§ 53. Релігія в Давньому Римі: від язичництва до християнства

Виконайте вправу «Яких богів шанували давні римляни?», увідповіднивши імена богів та їхні короткі характеристики.

Виконайте вправу «Відповідності», дібравши до римських богів відповідні грецькі.

Виконайте вправу «Влучна відповідь», відповівши на запитання за темою уроку.

Римляни вірили в багатьох богів, а про їхнє шанобливе до них ставлення свідчить спорудження великої кількості храмів. Ви вже знаєте про храм Юпітера на Капітолійському пагорбі, храми Вести і Януса.

     Найвеличнішим з них був Пантеон – «храм усіх богів». Цю найдосконалішу архітектурну та інженерну споруду Рима збудували в ІІ ст. за часів імператора Адріана. Купол Пантеону сягає в діаметрі 43 м. Щоб витримати склепіння такої ваги, довелося зробити стіни завтовшки 6 м. Досконалість споруди виявляється в дивовижній співмірності пропорцій: діаметр будівлі майже дорівнює її висоті, а висота дорівнює висоті стін, на які він спирається.

     Пантеон – перший античний храм, у якому акцент у сприйнятті перенесено із зовнішнього вигляду на внутрішнє оздоблення. Усередині храм має двоярусну стіну з колонами й нішами, прорізану склепінчастими арками. На другий, менший і більш плаский, ярус спирається купол, який має 5 рядів квадратних заглиблень і завершується отвором діаметром 9 м – «оком Пантеону». Крізь нього в храм проникає денне світло й повітря. Пантеон – єдина велика споруда Давнього Риму, яка збереглася до сьогодні не в руїнах.

     Перегляньте відео. Що найбільше зацікавило в ньому? Як гадаєте, які враження справляв Пантеон на відвідувачів? Які досягнення римської архітектури успадкувала сучасна культура? Поділіться новою інформацією в загальному колі.

The Pantheon.mp4

На початок ІІ ст. до н. е. у Давньому Римі склався культ дванадцяти богів, які були подібними до грецьких. Окрім богів, римляни запозичили в еллінів деякі міфи. Особливо популярними були перекази про Геракла, відомого своєю силою та численними пригодами. Римлянам так полюбився цей герой, що вони складали про нього легенди, увічнювали в скульптурах, розписували стіни своїх будинків сюжетами його подвигів. Згадки про нього є в праці Вергілія «Енеїда», а філософ Сенека присвятив йому дві трагедії.

     Розгадайте ребус, щоб дізнатися, яке ім’я мав Геракл у давньоримській традиції.