§ 38. Кіммерія та Скіфія. Сармати

Виконайте вправу «Кочові народи Північного Причорномор’я», заповнивши пропуски.

Виконайте вправу «Правильна відповідь», давши відповіді на запитання за темою уроку.

Скіфи не мали писемності, а тому про їхнє повсякдення та світогляд довідуємося на підставі посуду, прикрас, зброї та інших речей, які дійшли до нашого часу. Справжнім скарбом для дослідників є колекція скіфських пам’яток, що зберігається в Музеї історичних коштовностей України при Національному музеї історії України.

     Перегляньте відеоекскурсію «Золото скіфів». Які факти з розповіді зацікавили вас найбільше? Про які звичаї та традиції скіфів дізналися? Як вони відображені в пам’ятках? Чи розгадали загадку екскурсовода?

      За бажання, спираючись на відеоекскурсію, намалюйте малюнок (комікс) про буденне життя скіфів або реконструкцію їхнього вбрання. 

Онлайн-екскурсія «Золото скіфів».mp4

Кожна скіфська пам’ятка вражає своєю красою, утім найвитонченішим витвором уважають пектораль – нагрудну прикрасу скіфського володаря, знайдену 1971 р. в кургані Товста Могила на Дніпропетровщині. Ця знахідка уславила ім’я українського археолога Бориса Мозолевського.

      Перегляньте відео про золоту пектораль. Чому її називають знахідкою століття? Що може розповісти ця пам’ятка про уявлення скіфів про світ і своє місце в ньому? Детальніше розглянути пектораль можна за посиланням.

Знахідка століття. Скіфська ПЕКТОРАЛЬ.mp4

Серед експонатів Національного музею історії України є бронзове скіфське навершя IV ст. до н. е., знайдене на території сучасного Нікополя на Дніпропетровщині. Воно має форму дерева з чотирма гілками, які символізують сторони світу. Дослідники припускають, що це могло бути навершям культового стовпа, навколо якого проводили ритуали.

       У центрі – фігура верховного бога скіфів Папая – творця світу і людства, у якого на голові сидить священний птах – орел. На гілках дерева розташовані хижі птахи, пов’язані зі стихією повітря. Дзвоники, якими оздоблене навершя, символізують грім і грозу, пласкі диски – це зображення сонця, лунниці –місяця. На гілках можна побачити вовків. Ці тварини, як і хижі птахи, у пізніших культурах часто зображували разом зі світовим деревом.

     Розгляньте зображення навершя та скористайтеся пропозицією музею скласти пазл.