OPINIA W SPRAWIE PREZYDENCKIEGO WNIOSKU DO SENATU RP DOTYCZĄCEGO REFERENDUM W DNIU 25.10.2015 ROKU

Projekt postanowienia o zarządzeniu ogólnokrajowego referendum, skierowany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej do Marszałka Senatu RP dnia. 21.08.2015 roku zawiera trzy pytania:

1) Czy jest Pani/Pan za obniżeniem wieku emerytalnego i powiązaniem uprawnień emerytalnych ze stażem pracy?

2) Czy jest Pani/Pan za utrzymaniem dotychczasowego systemu funkcjonowania Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe?

3) Czy jest Pani/Pan za zniesieniem powszechnego ustawowego obowiązku szkolnego sześciolatków i przywróceniem powszechnego ustawowego obowiązku szkolnego od siódmego roku życia?

W mojej ocenie pytania pierwsze i trzecie zawarte w prezydenckim projekcie referendum odnoszą się z jednej strony tylko do objawowych działań, które nie będą miały istotnego wpływu na przyczyny i przebieg rzeczywistych zagrożeń społeczno-gospodarczych, których początku wystąpienia możemy spodziewać się w ciągu najbliższych kilkunastu lat, a z drugiej do działań, które mogą okazać się przyczyną wystąpienia istotnych problemów u osób ze znacznych grup społecznych.

Ponadto koncentracja przez władze naszego kraju na działaniach w tych obszarach może spowodować niepotraktowanie z należytą uwagą istotnych działań, które powinny zostać podjęte dla ochrony naszego kraju przed przewidywanymi zagrożeniami, a do których szerzej odnoszę się w dalszej części mojej opinii.

Natomiast rozważając drugie pytanie, które ma zostać zadane w referendum należy zwrócić uwagę, że na drodze zwykłej ustawy nie da się uregulować w sposób stabilny zagadnienia dotyczącego zablokowania ewentualnej prywatyzacji lasów państwowych, gdyż takie rozwiązanie można łatwo zmienić, w przypadku bieżących interesów politycznych aktualnej większości parlamentarnej, na co może wpłynąć zwłaszcza znaczące pogorszenie się sytuacji społeczno-gospodarczej naszego kraju, na co z kolei wskazuję w dolnej części mojej opinii.

Abyśmy mogli zrozumieć rzeczywiste zagrożenie, w kontekście którego m. in. należy rozpatrywać prezydencki projekt w sprawie referendum, najpierw należy zwrócić uwagę na mechanizmy związane z funkcjonowaniem ludzkiej psychiki.

Podstawowym motywem działań człowieka jest ucieczka od bólu i dążenie do przyjemności, a podstawowe mechanizmy wpływające na nasze działania możemy znaleźć, przede wszystkim, w nieświadomej części naszego umysłu. Jedna ich część - to ukryte tam normy, nakazy, przekonania itp. Przeciwstawna jej część to m. in. nieodparta chęć do zabawy i przyjemności, a w tym i rozkoszy seksualnych. Amerykański psychiatra, twórca analizy transakcyjnej - dr Eric Berne przyporządkował te części rodzicowi wewnętrznemu i dziecku wewnętrznemu.

Gdy zachowujemy się jak dziecko jest to dla nas bardzo przyjemne ale w przypadku ograniczonej roli rodzica wewnętrznego brakuje nam autodyscypliny. Wraz z zanikiem silnego wpływu nakazów i zakazów religijnych i wskazywanych przez nie konsekwencji (piekło, niebo, karma etc.) osłabia się rola rodzica wewnętrznego, tworząc wzrost poziomu chaosu, który zaczyna się od dziedzin, gdzie potrzeby dziecka wewnętrznego są najsilniejsze. Sytuacja ta wpływa na spadek motywacji do prokreacji (dziecko wewnętrzne przecież chce się bawić, a nie wychowywać inne dzieci).

