§ 37. Література та театр у Давній Греції. Історичне значення давньогрецької культури

Виконайте вправу «Давньогрецька література», заповнивши пропуски.

Виконайте вправу «Давньогрецький театр», дібравши визначення до понять.

Давня Греція – батьківщина театру, початок якого заклали святкування на честь бога Діоніса – діонісії, де центральними подіями були театральні вистави. Перший театр виник в Афінах і став зразком для інших полісів. Давні греки дуже любили театральні дійства й влаштовували їх двічі-тричі на рік. Вистави починалися зранку і могли тривати до пізнього вечора кілька днів поспіль.

     Надзвичайно популярними були трагедії Есхіла, який був учасником Саламінської битви й описав її перебіг у трагедії «Перси». Уривок з цього твору ви читали в темі «Греко-перські війни». Інша трагедія Есхіла розповідає про Прометея, який викрав на небі вогонь і подарував людям. За цей вчинок Зевс наказав прикувати титана ланцюгами до скелі, а його тіло не переставав клювати орел. Ви вже знаєте, що Прометея визволив Геракл, який стрілою вбив орла й розірвав ланцюги.

      Популярними були й комедії. «Батьком» цього жанру вважають Арістофана. У своїх творах він торкався важливих соціальних і політичних проблем, порушував питання місця жінки в давньогрецькому суспільстві, висміював вади людей незалежно від їхнього соціального становища. Його найвідоміший твір – «Птахи».

      Під час вистав давні греки, як і ми сьогодні, виражали своє ставлення до акторів: якщо гра подобалася – оплесками, якщо ні – свистом.

     Виконайте вправу «Театр», позначивши на малюнку його елементи. Поділіться міркуваннями, яка атмосфера панувала в театрі і що це означало для пересічної людини, адже відомо, що в полісах дбали, щоб вистави могли відвідувати й незаможні громадяни.

Цінним джерелом для вивчення історії Еллади є твори давньогрецьких авторів. Ви мали нагоду пересвідчитися в цьому, читаючи уривки «Іліади» Гомера, трагедій Есхіла «Перси» та «Прометей закутий», «Порівняльних життєписів» Плутарха тощо. Ці та інші твори античних майстрів слова стали доступними для українського читача завдяки наполегливій праці перекладачів.

     Найпомітнішою постаттю серед тих, хто працював на перекладацькій ниві, був Микола Васильович Хомичевський (1897–1983). Йому належать переклади з давньогрецької, німецької, англійської та інших мов. Завдяки його творчому натхненню українською до нас промовляють твори Есхіла («Прометей закутий»), Арістотеля («Поетика»), Софокла («Антігона») та ін. Але найбільшу славу йому принесли переклади «Іліади» та «Одіссеї», за що його називають українським Гомером.

     Розгадайте кросворд та дізнайтеся псевдонім Миколи Хомичевського, прочитавши його в клітинках жовтого кольору. Що давні греки називали цим поняттям? Як гадаєте, чому Хомичевський як поет і перекладач обрав собі таке творче ім’я?

      Дізнатися більше про Миколу Хомичевського та його творчість можна за посиланням.

Розгадайте головоломку. Для цього складіть з букв, написаних на однаковому полі, ім’я та прізвище українського письменника та знавця античної літератури, перекладача творів Есхіла, Арістофана, Софокла, Архілоха, Евріпіда та інших давньогрецьких авторів. Скориставшись додатковою літературою або інтернетом, дізнайтеся про життя та творчість цього неперевершеного майстра перекладу та поділіться інформацією в загальному колі.