Створення та налагодження діаграм різного типу

8.1. Як наочно подати числові дані за допомогою діаграм?

Для наочного подання числових даних та їх аналізу використовують діаграми. Діаграма є однією з форм подання інформаційної моделі та засобом для її дослідження.

Діаграма графічне зображення, що наочно відображає лінійними відрізками чи геометричними фігурами співвідношення між числовими даними.

На уроках математики ви вже будували кругові та стовпчасті діаграми за допомогою креслярських інструментів. Їх можна створювати в середовищі табличного процесора.

Кругові діаграми, створені в середовищі табличного процесора, називають секторними, а стовпчасті, створені в середовищі табличного процесора, — гістограмами.

Для прикладу розглянемо таблицю з даними про участь учнів 9 класів у шкільних гуртках (мал. 8.1). На основі даних цієї таблиці можна побудувати стовпчасту (мал. 8.2) та кругову (мал. 8.3) діаграми.

Стовпчаста діаграма демонструє зміну даних за певний період часу або дає змогу порівнювати дані, що належать до однакової категорії, наприклад, порівняти кількість дівчат та хлопців, які займаються у різних гуртках (мал. 8.2).

Значення, що відповідають даним таблиці (мал. 8.1), відображені на вертикальній осі.

 Дані діапазону клітинок В3:С11 називають рядами даних.

На горизонтальній осі вказані назви заголовків таблиці для даних, на основі яких створена діаграма, — поля даних.

На основі даних, упорядкованих лише в один рядок або стовпець, можна побудувати секторну діаграму (мал. 8.3). Секторні діаграми відображають величину кожного елемента в одному ряду даних, пропорційно до суми елементів, числом чи відсотковим значенням. Наприклад, на малюнку 8.3, а ряд даних — це діапазон клітинок В3:В6 (мал. 8.1), а на малюнку 8.3, б — В3:С3.

8.2. З яких об’єктів складається діаграма?

У середовищі табличного процесора діаграма та дані, на основі яких вона побудована, зв’язані між собою. Це означає, що діаграма автоматично оновлюється, якщо вносяться зміни в таблицю з даними.

Діаграма складається з різних об’єктів (мал. 8.4):

- заголовки: назва діаграми, горизонтальної осі, вертикальної осі. Основний заголовок може, наприклад, відображати назву таблиці чи пояснювати дані діаграми; заголовки осей відповідають назвам стовпців і рядків виділеного діапазону даних;

- осі: горизонтальна та вертикальна, вздовж яких будується діаграма;

- маркер даних — це смуга, область, точка, сегмент або інший елемент на діаграмі, що відповідає одному значенню однієї клітинки аркуша; маркери даних одного кольору на діаграмі утворюють ряд даних; діаграми всіх типів, крім кругової, можуть містити кілька рядів даних;

- легенда — призначена для допомоги користувачеві при аналізі діаграми зрозуміти відповідність кольорів певним даним виділеного діапазону; у легенді відображаються імена рядів даних;

- область діаграми — містить кілька об’єктів, основним з яких є область побудови діаграми.

8.3. Як створити діаграму в середовищі табличного процесора?

Діаграма створюється на основі даних таблиці. Тому перш ніж створювати діаграму (мал. 8.5), спочатку потрібно створити таблицю чи відкрити в середовищі табличного процесора файл — електронну таблицю, що містить потрібні дані.

В Таблицях Google також можна створювати діаграми. Для цього натискують Вставити> Діаграма, щоб створити свою діаграму та відкрити інструмент Редактор діаграм. За замовчуванням базова лінійна діаграма створюється з використанням заданих даних, а інструмент Редактор діаграм відкривається праворуч, щоб дозволити його подальше налаштування.

9kl_ur22_2020.pdf

Практичні завдання 

Діаграми.pdf

Читати підручник

Розділ 2; §8 стор.80-85  Інформатика. Підручник для 9 кл. / Н. В. Морзе, О. В. Барна.