Dziecko wewnętrzne może być spontaniczne, twórcze, zbuntowane i podporządkowane w pozytywnym lub negatywnym znaczeniu, a rodzic wewnętrzny krytyczny i opiekuńczy w pozytywnym lub negatywnym znaczeniu.

O irracjonalności naszych obecnych zachowań społecznych, zdających się być pod coraz większym wpływem dziecka wewnętrznego, świadczy również choćby coraz częstsze odchodzenie przepisów prawnych, z różnych dziedzin życia, od ich spełniania przydatności społecznej w kierunku stawania się sztuką dla sztuki lub pójście w kierunku zaspakajania partykularnych interesów głośnych medialnie grup społecznych.

Przykładem takiej postawy może być prawna zgoda na adopcję dzieci przez pary homoseksualne (w tym męskie), w niektórych państwach lub częste preferowanie pojmowanych irracjonalnie interesów matek, rzadziej ojców, kosztem dobra dziecka, podczas formalnego rozpadu rodziny, co z kolei jest przedkładaniem egocentrycznych potrzeb tych osób nad dobro dziecka.

Inna negatywna tendencja, występująca we współczesnej Europie - to kierowanie się polityków bieżącymi celami taktycznymi i szczątkowym oraz wybiórczym podejściem do celów strategicznych, w dłuższej perspektywie, wraz z brakiem kompetencji i umiejętności do prawidłowej oceny sytuacji.

Według Europejskiego Urzędu Statystycznego - Eurostatu od 2015 roku liczba zgonów przekroczy liczbę urodzeń w Europie, a od 2035 roku ujemnego wzrostu nie będzie w stanie zrównoważyć imigracja na obszar naszego kontynentu. Jednocześnie Eurostat prognozuje wzrost populacji ludności powyżej 65 roku życia z poziomu 17,1 w 2008 roku do poziomu 30 % w 2060 roku, a osiemdziesięciolatków, w tym samym czasie z 4,4 % do 12,1 %. Najgwałtowniejszy spadek ludności jest prognozowany dla Bułgarii, Łotwy, Litwy Rumunii i Polski w graniach od - 28 do - 18 %.

Analizując wskaźniki dzietności (total fertility rate) w państwach europejskich wg danych CIA The World Factbook z 2014 roku w państwach europejskich wynosił on poniżej 2,1 czyli poniżej poziomu zapewniającego zastępowalność pokoleń. Wskaźnik poniżej tej wielkości utrzymywał się w 2014 roku m. in. w Polsce, Rosji, na Ukrainie, Białorusi, w USA, Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii i Brazylii.

Patrząc z punktu widzenia gospodarczo - społecznego, oczywistym faktem jest, że gdy nie dopuścimy do adekwatnej imigracji, w sytuacji kurczenia się liczby mieszkańców naszego kontynentu, grozi nam olbrzymi krach gospodarczy.

Taka sytuacja jest także zbieżna z koncepcją wieloletnich fal Eliotta (geometryczno - matematycznego modelu pomiarów zjawisk psychospołecznych, a w szczególności procesów giełdowych), a według Roberta R. Prechtera jr znajdujemy się u schyłku piątej z nich, kończącej okres wzrostu, trwający od 1784 roku. Prechter pomylił się w prognozie daty końca piątej fali, co jednak nie neguje występowania samej istoty zjawiska. Jego analiza obejmowała amerykański wskaźnik giełdowy - Dow Jones, za którym podążają indeksy europejskich giełd papierów wartościowych.

Oczywiście istnieje również prawdopodobieństwo korekty przebiegającej względnie poziomo. Uważam, że nasza postawa społeczno - polityczna może mieć znaczny wpływ na jej przyszły przebieg.

Notowania giełdowe są czułym wskaźnikiem przyszłych wydarzeń gospodarczych.

