Тема 5. Планування і організація праці менеджера

 

Тема 5.

ПЛАНУВАННЯ Й ОРГАНІЗАЦІЯ ПРАЦІ МЕНЕДЖЕРА

1.     Основні якості кадрів управління.

2.     Планування особистої роботи менеджера.

3.     Організація особистої праці менеджера.

Рекомендована література.

1.     С.В. Мочерний Основи підприємницької діяльності: Посібник, 2001.

2.     Кондратюк А.О. Основи менеджменту, і 999.

3.     Коридюк С. І., Гнатенко Н.В. Основи маркетингу, 1999. С.

4.     Основи аграрного підприємництва/ За ред. М. Й. Маліка, 2000.

5.     Організація виробництва і аграрного бізнесу в сільськогосподарських підприємствах. Підручник./С. П. Азізов, 2001.

6.     Навчальний посібник з основ маркетингу, рецензія: д-р економ, наук О. П. Степалов.

7. Маркетинг - опорний конспект лекцій, рецензент В.Д. Кучеренко,

1999. 

8.  Щокин   Г.В,   Практична   психологія   менеджменту:   Київ   вид-во

«Україна» 1994.

9. Підприємницька діяльність та агробізнес: Підручник\ За ред.. М. М.               Ільчука, Т. Д. Іщенко.-К.: Вища освіта, 2006.-543.: іл.

 

1.

Якості кадрів управління синтезують у собі знання, уміння, навики і діляться на три групи: політичні, ділові, особисті.

Політичні якості полягають у знанні аграрної і економічної політики держави, забезпечення єдності загальнодержавних та індивідуальних інтересів працівників, забезпечення гласності, критики і самокритики і т.д. основними політичними якостями є: політична грамотність, політична зрілість, політична принциповість, політична відповідальність, політична воля і т.д.

Ділові (професійно-організаторські) якості є основним при визначені придатності працівника до менеджерської діяльності. Адміністративним і функціональним менеджерам повинні бути властиві такі ділові якості, як організаторські здібності, професіоналізм (компетентність), ініціативність і діловитість, дисциплінованість, високий рівень культури і т.д.

Організаторські здібності розкриваються у вмінні менеджерів розподіляти бюджет свого робочого і вільного часу, раціонально організувати робоче місце, розподіляти функції, права і відповідальність між підлеглими, підбирати і розставляти управлінські кадри, організовувати колективне обговорення важливих питань, вчасно здійснювати контрольні функції, формувати здорові взаємовідносини в колективі, виділяти пріоритети і т.д.

Професіоналізм (компетентність) означає знання і навички в організації виробництва й управління, культуру управління, знання методів і технічних засобів управління, вміння працювати з людьми.

Особисті (етико-психологічні) якості характеризують менеджера як людину, його моральний облік, психологічні особливості. До них відносяться: чесність, порядність, обов'язковість, ввічливість, тактовність , приязність, вимогливість, витриманість, скромність, почуття гумору і т.д.

 

2.Велике значення для підвищення ефективності управління праці має вміння менеджера постійно працювати над собою, раціонально планувати свою власну працю.

Планування особистої роботи менеджера - продумування своєї діяльності на визначений період.

Планування є фундаментом раціональної організації праці. Воно дозволяє завчасно виділити першочергові завдання, терміни і способи їх вирішення, не упустити головного, визначального не тільки в роботі керівника, описі всього колективу. Без планування керівники марно втрачають час, тому що вони не уявляють, що і як повинні робити. Вчені вважають, що час витрачений на планування, багаторазово скуповується часом, зекономленим на організації виконання робіт, тобто з меншими витратами сил і часу, досягаються кращі результати. Важливим є психологічний аспект планування праці керівника. З одного боку, заздалегідь продумана його праця змушує до такої ж організації праці всіх безпосередньо зв'язаних з ним підлеглих керівників і фахівців, а з іншого боку - виробляє в керівника розуміння необхідності рахуватися з часом підлеглих, з іншого боку зайнятістю.

Види планів в особистій роботі:

Довгострокові плани - складаються раз на 1 рік і більше. Вони показують, що у менеджера є мета у роботі. Основу довгострокового планування складає перелік найбільш важливих робіт, термін їхнього початку і закінчення. Питання внесені в довгострокові плани, стають орієнтиром для наступної роботи з плануванням праці менеджера.

Оперативні плани - складаються на день, тиждень, місяць квартал. Ці плани є переважними в роботі керівників, та фахівців с/г підприємств, особливо щоденні і щотижневі, тобто на „сьогодні" , „завтра". Вони служать ефективним інструментом у подоланні текучки.

Розпорядок робочого дня - це план щодня повторюваних □ управлінських робіт. Раціональний розпорядок дня значно розвантажує оперативні плани.


Етапи планування робочого дня:

Збір інформації. Для планування робочого дня необхідна інформація про види робіт, які мають бути виконані, про витрати часу на них, про загальний бюджет робочого часу менеджера.

