§ 39–40. Проєкт та узагальнення з теми "Давня Греція та її сусіди"

Виконайте вправу «Історія Давньої Греції», розташувавши етапи та події давньогрецької минувшини в хронологічній послідовності.

Виконайте вправу «Володарі українського Степу», розгадавши зашифровані в ребусах назви кочових народів та розташувавши їх за хронологією проживання на українських теренах.

Виконайте вправу «Пам’ятки Давньої Греції», визначивши, які з пам’яток належать до культурного надбання давніх греків.

Виконайте вправу «У світі крилах слів», дібравши до фразеологізмів грецького походження їхні значення.

Виконайте вправу «Пазл», дібравши до назв кочових народів, які проживали на теренах сучасної України, відповідну інформацію.

У творчій скарбниці відомої української поетеси та письменниці Ліни Костенко є поема-балада «Скіфська одіссея». Її головний герой – молодий грек з Ольвії, який вирушає човном по Дніпру в подорож, відкриваючи дорогою скіфський світ.

     Прочитайте уривок зі «Скіфської одіссеї». Які історичні факти лягли в основу твору та як авторка їх переповідає? Яким рядкам з поеми є підтвердження в матеріалах підручника?

      Словник так витлумачує слово «одіссея» – «тривалі наукові експедиції, мандри, блукання тощо з різними пригодами; розповідь про них». Як можна пояснити назву поеми Ліни Костенко? Пригадайте, хто такий Одіссей. Що вам відомо про «Одіссею» Гомера? Яке значення для вивчення історії Давньої Греції мають твори цього поета? Про який період давньогрецької минувшини вони оповідають? Про що з них можна довідатися?

Слово «гармонія» – грецького походження. У перекладі воно означає «злагодженість», «скріплення». Його вживають, наголошуючи на стрункій узгодженості частин єдиного цілого в житті й мистецтві, на відчутті міри. Спираючись на матеріал з теми «Давня Греція та її сусіди», поясніть, чому саме цим словом іноді характеризують грецьку цивілізацію.

Як відомо, усипальницями давньоєгипетських фараонів та вельмож були піраміди. Складіть піраміду зі слів, доречних у розповіді про Давню Грецію. Для цього погортайте підручник і доберіть терміни або власні назви так, аби в кожному наступному рядку піраміди було на одну літеру більше. Обов’язково напишіть визначення або коментар до обраного слова. Перетворіть завдання на гру, запропонувавши його виконати своїм однокласникам і однокласницям. Переможе той чи та з вас, чия піраміда виявиться найвищою.