Koncepcja Eliotta zakłada, że kursy na giełdzie poruszają się w pięciu falach impulsu wzrostowego (wzrost, niewielki spadek, wzrost, niewielki spadek, wzrost) oraz trzech falach spadkowych (spadek, niewielki wzrost emocjonalny, spadek). Fale mniejszego rzędu budują analogiczne fale większego rzędu, te zaś jeszcze większego etc. Proponuję spojrzeć na fale Eliotta zgodnie z moją interpretacją koncepcji Roberta R. Prechtera jr, którą przedstawiam poniżej.

Początek pierwszej kilkudziesięcioletniej fali wzrostowej zbiegł się z ważnymi wydarzeniami politycznymi i początkiem rewolucji przemysłowej. W 1783 roku Wielka Brytania uznaje niepodległość USA, w 1789 roku wybucha rewolucja we Francji, w 1791 roku zostaje uchwalona Konstytucja 3 maja w Polsce, a James Watt dokonuje istotnego udoskonalenia maszyny parowej. Oparty na Biblii wizerunek świata i powstania życia na ziemi jest akceptowany i zostaje uzupełniony o podejście racjonalistyczne, a lojalność wyznawanym wartościom ma istotne znaczenie. Osiem lat wcześniej, w 1776 roku, Adam Smith, który rozpoczął stosowanie naukowych metod badania procesów gospodarczych wydaje uznawaną za biblię kapitalizmu - książkę "Badania nad naturą i przyczynami bogactwa narodów".

Początek piątej fali (aktualnej, trzeciej wzrostowej) zbiega się z wprowadzeniem pięcioletniego planu likwidacji wszystkich domów modlitwy w ZSRR (1932), państwa opartego na koncepcji materializmu naukowego, który po II wojnie światowej usiłuje się narzucić, z mniejszym lub większym skutkiem, państwom Europy wschodniej. Państwo to rozpada się 60 lat później. Piąta fala to także okres odbudowy w powojennej Europie, dalszego rozwoju nauki, rewolucji obyczajowej, ślepego zaopatrzenia na pozorne autorytety, a w ostatniej jej fazie coraz silniejszego wpływu polityki na nauki społeczne, irracjonalnie prowadzonych działań wojennych na Bliskim Wschodzie oraz oficjalnego czynnego popierania przez Stany Zjednoczone postaw sprzecznych z Biblią w kontekście konstrukcji i funkcjonowania rodziny.

Ważną koncepcje pęknięcia super-bańki czyli silnego krachu po wywindowaniu akcji na jeszcze wyższe poziomy około 2025 roku, w oparciu o wykorzystywanie metod służących do pomiarów zjawisk fizycznych przedstawili w 2008 roku Stanisław Drożdż związany z Instytutem Fizyki Jądrowej w Krakowie, Institut für Kernphysik Forschungszentrum Jülich w Jülich (Niemcy), Instytutem Fizyki Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Physikalisches Instytut Uniwersytät Bonn (Niemcy), F. Grümmer i J. Speth z Institut für Kernphysik Forschungszentrum Jülich w Jülich oraz F. Ruf z West LB International S.A. w Luksemburgu. Prognoza ta została opracowana w oparciu o kształtowanie się amerykańskiego indeksu S&P 500 od początku dziewiętnastego wieku czyli dla okresu w większości zbieżnego z koncepcją Prechtera.

Według portalu prognostyk.pl, podającym informację za Bankiem Światowym, najpłodniejszy region na świecie - to Afryka Subsaharyjska. Współczynnik dzietności w leżących tam krajach wynosi około 5. Na drugim miejscu znajdują się kraje leżące w Azji Południowej (Indie, Nepal, Bhutan, Bangladesz, Sri Lanka, Malediwy, a tuż za nimi leżące w niezbyt dużej odległości od Europy zdominowane przez wyznawców islamu kraje Środkowego Wschodu i Afryki Północnej. W tych regionach wynosi on około 2,7.

Gdy sytuacja demograficzna nie będzie ulegać zmianie najbardziej prawdopodobnymi imigrantami na naszym kontynencie wydają się właśnie młodzi wyznawcy islamu z krajów Środkowego Wschodu i Afryki Północnej.

