanocne Bańki Miłości.

Analogicznie jak w poprzednim roku połączyliśmy doskonałą zabawę, jaką było wspólne wypuszczanie dużych i małych baniek mydlanych, a także zamykanie zainteresowanych tą czynnością dzieci oraz odważnych dorosłych - w bańkach mydlanych wraz z nagłaśnianiem jednego z problemów, który doznają dzieci - niemożności cieszenia się przez nie stałą miłością matki i ojca, niezależnie czy mieszkają w pełnej czy w rozbitej rodzinie.

I podobnie, jak ludzie w różnych krajach - pokazywaliśmy w Krakowie, na placu Szczepańskim i w Katowicach,  na ulicy Stawowej, że miłość nas wznosi, tak jak wznoszą się bańki mydlane i nie może być przerywana tak się  to często dzieje na skutek rozpadu rodziny, gdy ktoś stara się z nieuzasadnionych przyczyn oddzielić dziecko od jednego z rodziców, poddając go alienacji rodzicielskiej.

Organizatorami Wielkanocnych Baniek Miłości w Krakowie byli Komitet Przestrogi przed Oddzieleniem Rodzica oraz Stowarzyszenie Praworządności i Bezpieczeństwa Publicznego we współpracy z  producentem płynów do baniek mydlanych i akcesoriów - firmą Tuban i The Reenactors Agency.

Organizatorami akcji społecznej - Wielkanocne Bańki Miłości w Katowicach byli Anna Urbańczyk, Komitet Przestrogi przed Oddzieleniem Rodzica, Krzysztof Maniowski, Grażyna Ulman, Grzegorz Ulman, we współpracy z producentem płynów do baniek mydlanych i akcesoriów - firmą Tuban, Ottawa Group i Bonafides. Wydarzenie to było konsultowane przeze mnie.


2012

Kraków, Katowice, Częstochowa, Rawa Mazowiecka

W 2012 roku mydlane Bańki Miłości, z okazji Dnia Świadomości Alienacji Rodzicielskiej w Polsce odbyły się przy udziale Komitetu Przestrogi przed Oddzieleniem Rodzica lub przy współpracy z tym Komitetem - w Krakowie, Częstochowie, Katowicach oraz Rawie Mazowieckiej. Były one konsultowane i koordynowane przeze mnie.

Krakowska edycja akcji odbyła się po hasłem - Korczakowskie Bańki Miłości. Podczas niej pojawiły się dzieci przebrane za postacie bajkowe, a wśród nich Pippi, jednorożec, lisek, zajączek oraz postacie z powieści dla dzieci autorstwa Janusza Korczaka Król Maciuś Pierwszy - Stary Król (który początkowo miał być smutnym Królem ale jako pogodnemu chłopcu trudno było się wczuć w taką rolę), dworka, a nawet niezbyt pozytywny bohater tej powieści - Felek i oczywiście sam Król Maciuś Pierwszy.

Przez tubę informowaliśmy przechodniów i turystów, zwiedzających zabytki na Rynku Głównym oraz spędzających czas w licznych ogródkach gastronomicznych, kawiarnianych i należących do pubów - o problemie alienacji rodzicielskiej i jej negatywnych skutkach oraz rozdawaliśmy wspaniale wydrukowaną przez drukarnię Stabil z Krakowa ulotkę, co było jej wkładem dla naszej akcji.

Same ulotki, nie tylko z jednej strony były przygotowane przez Dziecięce Kółko Wolontaryjne P - JAK POMAGAJ ze Szkoły Podstawowej nr 117 w Krakowie, przy współpracy z Korczakowską Republiką Dziecięcą Dyliniarnia ale i efektywnie rozdawane przez dzieci. Czyniły one to z ogromnym zaangażowaniem i zadowoleniem, robiąc to znacznie lepiej niż dorośli uczestnicy wydarzenia.

Hasła które znalazły się na zaprojektowanej przez dzieci stronie ulotki - to:

Ostatnie z nich - to cytat z Prośby Twojego dziecka, której autorstwo jest przypisywane Januszowi Korczakowi.

