§ 27. Давня Спарта – олігархічна держава

Виконайте вправу «Державне правління Давньої Греції», розподіливши твердження відповідно до того, державного правління яких давньогрецьких полісів стосується подана інформація.

Виконайте вправу «Давня Спарта», увідповіднивши терміни та їхні визначення.

Розгадайте «Кросворд», давши відповіді на запитання за темою уроку.

Розвиток афінської демократії сприяв розвитку ораторського мистецтва. Участь у функціонуванні полісу передбачала відкриті дискусії з важливих питань, як-от питання війни чи миру, а також вибори на деякі посади. Отже, вміння відстоювати свою точку зору, переконувати не лише опонентів, а й тих, хто не мав чіткої позиції, стала одним із важелів тогочасної політики, адже що красномовнішим був оратор, то більше він мав шансів вирішити питання на свою користь.

     На відміну від афінян, спартанці були стримані в словах, оскільки вважали балакучість легковажною і негідною великих воїнів. Із розповіді Плутарха довідуємося, що, на думку Лікурга, і кілька простих слів повинні мати глибокий зміст і, примушуючи дітей довго мовчати, він навчав їх давати влучні, глибокодумні відповіді.

     Перегляньте відео. Як гадаєте, чи є лаконічна мова виявом ораторського мистецтва так само, як і афінське красномовство? Прокоментуйте думку давньогрецького філософа Сократа, який уважав, що малослівність спартанців була результатом не поганої освіти, а свідченням їхньої мудрості.

Лаконічна мова.mp4

Запропонуйте своїм однокласникам та однокласницям віднайти слова та словосполучення, доречні в розповіді про давню Спарту. Переможцем у грі буде той чи та з вас, хто знайде і витлумачить найбільше слів.