Tradycyjne, oparte na fundamentach religijnych, muzułmańskie prawo szariatu zakazuje muzułmance poślubienia wyznawcy innej wiary. Natomiast muzułmanin może poślubić także chrześcijankę i wyznawczynię judaizmu. Ponadto szariat surowo zakazuje pozamałżeńskich stosunków seksualnych oraz nakazuje dominację mężczyzn, w tym ojców, w rodzinie, będącej jednym z filarów tego systemu prawnego.

Sytuacja konfliktu postaw na tym tle może nabierać znaczenia szerszego konfliktogennego wraz z następowaniem wyraźnych zmian w strukturze ludności Europy i wzrostem polaryzacji światopoglądowej pomiędzy zlaicyzowanymi w znacznym stopniu Europejczykami o judeo-chrześcijańskich i o muzułmańskich korzeniach. Zwłaszcza gdy temu procesowi będzie towarzyszyć bardziej lub mniej gwałtowny proces zubożenia społeczeństwa europejskiego. Nierównowaga w strukturze wiekowej, a także demograficzna może doprowadzić także do konfliktów pomiędzy państwami europejskimi, a państwami leżącymi w tamtym regionie.

Z politycznego punktu widzenia, musimy zwrócić uwagę, że utrzymywanie patologii w prawie rodzinnym i osłabianie się naszego kontynentu, z powodu omawianych tutaj procesów (starzenia się społeczeństwa, prognozowanego kurczenia ilości obywateli oraz pogłębiania chaosu) będzie wpływało na osłabianie pozycji Unii Europejskiej w świecie, osłabianie pozycji państw europejskich w strukturach NATO oraz pozwalało na dalsze rozgrywanie Rosji słabszych państw Unii na rzecz silniejszych członków UE, a w rezultacie osłabiało proces jej integracji, a nawet prowadziło w kierunku jej rozpadu.

Zasygnalizowanej powyżej sytuacji może jednocześnie towarzyszyć zubożenie państw eksporterów ropy naftowej, w tym państw muzułmańskich na skutek spadku cen ropy naftowej oraz pogorszenie się sytuacji geopolitycznej Izraela w wyniku osłabienia się jego europejskich i amerykańskich sojuszników, co oczywiście może być czynnikiem sprzyjającym konfliktowi.

Podejmując działania korygujące niekorzystny proces trwający na naszym kontynencie, powinniśmy się zastanowić - w jakim stopniu laicyzacja i inne czynniki społeczne, wpływają na dysfunkcjonalność rodzica wewnętrznego, jednocześnie skutkując międzypokoleniowym przesunięciem nieświadomych motorów naszego działania, w kierunku coraz słabiej koordynowanego dziecka wewnętrznego, co wpływa na ich występowanie oraz jakie realne działania naprawcze należy podjąć, aby wpłynąć na zmianę struktury nadciągającego kryzysu i wypływających z niego zagrożeń dla naszego społeczeństwa.

W tej sytuacji oczywiście możemy przyjąć, że podniesienie wieku emerytalnego i obniżenie wieku inauguracji obowiązku szkolnego nie wpłynie w sposób istotny na uchronienie naszego kraju przed skutkami nadciągającego kryzysu społeczno-gospodarczego.

Jednym z czynników (ale oczywiście nie jedynym) sprzyjających podążaniu w kierunku kryzysowej sytuacji są, w mojej ocenie, nieprawidłowości dotyczące konstrukcji i funkcjonowania prawa rodzinnego w zakresie opieki nad dzieckiem po rozstaniu jego rodziców i innych prawnych regulacji związanych z tym obszarem.

Problem ten wraz z powiązaniem wraz z powiązaniem z nim mojej prognozy zagrożeń społeczno-gospodarczych), także propozycje jego rozwiązania przedstawiam w bezpłatnym e-booku: Dziecko, rodzic i rozwód oraz alienacja rodzicielska - problemy, pomysły, porady (ISBN 978-83-939261-2-1).

