§ 42. Давній Рим у часі та просторі

Виконайте вправу «Де й коли постало місто Рим?», заповнивши пропуски.

Виконайте вправу «Відповідності», давши відповіді на запитання за темою уроку.

Рим називають «містом на семи пагорбах», оскільки він постав на місцевості, географічною особливістю якої є височини.

      Вважається, що найраніше поселення з’явилися на пагорбі Палатин. За легендою, хвилі Тибра винесли кошик з Ромулом і Ремом саме поблизу Палатина. Згодом були заселені сусідні пагорби Капітолій та Квіринал, а пізніше ще чотири – Целій, Авентін, Есквілін та Вімінал. Відомо, що простолюд освоював долини, а знатні мешканці селилися вище, будуючи храми та палаци.

     Розгляньте макет давнього Рима з Музею римської цивілізації. У центрі, на передньому плані реконструкції – Палатин, ліворуч від нього – Капітолій.

     Капітолійський пагорб був осередком політичного та релігійного життя міста. Тут розташовувався Капітолійський храм (Капітолій), зведений на честь Юпітера, батька всіх богів подібно до Зевса – верховного бога давніх греків. Саме тут відбувалися засідання римського сенату та народні збори.

     На макеті давнього Рима можна бачити реконструкцію храму Юпітера на Капітолійському пагорбі.

     Окрасою сучасного Капітолійського пагорба є площа, яку в XVI ст. спроєктував відомий італійський скульптор та архітектор Мікеланджело Буонарроті. У центрі площі – кінний монумент імператору Марку Аврелію, позаду нього Палац сенаторів (пам’ятка ХІІ ст.), зліва – Новий палац (пам’ятка XVII ст.), а праворуч – Палац консерваторів (пам’ятка XVI ст.). У цих будівлях розміщуються Капітолійські музеї – комплекс виставкових залів і картинних галерей, які вважають найстарішим публічним музеєм світу.

      Здійсніть віртуальну мандрівку Капітолійськими музеями. У якому палаці представлено бронзовий оригінал кінної статуї Марка Аврелія, що його копію встановлено на Капітолійській площі? Де експонують статую Капітолійської вовчиці, яка, за легендою, вигодувала Ромула і Рема – засновників міста Рим? Чим експонати Капітолійських музеїв схожі на давньогрецькі пам’ятки, а чим відрізняються? Поділіться враженнями від екскурсії, підготувавши відгук для книги відвідувачів.


Скориставшись «хмаринкою», знайдіть та прокоментуйте якомога більше слів, що стосуються теми уроку.