Wśród transparentów znalazły się m. in. hasło - Nie dla alienacji rodzicielskiej oraz przygotowane przez dzieci - Mamo tato kochaj mnie

Oczywiście nie obyło się bez zamykania chętnych dzieci i odważnych dorosłych - w dużych bańkach mydlanych, co czynili z entuzjazmem m. in. Królowie Maciuś I i Stary oraz Pippi - w sklepie producenta płynów i akcesoriów do baniek - firmy Tuban, przy ulicy Szczepańskiej 7.

A dzieci z zespołu baletowego Gaduły przy Ośrodku Kultury w Krakowie - Nowej Hucie artystycznie wyraziły świat samotnego dziecka, tańcząc i czytając fragmenty Króla Maciusia Pierwszego, na co wraz z życzeniami powodzenia dostaliśmy zgodę od pani dyrektor Elżbiety Kalinowskiej z Instytutu Książki - dysponenta praw autorskich do twórczości Janusza Korczaka.

Pierwszą część krakowskiej edycji akcji można było zobaczyć (z niewielkim opóźnieniem, w stosunku do jej rozpoczęcia) za pośrednictwem publicznej kamery internetowej.

Organizatorami krakowskiej edycji akcji społecznej - Korczakowskie Bańki Miłości w Krakowie byli Komitet Przestrogi przed Oddzieleniem Rodzica oraz Stowarzyszenie Praworządności i Bezpieczeństwa Publicznego we współpracy m. in. z Korczakowską Republiką Dziecięcą Dyliniarnia oraz producentem płynów do baniek mydlanych i akcesoriów - firmą Tuban.

W nagłaśnianiu krakowskiej edycji akcji bardzo pomogli m. in. organizatorzy krakowskiej edycji konferencji: Nie ma dzieci - są ludzie, odbywającej się z udziałem Rzecznika Praw Dziecka, w ramach obchodów Roku Janusza Korczaka, którzy rozprowadzali ulotki z informacją o zbliżających się Korczakowskich Bańkach Miłości w Krakowie.

Korczakowskie Bańki Miłości w Krakowie zostały wpisane do oficjalnego kalendarza obchodów Roku Janusza Korczaka, w Polsce.

Katowicka edycja Baniek Miłości została zorganizowana przez Annę Urbańczyk i Roberta Kalkowskiego na ulicy Stawowej o godzinie 17.00. Akcja była wspomagana płynowo i sprzętowo przez Tuban, drukiem kolorowych ulotek przez Anchem oraz przez Grzegorza Uhlmana, poprzez wykonanie baneru.

W Katowicach były wypuszczane bańki mydlane, malowane dziecięce buźki oraz rozdawane ulotki na temat problemu alienacji rodzicielskiej i jej różnorodnych, negatywnych skutków, w tym za zgodą dzieci ze Szkolnego Kółka Wolontaryjnego z Krakowa, również ulotki ich autorstwa.

Częstochowska edycja akcji, analogicznie jak krakowska odbyła się - pod hasłem Korczakowskie Bańki Miłości. Została ona zorganizowana na placu Biegańskiego przez Zbigniewa Macieja Matyszczaka wraz z Zespołem Szkół Specjalnych nr 23 im. Janusza Korczaka i Stowarzyszeniem Daj mi czas w Częstochowie, przy współpracy z Hanną Blak, ze Stowarzyszeniem Jura Riders, które udostępniło namiot oraz z firmą Tuban.

Akcja trwała od godziny 12.00 do 18.00. Podczas akcji dało się zauważyć wśród nauczycieli ze szkoły specjalnej wielką troskę o swoich podopiecznych i ponadprzeciętne zaangażowanie. W Częstochowie podczas akcji oprócz wspólnego wypuszczania Baniek Miłości były rozdawane ulotki na temat problemu alienacji rodzicielskiej i jej różnorodnych, negatywnych skutków.

