§ 15. Міфологія та релігійні уявлення в державах Давнього Сходу

Виконайте вправу «Легенда про Зіусудру», розташувавши інформацію в такій послідовності, аби вийшла зв’язна розповідь. 

Виконайте вправу «Релігійні вчення давніх Індії та Китаю», увідповіднивши інформацію. 

Розгадайте кросворд за темою уроку. 

Опрацьовуючи § 12, ви мали можливість скористатися пропозицією здійснити віртуальну екскурсію гробницею Менни – писаря та наглядача полів, який жив понад 3 тис. років тому. До його обов’язків належало контролювати збір врожаю та податків. Настінні розписи, на яких зображено Менну з його родиною, а це дружина та їхні п’ятеро дітей (двоє синів і три доньки), відтворюють життя в Давньому Єгипті. На малюнках бачимо сцени поклоніння сонцю та жертвопринесення, полювання та бенкетування, господарювання та ритуали, що супроводжують поховання.

     Частина розписів – це картини уявного потойбіччя: священники муміфікують тіло Менни, звільняючи рота, щоб він міг їсти, пити та дихати після воскресіння; є тут і малюнок, де зображено, як зважують його серце в присутності Озіріса (біля терезів стоїть бог Гор, а бог Тот записує результат).

     Оглядаючи гробницю, можна помітити, що на розписах обличчя Менни скрізь пошкоджене. Дослідники вважають це невипадковим, адже давні єгиптяни вірили, що душа вселяється в зображення, а якщо його знищити, то й оселитися їй буде ніде.

     Здійсніть віртуальну мандрівку гробницею Менни та спробуйте знайти його зображення. (За бажання скористайтеся онлайн-перекладачем, аби прочитати коментарі до настінних розписів.) Поміркуйте, хто і навіщо міг пошкодити обличчя Менни. Як це пов’язано з релігійними уявленнями давніх єгиптян?

Ви вже знаєте про зародження в Давньому Китаї релігійного вчення, названого за ім’ям його засновника конфуціанством. Конфуцій (Кун Цзи) сформулював правила поведінки, які стосувалися кожного – незалежно від рангу, посади, майна. Одяг, зачіска, манери людини, за Конфуцієм, мали відповідати її становищу, тож зовнішній вигляд не був особистою справою: за ним безпомилково вгадували, яке місце посідала людина в суспільстві.

     За Конфуцієм, вихований китаєць – це той, хто, заходячи в оселю, знімає взуття та йде босоніж, ховає під себе п’ятки, коли сидить, завжди чемний з тими, хто нижчий за нього за статусом, не брутальний і не підлещується до того, хто вищий. З молодшими китаєць доброзичливий, а зі старшими – шанобливий.

     Китаєць завжди має бути охайним в одязі та мати пристойну зачіску. Зачіску китайці робили складну: збирали волосся в пучок або робили косу з волосся на тім’ї, а решту голили. Довга коса була ознакою відданості імператорові. Простолюдини носили халати з дешевої тканини, а заможні – з оздобленого вишивкою шовку. Чоловіки, на відміну від жінок, навіть за обіднім столом покривали голову шапкою чи пов’язкою.

     Бажати щастя, здоров’я та процвітання прийнято в усьому світі. Проте в Китаї добрі побажання стали справжнім культом. Найпопулярнішим у тогочасному Китаї було побажання трьох «багато» – років, синів та багатства.

      Які правила поведінки та традиції давніх китайців, на вашу думку, не втратили актуальності й сьогодні? Як гадаєте, чому настанову Конфуція «Чого собі не бажаєш, не роби й іншим» називають золотим правилом моралі?

Розгадайте ребуси та дайте визначення термінам, зашифрованих у них.