Аналіз інформації. У процесі аналізу виділяються головні і другорядні справи, визначається достатність часу, для виконання всіх справ. Полегшує аналіз, класифікацію роботи.

За важливістю і терміновістю всі роботи ділиться на 4 групи:

    І. Важливі та термінові.

II. Важливі та нетермінові.

III.          Неважливі та нетермінові.

IV.          Неважливі та термінові.

За повторюваністю і непередбачуваністю ділять на 3 групи:

    1.Щодня повторювані - займають 25-35% робочого часу.

2.     Періодично повторювані (один раз у тиждень) 15-25%
робочого часу.

3.     Випадкові і непередбачені - 40-50%, що не дають
можливість планувати робочий день на 100%, а тільки на
60-70%.

Власне упорядкування плану полягає в написанні переліку справ у порядку черговості їх виконання і розподілу часу на виконання цих справ. При цьому витрати часу повинні бути пропорційні значимості робіт. Не можна робити всі роботи поточного року.

Способи планування особистої роботи:

Планування „в голові" - ця форма прийнята для досвідчених керівників, особливо при невеликому об'ємі управлінських робіт, але може бути використана і молодими працівниками, що мають освіту і чітку пам'ять.

Планування в записній книжці. Для цього в записній книжці на кожен день місяця приділяється 1-2сторінки. На них щодня зносяться записи про роботи, що вимагають виконання. На передодні планового дня записи проглядають, доповнюються, коректуються і стають планом роботи в день.

Планування в щоденнику - полегшується тим, що в ньому вказується: що зробити самому, де побувати, куди подзвонити, кого прийняти і т.д. тут же є по кожному питанню графа. Існують і інші способи планування: картотеки, використання перекидного календаря.

Розпорядок робочого дня складається посезонно.

 

3. Управлінська праця має свої особливості. Так, предметом паці є інформація і засобом праці - організаційна й обчислювана техніка; продуктом праці управлінські рішення. Крім того, праця кадрів надто складна. Вона складається з множини різних операцій, процедур і елементів. Все це визначає специфіку організацій праці. У загальному вигляді організація праці - система заходів, що забезпечують раціональне використання робочої сили. Наукова організація управління праці - це постійний процес раціоналізації існуючих організацій праці на основі новітніх досягнень науки і техніки.

Раціональна організація робочих місць.

Робочі місця керівників і фахівців с/г виробництва поділяють на види:

Нестаціонарні (непостійне) - це виробничі об'єкти. Для бригадирів, зав. фермами, склади вони є основними робочими місцями, тут проходить більша частина їх робочого часу, не кабінет. Визначене послідовність відвідувань.

Стаціонарне (постійне) - це помешкання(кабінет) обладнаний необхідними меблями, засобами оргтехніка із зручним їх розташуванням. Знаходячи на об'єкті, керівник або спеціаліст повинен виконувати такі функції: проконтролювати якість роботи, зробити допомогу, зібрати інформацію для оперативного планування, провести виховну роботу з підлеглими.

Створення оптимальних умов праці:

 Умови праці, як відомо впливають на настрій працівників, їх здоров'я, в кінцевому підсумку на продуктивність праці. Розрізняють 3 групи умов праці: психофізіологічні, санітарно-гігієнічних та естетичні. Окремі з них мають найбільш важливе значення для управлінської праці. До них насамперед відносять умови праці на постійному робочому місті.

  Нормальна освітленість - що повинна бути не нижче ЗООлк, тому що працівники управління 80-90% інформації одержують за допомогою зору. Джерело світла повинно бути за полем зору або з лівої сторони.

Правильне колірне оформлення робочого місця. Стіни і стеля повинні бути пофарбовані у світлі форми: жовті, зелені, блакитні. На вікнах кімнати повинні стояти квіти. Меблі гармоніювати з кольором приміщення. Оптимальний

мікроклімат, кабінет повинен регулярно провітрюватись, щоб повітря постійно було чистим і свіжим. Це важлива умова для розумової діяльності. Температура взимку 18-21, улітку 22-25; вологість 45-50% і 50-55%. Відсутність шуму. Шум повинен бути не більше 70-80дб. Для цього підлоги в приміщенні покривають лінолеумом або килимовим покриттям, також роблять оббивку дверей.

Оптимізація режиму праці і відпочинку.

 Режим праці і відпочинку - це науково обґрунтоване чергування періодів роботи і відпочинку. Оптимальний режим праці і відпочинку підвищує продуктивність праці на 15-20%. Позитивно впливає режим праці і відпочинку на підтримку високої працездатності людей. Справа в тому, що виконання всякої роботи призводить до стомлення і зниження працездатності.

Контрольні запитання.

1.     Які вимоги до менеджера на сучасному етапі?

2.     Основні якості менеджера.

3.     Специфічні якості менеджера.

4.     Хто здійснює планування роботи менеджера.

5.     Хто і яким чином організовує роботу менеджера.