Заняття 17-18

Тема: Величини логічного типу, операції над ними. Проста та складена умова. Об’єкти інтерфейсу: «Прапорці» (CheckBox) та їх властивості.

Цілі:

навчальна: сформувати уявлення про логічний тип даних і операції, які можна виконувати над даними логічного типу; сформувати вміння визначати істинність простих і складених умов;

розвивальна: розвивати логічне мислення та креативність;

виховна: виховувати інформаційну культуру, дбайливе ставлення до комп’ютерної техніки.

Тип уроку: Комбінований.

Обладнання та наочність: дошка, комп’ютери з підключенням до мережі Інтернет, підручник, навчальна презентація.

Програмне забезпечення: Середовище програмування Lazarus,браузер.

Хід уроку

І. Організаційний етап

· привітання

· перевірка присутніх

· перевірка готовності учнів до уроку

ІІ. Актуалізація опорних знань

Фронтальне обговорення понять: величини дійсного типу, операції, які можна виконувати над даними дійсного типу.

ІІІ. Мотивацій навчальної діяльності

Слово вчителя. Ви вже знаєте, що наука інформатика тримається на трьох основних китах: логіка/алгоритми й програми.

Згадаємо етапи розвитку логіки як науки. Основи формальної логіки, науки про закони і форми людського мислення, були закладені давньогрецьким філософом Арістотелем (384-322 pp. до д. е.). Ґ. В. Лейбніц (1646-1716) вказав шляхи для перекладу логіки «зі словесного царства, повного невизначеностей, до царства математики, де відносини між об'єктами або висловлюваннями визначають-1 ся абсолютно точно». Засновником математичної логіки (булевої алгебри) є Дж. Буль (1815-1864). У XX ст. вчені об'єднали створений Дж. Булем математичний апарат з двійковою системою числення, заклавши тим самим основи для розробки цифрового електронного комп'ютера.

На цьому уроці ми розглянемо логічний тип даних, який має велике значення в програмуванні.

IV. Вивчення нового матеріалу

Пояснення вчителя з елементами демонстрування презентації

Складена умова Lazarus

Робота з підручником: § 6.3

V. Фізкультхвилинка

VI. Засвоєння нових знань, формування вмінь

Практичне завдання.

Робота за комп’ютером

1) Повторення правил безпечної поведінки за комп’ютером.

2) Інструктаж учителя.

Підручник ст. 199- 200. Рубрика «Виконайте завдання»

3) Практична робота за комп’ютерами.

Зміна розміру шрифту тексту мітки

Label1.Font.Size:=12;

Зміна кольору шрифту тексту мітки

Label1.Font.Color:=clRed;

clGreen, clBlue, clYellow

Зміна типу шрифту тексту мітки

Label1.Font.Name:='Arial';

Зміна стилю тексту мітки:

Label1.Font.Style: =[стиль];//тільки один стиль

Label1.Font.Style: =[стиль]+[стиль]+[стиль];//декілька стилів одночасно

Стилі: fsBold – жирний, fsItalic – курсив, fsUnderline – підкреслений, fsStrikeOut – закреслений.

Label1.Font.Style:=[]; // прибрати всі стилі

Перевірка стану перемикача (RadioButton):

if (RadioButton1.Checked=true) then//включена перша кнопка

begin

...

end;

Перевірка стану індикаторних кнопок (CheckBox):

if(CheckBox1.Checked=true)and(CheckBox2.Checked=false)and(CheckBox3.Checked=false) then//включений перший перемикач, два інших вимкнено

begin

...

end;


Практична робота № 5 «Розробка проектів з використанням змінних величин»

  1. Розробити проект Style.
  2. Дати назву формі ТЕКСТ
  3. Розташувати на формі мітку (Label1) з текстом: «Ваше прізвище, імя, група»
  4. Розташувати на формі компонент GroupBox1 з заголовком «Стиль тексту»
  5. Розташувати на компоненті GroupBox1 3 індикаторні кнопки (CheckBox) з відповідними підписами: жирний, курсив, підкреслений.
  6. Розташувати на формі кнопку (Button) з текстом "Застосувати стиль"
  7. При натисканні кнопки (Button) з текстом "Застосувати стиль" в залежності від стану перемикачів встановлюється стиль тексту мітки. Можливі варіанти:
    1. всі кнопки вимкнені,
    2. Включений лише перший.
    3. Включений лише другий.
    4. Включений лише третій.
    5. Включений перший і другий.
    6. Включений перший і третій.
    7. Включений другий і третій.
    8. Включені всі.
  8. Скопіювати код нопки (Button) з текстом "Застосувати стиль" в процедури опрацювання події при натисканні на індикаторні кнопки CheckBox1, CheckBox2 та CheckBox3.
  9. Розташувати на формі компонент GroupBox2 з заголовком «Колір шрифту»
  10. Розташувати на компоненті GroupBox2 4 перемикачі (RadioButton) з відповідними підписами червоний, зелений, синій, жовтий
  11. Для перемикачів (RadioButton) записати код: при виборі даного перемикача встановлюється розмір або типу шрифту тексту мітки, що відповідає підпису.
  12. Зберегти проект.
  13. Запустити на виконання.
  14. Виправити помилки.


VIІ. Підсумки уроку

Рефлексія

1. Що нового ви сьогодні дізналися?

2. Чого навчилися?

3. Чи виникали труднощі?

VІІI. Домашнє завдання

Підручник § 6.3 ст. 195-200

ІХ Оцінювання роботи учнів