Janusz Korczak był wybitnym pedagogiem, opiekunem, rzecznikiem i przyjacielem dzieci. Podczas swojej działalności zwracał uwagę na prawa dziecka, w tym na potrzebę bezinteresownej miłości i szacunku oraz na konieczność odpowiedzialnej opieki i wychowania. Nie chcąc opuścić swoich podopiecznych z prowadzonego, pod jego kierownictwem domu sierot razem z nimi został zamordowany przez hitlerowców - w obozie koncentracyjnym w Treblince, podczas II Wojny Światowej. W 2012 roku przypadła 70 rocznica jego tragicznej śmierci oraz 100 rocznica utworzenia przez niego Domu dla Sierot - w Warszawie.

W Rawie Mazowieckiej mydlane Bańki Miłości były wypuszczane na terenie prywatnej posesji na osiedlu Tatar. Akcja rozpoczęła się o godzinie 18.00.

25 kwietnia 2012 roku zorganizowaliśmy także rozdawanie ulotek na temat problemu alienacji rodzicielskiej i jej różnorodnych, negatywnych efektów - pod siedzibami Sądu Okręgowego w Krakowie, Częstochowie i w Katowicach. 

Wszystkie te wydarzenia te były konsultowane przeze mnie.

A oto cytaty z twórczości Janusza Korczaka albo jemu przypisywane, które powinno się rozważać m. in. z punktu widzenia alienacji rodzicielskiej:

A jest ho, ho – jest samotność dziecka. Jest. Chce ono mieć dla siebie i tylko dla siebie mamę, tatę, dla siebie świat i gwiazdkę z nieba

(Samotność Dziecka,Antena nr 14, z 1938 roku)

Dawny despotyzm przeżył się w wychowaniu, dawny strach dzieci przed rodzicami znikł z biegiem czasu – co na jego miejscu postawić?

"Miłość, szacunek i zaufanie” – odpowiedział rozsądek.

„Nic” – odpowiedziała nieświadomość, lekkomyślność i zaniedbanie

(Dzieci i wychowanie,Wędrowiec nr 1, z 1900 roku)

Moralnie i prawnie odpowiedzialni, wiedząc i przewidując, jesteśmy jedynymi sędziami czynów, ruchów, myśli i zamierzeń dziecka

(Prawo dziecka do szacunku)

Czy ziemia wdzięczna słońcu, że świeci? Czy drzewo wdzięczne ziarnu, że z niego wyrosło? Czy słowik matce śpiewa, że go piersią grzała?

Czy oddajesz dziecku, co od rodziców wzięłaś, czy tylko pożyczasz, by odebrać, zapisując skrzętnie i obliczając procenty?

Czy miłość jest zasługą za którą żądasz zapłaty?

(Dziecko w rodzinie)

17. Nie rób z siebie nieskazitelnego ideału. Prawda na twój temat byłaby w przyszłości nie do zniesienia.

19. Nie bój się miłości. Nigdy

(Prośba Twojego dziecka)


2013

Kraków, Katowice, Częstochowa, Będzin, Białystok, Łódź, Rybnik, Warszawa, Zgierz.

Kraków. W tym roku zorganizowaliśmy trzy wydarzenia z okazji Dnia Świadomości Alienacji Rodzicielskiej. Akcje informacyjną oraz rozdawanie ulotek - pod Sądem Okręgowym i sądami rejonowymi, rozdawanie ulotek na placu zabaw dla dzieci oraz największe wydarzenie – już po raz czwarty w naszym mieście - mydlane Bańki Miłości, w którym oprócz dzieci i dorosłych dotkniętych problemem wzięły udział również osoby udzielające wsparcia naszej akcji, wolontariusze dwu krakowskich szkół, dzieci z Ośrodka Szkolno – Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących, które przygotowały transparent informujący o tym, że dzieci potrzebują dla siebie mamę i tatę, huzar w zbroi oraz gość specjalny – pani Marzena Paszkot - Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Rodziny i Polityki Społecznej.

