§ 25. Становлення Афінської держави. Реформи Солона

Виконайте вправу «Становлення афінської демократії», увідповіднивши імена давньогрецьких діячів та інформацію, яка їх стосується.

Виконайте вправу «Біля витоків афінської демократії», розгадавши зашифровані в ребусах імена діячів та розташувавши їх на лінії відповідно до часу їхньої діяльності.

Виконайте вправу «Вікторина», щоб перевірити, як засвоїли матеріал уроку.

Ви вже знаєте, що державне та суспільне життя грецьких міст Північного Причорномор’я та Криму ґрунтувалося на тих самих засадах, що й життя в Греції, звідки прибули колоністи.

     Розгляньте ілюстрації та прочитайте уривок з «Присяги херсонесців». Поясніть, чому устрій Херсонеса визначають як демократичний. Які права та обов’язки мали херсонесці? Поміркуйте, у чому херсонесці вбачали запоруку незалежності та процвітання свого міста.

     «Я не повалюватиму демократичного ладу й не дозволю цього тому, хто зраджує й повалює, і не потаю цього, але доведу до відома державних службових осіб. Я буду ворогом тому, хто замишляє та зраджує чи відторгає Херсонес, або Керкінітиду, або Калос Лімен, або укріплені пункти й територію херсонесців.

     Я служитиму народові й радитиму йому найкраще й найсправедливіше для держави та громадян. Я... не розголошуватиму нічого потаємного, що може зашкодити державі, ні елліну, нi варвару. Я не даватиму або не прийматиму дарів на шкоду державі й громадянам. Я не укладатиму змови ні проти херсонеської громади, нi проти будь-кого з громадян, кого не оголошено ворогом народу. Хліб, який звозиться з рівнини, я не буду ні продавати, нi вивозити з рівнини в будь-яке інше місце, а тільки до Херсонеса».

Прочитайте оповідання Оксани Данилевської «Пригода в древньому Херсонесі». Що споріднює це оповідання з казкою? Які його деталі ґрунтуються на історичних фактах?