§ 12. Землеробські цивілізації Давнього Сходу

Виконайте вправу «Землеробські цивілізації Давнього Сходу», дібравши до назв давніх держав характерні для них особливості господарювання. 

Виконайте вправу «Річки Давнього Сходу», дібравши до давніх держав назви водойм, які вплинули на їхній розвиток. Спробуйте визначити за реконструкціями, які держави зображено. 

Розгадайте кросворд. 

Роздивіться реконструкцію занять давніх єгиптян та доберіть до них назви, виконавши вправу «Господарство Давнього Єгипту». За бажання складіть за малюнком розповідь про щоденні турботи єгиптян. 

Значним господарським досягненням єгиптян було освоєння земель у північно-східній частині Лівійської пустелі – Фаюмської оази (оаза – ділянка пустелі, вкрита рослинністю). Цьому сприяло спорудження в ІІІ тис. до н. е. каналу Бахр Юссеф, яким води Нілу досягали Фаюму. Окрім збільшення придатних для землеробства площ, спорудження каналу дало змогу стримувати нільські повені та регулювати рівень води в річці під час посухи.

     Прекрасні озера, водоспади та родючі угіддя, пальмові гаї та фруктові сади – це далеко не все, чим славилася Фаюмська оаза. Відома вона й історичними пам’ятками. Зокрема, про унікальні поховальні портрети ви дізнаєтеся, вивчаючи культуру Давнього Риму, у склад якого Єгипет як провінція потрапив у 30 р. до н. е.

     Роздивіться краєвиди Фаюмської оази. Поміркуйте, яке враження цей острівець рослинності міг справити на подорожнього, який мандрував пустелею. Прокоментуйте визначення слова «оаза», яке в переносному значенні вживають на позначення того, що є винятком на загальному тлі. Як гадаєте, чому оази порівнюють із міражем, маревом?

У сітці з літерами знайдіть та витлумачте якомога більше слів, доречних у розповіді про землеробські цивілізації Давнього Сходу. Запропонуйте виконати це завдання своїм однокласникам та однокласницям, об’єднавшись у команди.