Na innych transparentach demonstrowaliśmy hasła – Czy miłość jest zasługą za którą żądasz zapłaty i Nie bój się miłości, będące podobnie jak poprzednie hasło cytatami z twórczości Janusza Korczaka oraz hasło wykonane przez dzieci Mamo, tato kochaj mnie.

Część z tych haseł analogicznie jak w zeszłym roku pojawiło się na jednej ze stron ulotki, która została zaprojektowana przez dzieci z Kółka Wolontaryjnego ze Szkoły Podstawowej nr 117 w Krakowie: P - jak pomagaj. Na drugiej stronie tej samej ulotki zamieściliśmy krótką informację o akcji i na temat alienacji rodzicielskiej.

Głównymi organizatorami tegorocznych mydlanych Baniek Miłości w Krakowie byli Komitet Przestrogi przed Oddzieleniem Rodzica oraz Stowarzyszenie Praworządności i Bezpieczeństwa Publicznego w Krakowie.

Akcję prowadziliśmy przy współpracy z wolontariuszkami, biorącymi udział w projekcie – Program Aktywności Lokalnej, realizowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie, Kołem Wolontaryjnym: P – jak pomagaj, ze Szkoły Podstawowej nr 117 w Krakowie i Kołem Wolontaryjnym przy Zespole Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 4 im. Polskich Noblistów w Krakowie.

Nasze działania wsparli ponadto: Korczakowska Republika Dziecięca Dyliniarnia, producent płynów do baniek mydlanych i akcesoriów – firma Tuban, Drukarnia Stabil, która wspaniale wydrukowała kolorowe ulotki oraz Ośrodek Wspierania Dziecka i Rodziny w Będzinie. Ulotki rozdawane pod Sądem Okręgowym w Krakowie, krakowskimi sądami rejonowymi oraz na jednym z krakowskim placów zabaw dla dzieci zostały wydrukowane w ramach Programu Aktywności Lokalnej, realizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie.

Dokumentację fotograficzną przygotował Wiesław Rogulski oraz Robert Trela.

Wydarzenia z okazji Dnia Świadomości Alienacji Rodzicielskiej, w Krakowie - zostały zorganizowane po raz szósty.

Katowice. Pod Sądem Okręgowym były rozdawane ulotki na temat problemu alienacji rodzicielskiej i jej negatywnych skutków. Akcję poprowadził Robert Kalkowski.

Wydarzenia z okazji Dnia Świadomości Alienacji Rodzicielskiej, w Katowicach - zostały zorganizowane po raz trzeci.

Częstochowa. Zorganizowano kilka wydarzeń. Akcję informacyjno - ulotkową, prowadzoną pod Sądem Okręgowym, mydlane Bańki Miłości - w dwóch miejscach - na placu Biegańskiego i na placyku parafialnym przed Kościołem pod wezwaniem św. Andrzeja i Benedykta oraz pogadankę z młodzieżą przygotowującą się do sakramentu bierzmowania i dla młodzieży z Katolickiego Stowarzyszenia Młodych na temat jak radzić sobie będąc dzieckiem poddawanym alienacji rodzicielskiej, poprowadzoną również - w parafii pod wezwaniem św. Andrzeja i Benedykta.

Jedno z haseł, które pojawiło się pod sądem to: Nierozumną miłością można katować dzieci. Prawo winno je wziąć w opiekę 25.04.2013.  Inne zaś było cytatem z Janusza Korczaka: Śmieje się dziecko – śmieje się cały świat 25.04.2013.

Wydarzenia zostały zorganizowane przez Zbigniewa Macieja Matyszczaka oraz Hannę Blak przy wsparciu proboszcza wspomnianej parafii. Pogadankę poprowadziła pani Hanna Blak. Akcję pod sądem poprowadzili członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodych.

Wydarzenia z okazji Dnia Świadomości Alienacji Rodzicielskiej, w Częstochowie - zostały zorganizowane po raz drugi.

