Практичне заняття № 6

                                       ІНСТРУКЦІЙНО – ТЕХНОЛОГІЧНА КАРТКА № 6

                          для проведення практичного заняття з навчальної дисципліни

                   «МЕНЕДЖМЕНТ ТА  МАРКЕТИНГ У ВЕТЕРИНАРНІЙ МЕДИЦИНІ»

 

Тема заняття: Дослідження нормативної та законодавчої бази, що забезпечує підприємницьку діяльність в Україні, принципів формування засновницьких документів, їх завдань та змісту.

 

Місце проведення: аудиторія економіки

Тривалість заняття:_____90хв______

Мета проведення заняття: Вивчити основні статті (ст.42 – ст.51 ) Глави 4 Господарського Кодексу України (Господарська комерційна діяльність (Підприємництво)), основні засновницькі документи згідно законодавства. Навчити здобувачів освіти логічно мислити і правильно застосовувати знання про законодавчу базу при реєстрації підприємницької діяльністі.

Матеріальне оснащення робочого місця: роздатковий матеріал Глава 4 Господарського Кодексу України (Господарська комерційна діяльність (Підприємництво)), інструкційні картки, зошити, планшети, ноутбуки.

Правила охорони праці:

 1. Працювати на своєму робочому місці.

 2. Обережно поводитись з обладнанням.

             3. Дотримуватись правил особистої гігієни.

      4. При роботі з електронними приладами дотримуватись правил

      безпеки.

 5. Виконуючи практичну роботу слідкувати за чистотою робочого

 місця.

Зміст і послідовність виконання завдання:

1. Вивчивши особливості організації підприємницької діяльності у ветеринарній медицині (Господарський кодекс України, глава 4, статей 42, 45) визначити можливості застосування їх в галузі ветеринарної практики та роздрібній торгівлі засобами ветеринарної медицини (ветеринарні аптеки).

2. Вивчивши принципи підприємницької діяльності (Господарський кодекс України, глава 4, стаття 44) визначити можливості застосування їх в галузі ветеринарної практики та роздрібній торгівлі засобами ветеринарної медицини (ветеринарні аптеки).

          3. Вивчивши свободу і право на підприємницьку діяльність (Господарський кодекс України, глава4,            статей 43,46,47), обмеження і ліцензування видів підприємницької діяльності визначити   

          можливості застосування їх в галузі ветеринарної практики та роздрібній торгівлі засобами  

          ветеринарної медицини (ветеринарні аптеки).

         4. Вивчивши питання державної підтримки, відповідальності субєктів підприємництва, реєстрації   

          та припинення підприємницької діяльності (Господарський кодекс України, глава 4, статей  

          48,49,50), визначити можливості застосування їх в галузі ветеринарної практики та роздрібній  

          торгівлі засобами ветеринарної медицини (ветеринарні аптеки).

Методичні вказівки щодо виконання і оформлення:

Здобувачі освіти повинні дотримуватись правил техніки безпеки при роботі з електронним обладнанням.

Обгрунтування  виконувати уважно.

Методику обгрунтування особливості, принципів організації підприємницької діяльності у ветеринарній медицині, свободи і права на підприємницьку діяльність, державної підтримки, відповідальності субєктів

підприємництва, реєстрації та припинення підприємницької діяльності описати в зошиті для практичних робіт і зробити певні висновки.

 

                                         ХІД ВИКОНАННЯ :

 

Завдання 1. Вивчивши особливості організації підприємницької діяльності у ветеринарній медицині (Господарський кодекс України, глава 4, статей 42, 45) визначити можливості застосування їх в галузі ветеринарної практики та роздрібній торгівлі засобами ветеринарної медицини (ветеринарні аптеки).

Стаття 42. Підприємництво як вид господарської діяльності.

1. Підприємництво – це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська 

діяльність, що здійснюється субєктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

Стаття 45. Організаційні форми підприємництва.

1. Підприємництво в Україні здійснюється в будь – яких організаційних формах, передбачених законом, на вибір підприємця.

2. Порядок створення, державної реєстрації, діяльності, реорганізації та ліквідації субєктів підприємництва окремих організаційних форм визначається цим Кодексом та іншими законами.

3. Щодо громадян та юридичних осіб, для яких підприємницька діяльність не є основною, положення цього Кодексу поширюється на ту частину їх діяльності, яка за своїм характером є підприємницькою.

 

Завдання 2. Вивчивши принципи підприємницької діяльності (Господарський кодекс України, глава 4, стаття 44) визначити можливості застосування їх в галузі ветеринарної практики та роздрібній торгівлі засобами ветеринарної медицини (ветеринарні аптеки).

Сучасний процес управління базується на таких основних принципах менеджменту:

1. Принцип цілеспрямованості - це спрямовування діяльності будь-якої організації на досягнення загальних цілей та виконання поставлених планових завдань.

