§ 24. Велика грецька колонізація

Виконайте вправу «Велика грецька колонізація», списавши речення та обравши із запропонованих варіантів правильні відповіді.

Виконайте вправу «Напрямки грецької колонізації», дібравши до напрямків переселень давніх греків назви поселень, які вони заснували, освоюючи нові землі (за потреби скористайтеся картою «Велика грецька колонізація», яку знайдете на форзаці підручника).

Виконайте вправу «Грецькі міста-колонії Північного Причорномор’я», позначивши на карті поселення, що їх заснували греки на півдні сучасної України. 

Виконайте вправу «Вікторина», давши відповіді на запитання за темою уроку. 

Опановуючи тему про мінойську цивілізацію, ви мали можливість переглянути відео про давньогрецьку пам’ятку IV ст. до нашої ери, яка походить з українських теренів часів колонізації. Ідеться про рибне блюдо, знайдене 1879 р. неподалік античного міста Німфея у межах сучасної Керчі. На ньому зображено сцени з популярного міфу про викрадення Європи. За віруваннями давніх греків, Зевс, перетворившись на бика, викрав дочку фінікійського царя Європу. Сидячи на спині викрадача, царівна дісталася Криту і там, одружившись із Зевсом, згодом народила трьох синів. Один із них – Мінос і був легендарним царем Криту.

      Пам’ятка зберігається в археологічному зібранні Національного музею історії України. Її виготовлено в техніці червонофігурного вазопису – тло покрито чорним лаком, а фігури залишено в кольорі глини. Свого часу блюдо слугувало для подачі риби до столу: у центрі знаходиться невелике заглиблення, куди наливали соус, а довкола на пласкій широкій поверхні розкладали шматки риби.

      У світогляді давніх греків міф про викрадення Європи мав символічне значення. Подорож царівни морем до Криту для одруження із Зевсом тлумачили як перехід душі зі світу живих до царства мертвих. Рибне блюдо з Німфея є не єдиною знахідкою, на якій зображено цей міфічний сюжет. Подібні вироби знаходили й на території колишнього Боспорського царства, столицею якого був Пантікапей. Оскільки їх виявлено в гробницях і насипах курганів, то вчені припускають, що посуд могли класти до могили, або сервірували ним поминальну трапезу, а потім розбивали. Блюдо з Німфея реставрували з 133 уламків, що було нелегкою справою.

     Складіть пазл із зображенням рибного блюда з Німфея. Як гадаєте, у чому полягають труднощі реставрації пам’яток? Яких знань і вмінь потребує професія реставратора?

Розшифруйте ребуси та розташуйте їх у такій послідовності, щоб слова-відгадки були розміщені за алфавітом. Що пов'язує зашифровані слова? Як вони стосуються теми уроку?