Będzin. Ośrodek Wspierania Dziecka i Rodziny w Będzinie zorganizował akcję informacyjną - w starostwie powiatowym, a Kamil Gluźniewicz mydlane Bańki Miłości - pod zamkiem. Podczas akcji były rozdawane ulotki na temat problemu alienacji rodzicielskiej i jej różnorodnych, negatywnych skutków.

Wydarzenia z okazji Dnia Świadomości Alienacji Rodzicielskiej, w Będzinie - zostały zorganizowane po raz pierwszy.

Białystok. Łukasz Chrzanowski zorganizował mydlane Bańki Miłości - na rynku Kościuszki, pod Ratuszem. Podczas akcji były rozdawane ulotki na temat problemu alienacji rodzicielskiej i jej negatywnych skutków.

Wydarzenia z okazji Dnia Świadomości Alienacji Rodzicielskiej, w Białymstoku - zostały zorganizowane po raz pierwszy.

Łódź. Społeczne Stowarzyszenie Wspierania Dzieci i Rodzin zorganizowało Bańki Miłości - w Pasażu Schillera, a jego przedstawiciel odwiedził  Rodzinny Ośrodek Diagnostyczno-Konsultacyjny - w Łodzi, gdzie na ręce pani kierownik przekazał maskotki, zebrane podczas kwietniowej demonstracji, w obronie praw dziecka - do obojga rodziców wraz z ulotkami o alienacji rodzicielskiej i związanej z przeciwdziałaniu jej - akcją  oraz z apelem o zaprzestanie praktyk niezgodnych z prawem i o poszanowanie praw dziecka - do posiadania obojga rodziców.

Wydarzenia z okazji Dnia Świadomości Alienacji Rodzicielskiej w Łodzi zostały zorganizowane po raz pierwszy.

Rybnik. W okolicach Rynku były rozdawane ulotki na temat problemu alienacji rodzicielskiej i jej różnorodnych,  negatywnych skutków. Organizatorem wydarzenia był Krzysztof Małecki.

Wydarzenia z okazji Dnia Świadomości Alienacji Rodzicielskiej, w Rybniku - zostały zorganizowane po raz pierwszy.

Warszawa. Zorganizowano mydlane Bańki Miłości. Podczas akcji były rozdawane ulotki na temat problemu alienacji rodzicielskiej i jej negatywnych skutków.

Wydarzenia z okazji Dnia Świadomości Alienacji Rodzicielskiej w Warszawie - zostały zorganizowane po raz pierwszy.

Zgierz. Pod Sądem Rejonowym były rozdawane ulotki - na temat problemu alienacji rodzicielskiej i jej różnorodnych, negatywnych skutków. Akcję zorganizował Tomasz Kubiak.

Wydarzenia z okazji Dnia Świadomości Alienacji Rodzicielskiej, w Zgierzu - zostały zorganizowane po raz pierwszy.


2014

Kraków, Gdańsk, Łódź, Poznań, Rzeszów, Warszawa, Wrocław, Zielona Góra, Będzin, Bielsko - Biała, Brzozów, Częstochowa, Gdynia, Kędzierzyn - Koźle, Legnica, Lubin, Mosina, Piaseczno, Rumia, Rawa Mazowiecka, Rybnik, Skierniewice, Wolsztyn, Zgierz

Wydarzania z okazji Dnia Świadomości Alienacji Rodzicielskiej, w tym roku - zostały zorganizowane w 24 miastach, w Polsce.

 

2015

Paweł Chomiuk zorganizował kilkudniowy,  350 kilometrowy marszo-bieg z Rybnika do Warszawy, pod nazwą Marsz dla Jakuba - Nie dla alienacji rodzicielskiej, który pokonał wraz z Romanem Garbarzem. Wyruszył aby wyrazić w imieniu uczciwych osób bez względu na wiek, stan, przekonania polityczne i wyznanie, swój brak zgody na znęcanie się nad dziećmi i patronowanie poprzez złe prawo i przez instytucje Państwa - temu procederowi.