2. Принцип урахування потреб та інтересів - задоволення потреб та інтересів працівників організації з метою досягнення загальних цілей.

3. Принцип науковості - передбачає побудову всієї системи управління на найновіших досягненнях управлінської науки. Спонукає органи управління впроваджувати інновації в управлінський процес.

4. Принцип системності - передбачає системний аналіз кожної управлінської дії, кожного рішення органів управління щодо діяльності організації як системи, яка складається із взаємодіючих та взаємопов'язаних підсистем елементів.

5. Принцип взаємозалежності - передбачає взаємозалежність внутрішніх змінних організації (структура, цілі, ресурси, технології, працівники). При цьому на внутрішнє середовище організації постійно впливають чинники зовнішнього середовища та викликають відповідний вплив з її боку.

6. Принцип оптимального поєднання централізації і децентра­лізації управління - спрямований на те, щоб сформувати опти­мальний рівень делегуванням вищим управлінським керівництвом нижчим рівням своїх повноважень з метою досягнення сприятливого психологічного клімату в організації і високих кінцевих результатів її діяльності. Тобто, цей принцип спрямований на вирішення проблеми розподілу повноважень з прийняття рішень на кожному рівні субпідрядності. Він покликаний сформувати оптимальний варіант, при якому централізовано приймаються стратегічні рішення, а оперативне управління здійснюється децентралізовано, коли повноваження делегуються нижчому рівню управління.

7. Принцип єдиноначальності - передбачає наявність єдиного органу управління, який здійснює керівництво та управлінську діяльність з метою досягнення загальної мети організації. Відповідно до цього принципу кожний співробітник має отримувати розпорядження тільки від одного керівника-управлінця і підпорядковуватись лише йому одному. При цьому кожний працівник повинен суворо відповідати за довірену йому ділянку роботи. Але усю повноту відповідальності за діяльність організації несе одна особа - керівник, управлінець.

8. Принцип мотивації - спонукає керівників-управлінців до підвищення ефективності програми мотивації.

9. Принцип правильного добору і розстановки кадрів - передбачає підбір кадрів тільки за діловими якостями на основі правил офіційного відбору.

10. Принцип економічності - передбачає збалансованість витрат, підвищення ефективності та продуктивності праці, максимізації прибутку при мінімальних витратах.

11. Принцип оптимального поєднання державного регулювання і господарської самостійності в управлінні - передбачає втручання держави в економічну діяльність суб'єктів ринку. Держава в сучасних ринкових відносинах здійснює правову регламентацію управлінського процесу, визначаючи ступінь самостійності суб'єктів господарювання. Кожен учасник процесу управління повинен знати нормативні акти (закон, постанови, інструкції тощо), які стосуються його діяльності, і здійснювати її згідно з цими актами. Дотримання цього принципу стабілізує процес управління. Усі названі принципи менеджменту взаємопов'язані. Їх не можна ділити на більш і на менш важливі. Упущення або недостатнє врахування одного із них у процесі управління може призвести до зниження ефективності управлінських рішень. Таким чином, закони, закономірності та принципи менеджменту формують засади управлінської науки, її розвиток в сучасних умовах.

Завдання 3. Вивчивши свободу і право на підприємницьку діяльність  (Господарський кодекс України, глава 4, статей 43,46,47 ), обмеження і ліцензування видів підприємницької діяльності визначити  можливості застосування їх в галузі ветеринарної практики та роздрібній торгівлі засобами ветеринарної медицини (ветеринарні аптеки).

Стаття 43. Свобода підприємницької діяльності.

1. Підприємці мають право без обмежень самостійно здійснювати будь-яку підприємницьку діяльність, яку не заборонено законом.

2. Особливості здійснення окремих видів підприємництва встановлюються законодавчими актами.

3. Перелік видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню, а також перелік видів

діяльності, що підлягають ліцензуванню, а також перелік видів діяльності, підприємництво в яких

забороняється, встановлюються виключно законом.

4. Здійснення підприємницької діяльності забороняється органам державної влади та органам 

місцевого самоврядування.

Стаття 46. Право найму працівників і соціальні гарантії щодо використання їх праці.

Підприємці мають право укладати з громадянами договори щодо використання їх праці. При укладанні трудового договору (контракту, угоди) підприємець зобовязаний забезпечити належні і безпечні умови праці, оплату праці не нижчу від визначеної законом та її своєчасне одержання працівниками, а також інші соціальні гарантії, включаючи соціальне й медичне страхування та соціальне забезпечення відповідно до законодавства України.

Стаття 47. Загальні гарантії прав підприємців.

1. Держава гарантує усім підприємцям, незалежно від обраних ними організаційних форм підприємницької діяльності, рівні права та рівні можливості для залучення і використання матеріально – технічних, фінансових, трудових,інформаційних, природних та інших ресурсів.

2. Забезпечення підприємця матеріально- технічними та іншими ресурсами, що централізовано розподіляються державою. 

