Пригадайте: 

Що називається програмою?

Програма, в контексті комп'ютерів і програмування, є набором інструкцій або кодом, який вказує комп'ютеру, як виконати певні завдання або дії. Програма - це важливий елемент в обчислювальних системах, і вона може виконувати різні функції від обчислення математичних операцій до управління обладнанням, відтворення мультимедійних файлів до роботи з веб-сайтами.

Де відображаються назви програм, установлених на комп'ютері?

Меню «Пуск» (Windows) або Панель керування / Програми та компоненти тощо

Як запустити програму на виконання? 

Windows:

Знайдіть ярлик програми на робочому столі або в меню «Пуск».

Подвійно клацніть на ярлику програми, щоб запустити її.

Програма відкриється і починає виконувати свої функції.

Які програми називають операційною системою

Операційна система (ОС) - це комплекс програмного забезпечення, яке керує роботою комп'ютера та забезпечує взаємодію між апаратним обладнанням і користувачем. Операційна система відповідає за управління ресурсами, запуск програми, обробку введення та виведення, забезпечення безпеки, організацію файлової системи та інші функції, які дозволяють комп'ютеру працювати ефективно і зручно.

Ось деякі приклади операційних систем:

Microsoft Windows: Одна з найпоширеніших операційних систем для персональних комп'ютерів. Включає версії, такі як Windows 10, Windows 8, Windows 7 і багато інших.

macOS: Операційна система для комп'ютерів Mac від Apple. Вона включає такі версії, як macOS Big Sur, macOS Catalina та інші.

Linux: Відкрита операційна система, яка має багато різних дистрибутивів, таких як Ubuntu, Fedora, Debian, CentOS та інші.

iOS: операційна система для мобільних пристроїв, таких як iPhone і iPad, від Apple.

Android: Операційна система для мобільних пристроїв, яка розробляється компанією Google.

Chrome OS: операційна система від Google, яка призначена для використання на ноутбуках із Chromebook.

Що таке інтерфейс операційної системи та як він реалізується в операційній системі Windows?

Інтерфейс операційної системи - це спосіб взаємодії користувача з операційною системою та програмами, які на ній працюють. 

В операційній системі Windows інтерфейс реалізується через графічне оформлення (графічний шар) навколо основного ядра операційної системи. Основні складові інтерфейсу Windows включають:

Робочий стіл (Desktop): Це головний екран операційної системи, на якому можна розміщувати ярлики програми, файли та папки. Робочий стіл може мати фонове зображення та інші елементи оформлення.

Панель завдань : ця панель у нижній частині екрана, яка містить кнопки запущених програм, значки системних сповіщень, годинник та інші корисні елементи. Панель завдань дозволяє швидко перемикатися між програмами.

Меню «Пуск» (Start Menu): Це меню, яке відкривається при натисканні на кнопку «Пуск» у лівому нижньому куті екрана. У цьому списку знаходяться встановлені програми, папки, налаштування та можливості пошуку.

Вікна та віконний менеджер: Кожна програма відкривається у власному вікні, має заголовок, панель інструментів, меню та можливість змінювати розмір.

Контекстні меню: Це меню, яке з'являється після натискання правої кнопки миші на об'єкті, такому як файл або папка. Воно містить опції для роботи з цим об'єктом.

Ви навчитеся:

- називати типи програмного забезпечення; пояснювати відмінності між ними та наводити приклади,

- добирати програмне забезпечення під конкретні задачі.

Практичне завдання

2. Заповніть таблицю програмних засобів, перетягуючи назви програм у відповідні клітинки і завантажте файл із результатом роботи

3. Створіть інформаційну модель програм, що встановлені на персональному комп’ютері, за яким ви працюєте. Дійте за таким планом. (див. відео пояснення)


1. Форма подання карта знань.

3. Створіть модель, яка відповідає структурі програмного забезпечення.

 4. Доповніть модель (гілки, блоки чи рядки/стовпці таблиці) прикладами програм. Для цього в контекстному меню Головного меню оберіть Програми та засоби (мал.1.3). Розгляньте назви програм зі списку. Запишіть їх у відповідну позицію моделі. За потреби знайдіть в інтернеті призначення знайдених програм. 

 5. Підпишіть слайд, на якому будете працювати

Інформатика 9 клас Морзе 2022 нов.pdf