Trasa marszo-biegu: Rybnik, Golejów, Ochojec, Wilcza, Gliwice, Pyskowice, Łubie, Jasiona, Brynek, Tworóg, Koszęcin, Boronów, Dębowa Góra, Leśniaki, Korzonek, Konopiska, Wygoda, Częstochowa, Lubojenka, Kościelec, Łochynia, Grabowa, Bogusławie, Kruszyna, Wikłów, Ładzice, Radomsko, Gomunice, Kamieńsk, Ochocice, Niechcice, Rozprza, Piotrków Trybunalski, Wolbórz, Tomaszów Mazowiecki, Lubochnia, Czerniewice, Biała Rawska, Nadarzyn, Piaseczno, Warszawa.

Zorganizowano także inne wydarzenia  - w Krakowie, Katowicach, Łodzi, Szczecinie, Wrocławiu, Będzinie, Częstochowie, Dębicy, Gdyni, Goczałkowicach, Krzeszowicach, Legnicy, Ostrołęce, Oświęcimiu, Piasecznie, Rumi, Rybniku i Włocławku.

 

2016

Katowice, Kraków, Łódź, Olsztyn, Poznań, Rzeszów, Warszawa, Wrocław, Będzin, Częstochowa, Morąg, Rybnik, Tomaszów Mazowiecki, Włocławek, Wolsztyn

 

2017

Katowice, Kraków, Łódź, Poznań, Warszawa, Będzin, Częstochowa, Włocławek, Wolsztyn, Wodzisław Śląski

                             

2018

Augustów, Beniowice, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Grudziądz, Grzybiany, Jaśkowice, Kunice, Koszalin, Kraków, Legnica, Lubin, Łódź, Miłogostowice, Morąg, Ostróda, Warszawa, Włocławek, Wolsztyn, Wrocław, Płock, Przasnysz, Rybnik, Rzeszotary, Szczecin, Szczytniki, Świdnica, Wyszków, Ziemnice

W tym roku, oprócz tradycyjnych wydarzeń, jakimi były m. in. rozdawanie ulotek i rozwieszanie plakatów - na temat alienacji rodzicielskiej oraz jej różnorodnych negatywnych skutków, organizacji mydlanych Baniek Miłości, pojawianie się informacji w mediach, akcje edukacyjne czy zamieszczanie informacji na temat Dnia Świadomości Alienacji Rodzicielskiej - na stronach internetowych, w tym kilku sądów, do akcji dołączyli także adwokaci z Rybnika i Wrocławia oraz radca prawna ze Szczecina, którzy bezpłatnie udzielali porad z zakresu prawa rodzinnego - z okazji tego Dnia oraz terapeuci.

Niestety, oprócz profesjonalnie organizowanych wydarzeń pojawiły się również, na szerszą niż w poprzednich latach, działania wprowadzające szum informacyjny oraz przedstawiające rodziców doświadczających problemu alienacji rodzicielskiej i jej różnorodnych negatywnych skutków - w negatywnym świetle.


ZAMIESZANIE I REGRES W POLSCE OD 2019 ROKU

Od 2019 roku nasiliły się tendencje, będące zagrożeniem - dla idei głoszonych, podczas Dnia Świadomości Alienacji Rodzicielskiej. Należały, bądź należą do nich:

Takie działania są oczywiście zarazem sprzeczne z głoszonymi przeze mnie zasadami profesjonalnej organizacji wydarzeń, z okazji Dnia Świadomości Alienacji Rodzicielskiej.

W związku z zaistniałą sytuacją, aby nikogo nie narażać na bycie kojarzonym z osobami i organizacjami, które budują negatywny wizerunek - dla przeciwdziałania problemowi i osobom go doświadczającym, od 2019 roku zrezygnowałem z inspirowania i koordynowania wydarzeń, organizowanych z okazji Dnia Świadomości Alienacji Rodzicielskiej, w Polsce.

Oczywiście wszystkie osoby, które zechcą zorganizować profesjonalne wydarzenia z okazji Dnia Świadomości Alienacji Rodzicielskiej, w kolejnych latach mogą dalej otrzymać z mojej strony pomoc, wsparcie i konsultacje.