26.08.2015

Maciej Wojewódka

Literatura:

1. Ambasador USA zaprosił Lady Gagę na paradę gejów, Wprost 24

http://www.wprost.pl/ar/247917/Ambasador-USA-zaprosil-Lady-Gage-na-parade-gejow/

2. Berne E. "Dzień dobry i co dalej?", Dom Wydawniczy REBIS, Poznań

3. "Biblia hebrajska" w tłumaczeniu Izaaka Cylkowa

http://pardes.pl/pliki_gratis.html

4. "Biblia Tysiąclecia", Wydawnictwo Pallotinum, Poznań

http://www.biblia.pl/

5. Czuchnowski W. "Czuma: Długi spłaciłem. Życie w USA jest trudne"

http://wyborcza.pl/1,76842,6262345,Czuma__Dlugi_splacilem__Zycie_w_USA_jest_trudne.html

6. "Czuma idzie na wojnę z korporacjami"

http://chinaski.salon24.pl/45815,czuma-idzie-na-wojne-z-korporacjami

7. Darnall D. "The Parental Alienation Directory", PsyCare 1997

http://www.parentalalienation.com/articles/index.html

8. Departament Stanu USA przestanie używać słów "matka" i "ojciec" do określania rodziców, chrzescijanin24.pl

http://chn24.pl/ze-wiata/news/1874-departament-stanu-usa-przestanie-uywa-sow-matka-i-ojciec-do-okrelania-rodzicow.html

9. Drożdż S., Grümmer F., Ruf F., Speth J. "Log-periodic self-similiarity: an emerging financial law"

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0378437102018484

10. Kaufman E. "Dzieci dla Boga", Rzeczpospolita

http://www.rzeczpospolita.pl/dodatki/plus_minus_061223/plus_minus_a_9.html

11. Forum Alienacja rodzicielska na portalu www.goldenline.pl

http://www.goldenline.pl/forum/alienacja-rodzicielska

12. Łazarkiewicz C. "Czuma na debecie 2", Polityka 12 luty 2009

http://www.polityka.pl/kraj/282513,1,minister-na-debecie-2.read

13. Miszalski M. "VII Zjazd Gnieźnieński", Tygodnik Katolicki www.niedziela.com

http://www.niedziela.pl/artykul_w_niedzieli.php?doc=nd200726&nr=36

14. Mizerski W. "Tablice historyczne", Wydawnictwo Adamantan, Warszawa

15. Nęcki Z. "Atrakcyjność wzajemna', Wydawnictwo PSB, Kraków

16. Poser S. W. "Applying Elliott Wave Theory Profitably, John Wiley and Sons Ltd, New York

17. Prechter R. R. jr "Elliott Wave Principle. Key to Market Behaviour", John Wiley and Sons Ltd, New York

18. Prechter R. R. jr "At the Crest of the Tidal Wave. A Forecast for The Great Bear Market", New Classics Library, Gainsville

19. Pszczółkowska Dominika "Europa się rozwodzi", Gazeta Wyborcza"

20. Sidorski R. "235 lat "O Bogactwie narodów" Adama Smitha", Histmag.org, Pierwszy polski portal historyczny

http://histmag.org/?id=5268

21. The World Fact Book, Central Intelligence Agency, Washington

https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/rankorder/2127rank.html

22. "World raport of violence and health" 2002, World Health Organization, Geneva

http://www.who.int/violence_injury_prevention/violence/world_report/en/

23. Woźniak J. "Ludność w UE: prognoza 2008 - 2060", eGospodarka.pl

http://www.egospodarka.pl/33899,Ludnosc-w-UE-prognoza-2008-2060,1,39,1.html

24. "Współczynnik dzietności na świecie", portal prognostyk.pl

http://www.prognostic.pl/-/wspolczynnik-dzietnosci-na-swiecie