3. Держава гарантує недоторканість майна і забезпечує захист майнових прав підприємця. 

4. Збитки, завдані підприємцю внаслідок порушення громадянами чи юридичними особами, органами державної влади чи органами місцевого самоврядування його майнових прав, відшкодовуються підприємцю відповідно до цього Кодексу та інших законів.

5. Підприємець або громадянин, який працює у підприємця по найму, у передбачених законом випадках може бути залучений до виконання в робочий час державних або громадських обовязків, з відшкодуванням підприємцю відповідних збитків органом, який приймає таке рішення.Спори про відшкодування збитків вирішуються судом.

Завдання 4. Вивчивши питання державної підтримки, відповідальності субєктів підприємництва, реєстрації та припинення підприємницької діяльності (Господарський кодекс України, глава 4, статей 48,49,50), визначити можливості застосування їх в галузі ветеринарної практики та роздрібній торгівлі засобами ветеринарної медицини (ветеринарні аптеки).

Стаття 48. Державна підтримка підприємництва.

1. З метою створення сприятливих організаційних та економічних умов для розвитку підприємництва органи влади на умовах і в порядку, передбачених законом:

- надають підприємцям земельні ділянки, передають державне майно, необхідне для здійснення підприємницької діяльності;

- сприяють підприємцям в організації матеріально – технічного забезпечення та інформаційного обслуговування їх діяльності, підготовці кадрів;

- здійснюють первісне облаштування неосвоєних територій обєктами виробничої і соціальної інфраструктури з продажем або передачею їх підприємцям у визначеному законом порядку;

- стимулюють модернізацію технології, інноваційну діяльність, освоєння підприємцями нових видів продукції та послуг;

- надають підприємцям інші види допомоги.

2. Держава сприяє розвитку малого підприємництва, створює необхідні умови для цього.

Стаття 49. Відповідальність субєктів підприємництва.

1. Підприємці зобовязані не завдавати шкоди довкіллю, не порушувати права та законні інтереси громадян і їх обєднань,інших субєктів.

2. За завдані шкоду і збитки підприємець несе майнову та іншу встановлену законом відповідальність. 

Стаття 51. Припинення підприємницької діяльності.

1. Підприємницька діяльність припиняється:

-  з власної ініціативи підприємця;

-  у разі закінчення строку дії ліцензії;

-  у разі припинення існування підприємця;

-  на підставі рішення суду у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законами.

2. Порядок припинення діяльності підприємця встановлюється законом відповідно до вимог цього Кодексу.

Головною умовою здійснення підприємницької діяльності є державна реєстрація підприємницької діяльності, звернувшись до ЦНАПу особисто, чи в онлайн. Для реєстрації субєкта підприємницької діяльності необхіні:

- заява, реєстраційна картка;

- копії документів, що засвідчують особу;

- копію ідентифікаційного коду;

- розроблений бізнес – план майбутньої підприємницької діяльності.

Висновок:На практичній роботі вивчили суть,основні принципи, умови, свободи підприємницької діяльності, право найму працівників, загальні гарантії прав підприємців,  його форми та функції,  державну підтримку підприємницької діяльності та обгрунтували можливості їх застосування при відкритті власної справи ветеринарного лікаря.

 

 Після виконання завдання здобувач освіт повинен:

 ЗНАТИ

1. Суть,основні принципи, умови, свободи підприємницької діяльності, право найму працівників, загальні гарантії прав підприємців,  його форми та функції,  державну підтримку підприємницької діяльності.

 ВМІТИ

1. Вивчивши суть,основні принципи, умови, свободи підприємницької діяльності, право найму працівників, загальні гарантії прав підприємців,  його форми та функції,  державну підтримку підприємницької діяльності бгрунтувати можливості їх застосування при відкритті власної справи ветеринарного лікаря.


Захист практичних завдань.  Перевірка зошитів для практичних робіт:

 

1.  Які Ви знаєте основні принципи підприємницької діяльності?

2.  Які основні умови здійснення підприємницької діяльності?

3.  Що таке підприємство та які його основні форми?

4.  Права та обовязки підприємців?

5.  В  яких  питаннях  згідно  законодавства  слід  очікувати  підтримку   держави  при  відкритті  своєї  справи?

6.  Яку  власну  справу  Ви б  хотіли  відкрити?

 

Домашнє завдання:

 

1. Корнієнко Л. Є. « Менеджмент і маркетинг у ветеринарній медицині». -  Київ, «Аграрна освіта», 2013 р., С. 7 – 45.

2. Конспект лекцій.

4. Глава 4 Господарського Кодексу України, статті 42 – 51, № 436 – ІV від 16.01.2003 р.

 

Інструкційно-технологічна карта розроблена викладачами    Колесниченко Г.І.

 

Розглянута та схвалена на засіданні циклової  комісії математичних та  природничо-наукової   підготовки.

Протокол №_____ від ___________