§ 44. Військова справа та завойовницькі війни в Давньому Римі

Виконайте вправу «Військова справа в Давньому Римі», заповнивши пропуски.

Виконайте вправу «Влучна відповідь», відповівши на запитання за темою уроку.

Перегляньте відео. Чи знали ви, що слово «донат» походить з латинської мови, де означає «дар», «пожертва»? Як це слово стосується розвитку військової справи в Давньому Римі? Скориставшись додатковою літературою або інтернетом, дізнайтеся, як називали регулярні виплати римським військовим.

ДОДАТКОВІ ВИПЛАТИ РИМСЬКИМ ЛЕГІОНЕРАМ.mp4

Розгадайте кросворд та дізнайтеся, кому з давньогрецьких учених випало жити за часів завойовницьких війн Римської республіки, прочитавши його ім’я в клітинках жовтого кольору. Що вам відомо про цього вченого? Чим він уславився? 

Ви вже знаєте, що Римська держава формувалася в умовах загарбницької політики. Головним її принципом було «розділяй і владарюй». 

     Союзником Ганнібала в Другій пунічній війні був цар Македонії Філіпп V. Після перемоги над Карфагеном Рим підтримав союз еллінських міст, що боровся проти македонського панування, і під гаслом «визволення Греції» оголосив Філіппу V війну. Македонія зазнала поразки й 148 р. до н. е. стала римською провінцією.

     Однак еллінам так і не довелося порадіти свободі, бо насправді Рим прагнув підкорити і македонців, і греків. Як відомо, у 146 р. до н. е. римляни захопили місто Коринф: Грецію було перетворено на римську провінцію Ахайя. Лише Спарті та Афінам дозволили зберегти обмежене самоуправління.

     Розгляньте карту та визначте, яка територія належала Римській республіці на кінець ІІ ст. до н. е. Як гадаєте, чому Філіпп V підтримав Ганнібала у війні з Римом?

За часів Другої пунічної війни в містечку Сиракузи на о. Сицилія жив відомий грецький математик, фізик та інженер Архімед (287–212 рр. до н. е.). Коли римляни в 214 р. до н. е. взяли місто в облогу, учений разом з іншими став на його захист. Він був не в тому віці, щоб братися до зброї, утім його винаходи допомогли мешканцям Сиракуз більше двох років відбивати римські атаки.

     Таким винаходом уважають так званий пазур Архімеда. Невідомо, як він виглядав насправді, учені лише припускають, що ця конструкція нагадувала кран з гаком, який підіймав ворожі кораблі над водою, а потім перекидав.

пазур Архімеда_відео.mov

       За легендою, завдяки розрахункам Архімеда оборонці Сиракуз за допомогою дзеркал підпалювали римські кораблі, сфокусувавши на них сонячні промені. На озброєнні мешканців міста були й метальні машини, що їх спроєктував учений.

      Жителі Сиракуз відчайдушно оборонялися, але сили були нерівними – у 212 р. до н. е. римляни захопили місто. Джерела по-різному оповідають про загибель Архімеда. Утім вони одностайні в тому, що вчений до останнього працював над кресленнями, доки не загинув від руки римського воїна.

      Прокоментуйте думку давньогрецького історика Полібія, який, характеризуючи ті події, підсумував: «…римляни могли б швидко оволодіти Сиракузами, якби хто-небудь забрав у них одного старця».

Виконайте вправу «Спорядження легіонера», дібравши назви до предметів озброєння, обмундирування та побутового вжитку римського воїна.