§ 43. Римська республіка V – середини ІІІ ст. до н. е.

Виконайте вправу «Тлумач», дібравши визначення до понять.

Виконайте вправу «Вікторина», давши відповіді на запитання за темою уроку.

Виконайте вправу «Історична математика», розв’язавши хронологічні задачі.

Помітне місце в подіях історії Рима часів галльського нападу належить талановитому римському полководцю Марку Фурію Каміллу. Свого часу він уславився кількома перемогами над народами Північної Італії, зокрема приєднав до Римської держави міста Вейю та Фалерію.

      Звістка про галльську облогу надійшла до Камілла в сусіднє з Римом місто Ардею. Посланець повідомив і про те, що римський сенат призначив його диктатором і звертається по допомогу. Диктатором у Давньому Римі називали посадовця, якого сенат призначав на шість місяців у випадку внутрішньої або зовнішньої небезпеки, яка загрожувала державі, наділяючи при цьому необмеженою цивільною та військовою владою.

      Камілл швидко зібрав військо й наздогнав галлів, які дістали від римлян чимало золота за згоду зняти з міста облогу. Йому вдалося розбити противника та повернути трофей. Саме тоді він сказав слова, що стали крилатими: «Батьківщину захищають залізом, а не золотом». Здобувши перемогу над галлами, Камілл удостоївся титулу «другий засновник Рима».

     Поміркуйте, яке символічне значення має титул «другий засновник Рима», яким нагородили Марка Фурія Камілла. Кого вважають засновником Рима та які легенди з ним пов’язані? Знайдіть на карті на с. 176 підручника місто Вейю та визначте, кому воно належало до того, як Камілл приєднав його до Римської держави. Схарактеризуйте географічне розташування Вейї, зокрема й відносно Рима.

Розгадайте ребус та поясніть, як зашифроване поняття стосується теми уроку.