§ 14. Родина, освіта і виховання в державах Давнього Сходу

Виконайте вправу «Повсякдення в Давньому Єгипті», увідповіднивши інформацію. 

Виконайте вправу «Освіта в державах Давнього Сходу», заповнивши пропуски в тексті. 

Виконайте вправу «Вікторина», дібравши відповіді на запитання за темою уроку. 

З попередніх уроків ви вже знаєте, що давні єгиптяни будували для своїх володарів гробниці, вірячи в безсмертя їхніх душ. Згодом гробниці почали зводити і для вельмож – знатних та заможних осіб, які обіймали державні посади.

      1820 р. археологам пощастило знайти одне з таких поховань у Фівах. У ньому покоїлося тіло скарбника та писаря на ім’я Небанум, який жив і працював близько 1400–1350 рр. до нашої ери. За посередництва колекціонерів фрагменти розписів зі стін гробниці потрапили до кількох музеїв світу.

       Розписи з гробниці Небанума з колекції Британського музею красномовно свідчать про повсякденне життя в Давньому Єгипті: ось хлопчик жене худобу; гуси сидять у кошиках, готові до продажу на базарі; господар оглядає свої поля; флейтистки та танцівниці розважають юрбу на бенкеті та ін.

      Та найвідомішим є зображення сцени полювання: Небанум вирушає на лови в маленькому човні, тримаючи палицю та трьох чапель-приманок; позаду стоїть його дружина, а внизу сидить донька. Поруч у заростях чатує на свою здобич кіт (можливо, він сподівається, що і йому щось перепаде з полювання). Довкола буяє життя нільських боліт: тиляпія, чорно-білі плиски, червоні гуси, тигрові метелики, лотоси.

     Роздивіться розписи з гробниці Небанума та поділіться своїми враженнями. Який малюнок сподобався найбільше? Що здивувало? Що викликало захоплення? У чому цінність розписів як історичного джерела? Розкажіть про буденне життя давніх єгиптян за цими зображеннями.

Чи знаєте ви, що анаграми – це не лише цікава гра, а й чудовий тренажер для мозку? Спробуйте свої сили у складанні анаграм, скориставшись підказками – запитаннями за темою уроку. 

Складіть пазл – уже відоме вам зображення сцени полювання з гробниці Небанума.