§ 8. Первісна культура та релігійні вірування людей за найдавніших часів 

Виконайте вправу «Культура за найдавніших часів», давши відповіді на запитання. 

Виконайте вправу «Найдавніші релігійні вірування», увідповіднивши терміни та визначення. 

      Ви вже знаєте, що 1893 р. археолог Вікентій Хвойка виявив стоянку кроманьйонців на вулиці Кирилівській у Києві, вік якої близько 20 тис. років. 

      Кирилівська стоянка відома неповторними витворами мистецтва – оздобленими орнаментом бивнями мамонта. Це фрагмент із візерунком з ліній і рисок та уламок з різьбленням, у якому вчені розпізнали мамонта, птаха з довгим дзьобом (лелеку чи журавля) та черепаху. Що означають ці зображення, достеменно невідомо. Можливо, малюнок уособлює три стихії – землю (мамонт), повітря (птах), воду (черепаха).

      Перегляньте відео та поділіться своїми версіями зображеного. Що нового довідалися про правила археологічних розкопок? Навіщо Вікентій Хвойка робив ретельні замальовки з місця розкопок? У чому цінність цих малюнків для істориків?

Києво-Кирилівська стоянка. Орнаментовані фрагменти бивнів мамонта.mp4

     Як відомо, у селі Мізин на Чернігівщині було знайдено поселення часів пізнього палеоліту. В одному із жител виявили кістки та бивні мамонта, розмальовані червоною вохрою. На думку дослідників, їх використовували під час свят як музичні інструменти. 

      Щоб перевірити це припущення, учені здійснили аналіз кісток, залучивши фахівців судово-медичної експертизи. Дослідження підтвердили затертість і залощення покритих вохрою ділянок, які могли утворитися внаслідок повторювальних легких ударів. 

      Тож цілком імовірно, що близько 15 тис. років тому на території сучасної України звучала музика. За ударні інструменти правили кістки, а браслет із бивня створював шумливі звуки на кшталт кастаньєти. Учені припускають, що для гри на таких інструментах залучали не менше 6–7 людей. 


Щоб уявити, як звучали найдавніші музичні інструменти, прослухайте аудіо. Поділіться припущеннями, які ритуали могли супроводжувати такими звуками давні люди.

   Дізнатися більше про мізинський музичний комплекс можна за посиланням.

У долині річки Молочної поблизу Мелітополя Запорізької області розташована унікальна пам’ятка природи та історії –Національний історико-археологічний заповідник «Кам’яна Могила». Це – пісковий пагорб висотою 12 м, обкладений велетенськими каменями, у гротах і печерах якого знайдено кілька тисяч наскельних зображень різних епох – від пізнього палеоліту до середньовіччя.

     Малюнки давніх художників утворені заглибинами в крихкому пісковику, які протирали по поверхні твердим каменем. Інколи зображення покривали червоними і чорними фарбами, які заповнювали заглибини, надаючи малюнкам більшої чіткості.

    Унікальність Кам’яної Могили, яку часто порівнюють із відомим Стоунхенджем, полягає в тому, що на невеликій площі збереглися малюнки за такий тривалий час – від XXIV–XXII тис. до нашої ери до Х–ХІІ ст. нашої ери.


Перегляньте відео про Кам’яну Могилу та поділіться новою інформацією в загальному колі.

про Кам’яну Могилу.mp4

Перевірте, як засвоїли матеріал уроку, прокоментувавши якомога більше слів із хмаринки.