Przykładowo, takimi wspaniałymi inicjatywami były, w 2019 roku - ponowne udzielanie bezpłatnych porad prawnych prawnych, przez panią mecenas Joannę Łuczyszyn ze Szczecina, z okazji Dnia Świadomości Alienacji Rodzicielskiej oraz przeprowadzenie akcji rozsyłania materiałów informacyjnych - do wrocławskich i wolsztyńskich instytucji, zajmujących się problematyką sprawowania pieczy nad dziećmi - w rozbitych rodzinach.

Z okazji Dnia Świadomości Alienacji Rodzicielskiej, w 2019 roku Rzecznik Praw Obywatelskich opublikował, na swojej stronie internetowej materiały z międzynarodowej konferencji nt. naprzemiennej opieki rodzicielskiej, która odbyła się w Strasburgu w dniach 22 - 23 listopada 2018 r., zorganizowanej przez Międzynarodową Radę ds. Naprzemiennej Opieki Rodzicielskiej (ICSP). Jednak w tym przypadku nie zabrakło błędów, czym było odniesienie się do praw ojców i matek czy konfliktu rodziców.

Działaniem mieszającym problem, z określeniem konfliktu lub walki rodziców, a w efekcie niewłaściwie wskazującym na odpowiedzialność zbiorową obojga rodziców, co niejednokrotnie czyni jedną z ofiar problemu osobą współwinną oraz niewłaściwie ograniczającym sprawstwo problemu tylko do rodzica, który czasami może być w takiej postawie narzędziem w rękach innych osób lub zupełnie biernym uczestnikiem takiej sytuacji - jest artykuł zamieszczony w 2020 roku na stronie Komitetu Ochrony Praw Dziecka pt: Tylko MNIE kochaj - Dzień Świadomości Alienacji Rodzicielskiej

Takie postawy są sprzeczne ze wskazanymi przeze mnie ideami obchodów Dnia Świadomości Alienacji Rodzicielskiej.

Również szkodliwe działania, wypaczające profesjonalne przesłanie tego Dnia zostały zorganizowane w kolejnych latach.


U W A G I   K O Ń C O W E

Więcej informacji na temat profesjonalnie prowadzonych wydarzeń z okazji Dnia Świadomości Alienacji Rodzicielskiej, w Polsce oraz o wydarzeniach z tej okazji - można znaleźć na stronach:

Dzień Świadomości Alienacji Rodzicielskiej na forum Alienacja Rodzicielska, na portalu Goldenline

oraz

Dzień Świadomości Alienacji Rodzicielskiej - Polska - profesjonalnie, na Facebooku.

a także uzyskać - pod numerem telefonu: 694-912-255

Serdecznie dziękuję wszystkim osobom, które zaangażowały się w profesjonalne przeprowadzenie wydarzeń, organizowanych - z okazji Dnia Świadomości Alienacji Rodzicielskiej, w Polsce i wzięły w nich udział, a także tym osobom, które pomogły profesjonalnie nagłaśniać te wydarzenia i ideę Dnia Świadomości Alienacji Rodzicielskiej, obchodzonego corocznie 25 kwietnia we współpracy ze mną, w poprzednich latach.

Jednocześnie, w związku z wystąpieniem działań dezinformacyjnych - z okazji Dnia Świadomości Alienacji Rodzicielskiej, prowadzonych przez niektóre osoby i organizacje, z wykorzystaniem nieświadomych lub zaburzonych osób, dotkniętych problemem, polegających na zniekształcaniu istoty problemu alienacji rodzicielskiej oraz na mieszaniu z nią - na plakatach i na ulotkach - nieprawdziwych informacji, przestrzegam przed realizacją wydarzeń w sposób niezgodny z przedstawionymi przeze mnie regułami - w kolejnych latach, gdyż taka postawa może prowadzić do kompromitacji akcji oraz zaangażowanych w nią osób, a w efekcie do wspomagania utrzymywania się problemu alienacji rodzicielskiej i jej różnorodnych, negatywnych skutków.