історія

ВІТАЮ!!!!!

2022/2023 н.р.

Шановні восьмикласники ось ми з Вами наблизились до ІІ семестру 2022/2023 н.р.

Продовжуємо працювати в Google Classroom vlqbyrt та проводити уроки в Google Meet





16.11.2022 року

Тема: Культура бароко. Народження нової європейської науки. Практичне

заняття Уявна подорож до пам’яток епохи Відродження в Італії, Франції, Німеччині, інших країнах; встановити цінності та норми життя, що їх утверджували автори цих витворів мистецтва (архітектури, скульптури, образотворчого мистецтва)

  1. Опрацювати матеріал підручника

  2. Перегляньте відео до уроку www.youtube.com/watch?v=rrJNYSVInfo&ab_channel=%D0%9A%D0%BE%D1%81%D1%82%D1%8F%D0%93%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B1%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D0%B2

  3. Завдання.

Заповнити узагальнюючу таблицю.

Видатні вчені Західної Європи

Галузь науки Вчений, країна Відкриття

Медицина

Математика

Астрономія

Завдання.

Заповнити узагальнюючу таблицю.

Видатні письменники-гуманісти

Письменник Країна Твір, жанр

Томас Мор

Вільям Шекспір

Мігель де Сервантес

Франсуа Рабле


Самостійна робота

1) Установіть відповідність між іменем митця епохи Відродження та назвою країни, яку він представляв:

а

б

в

г

а) Веласкес; 1) Італія;

б) Дюрер; 2) Німеччина;

в) Рембрандт; 3) Іспанія;

г) Рафаель. 4) Голландія;

5) Польща.

  1. Рабле;

  2. Сервантес;

  3. М. Ломоносов;

  4. В. Шекспір;

  5. Т. Мор.

2) Установіть відповідність між назвою твору та прізвищем його

автора.

а) «Утопія»;

б) «Дон-Кіхот»;

в) «Гамлет»;

г) «Гаргантю та Пантагрюель

3) Установіть відповідність між особистостями та їхніми характеристиками.

а) А. Везалій;

б) М. Коперник

в) Д. Бруно;

г) Ґ. Ґалілей.

  1. Польський учений, автор книги «Про обертання небесних сфер»;

  2. італійський чернець-філо-соф;

  3. італійський учений, винахідник телескопа;

  4. автор праці «Про будову людського тіла».


15.11.2022 року

Історія України. Контрольна робота

14.11.2022 року

Тема: Становлення козацького стану. Козацькі повстання кінця ХVІ ст. Практична

робота: внести в синхронізовану хронологічну таблицю відомості про козацько-селянські повстання; позначити на контурній карті райони козацьких повстань 1590-х років

  1. Опрацювати матеріал підручника

  2. Перегляньте відео до уроку www.youtube.com/watch?v=t410Insv6JE&ab_channel=%D0%90%D1%82%D0%BC%D0%BE%D1%81%D1%84%D0%B5%D1%80%D0%BD%D0%B0%D0%A8%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B0

Бліц-опитування (Письмово)

  1. Коли й де виникла Томаківська Січ?

  2. Що таке Запорозька Січ?

  3. Хто такі реєстрові козаки?

  4. Яке місто зробив резиденцією реєстрових козаків Стефан Баторій?

  5. Яку роль в устрої Війська Запорозького відігравала козацька рада?

  6. Назвіть основні клейноди Війська Запорозького.

  7. Хто очолив повстання козаків у 1591 р.?

  8. Назвіть дату повстання С. Наливайка.

  9. Якими були причини козацьких повстань 90-х рр. XVI ст.?

  10. Чому козацькі повстання зазнали поразки?


05.10.2022 року

Тема:Конкіста – завоювання Нового світу. Створення колоніальних імперій. Зміна

поглядів на світ. Торговельний капітал

  1. Вивчити параграф з підручника.

  2. Письмово відповісти на запитання «У чому полягає спільне й відмінне в діях іспанців в Америці й португальців в Азії? Чим можна пояснити виявлені відмінності? »

  3. Заповніть таблицю «Наслідки Великих географічних відкриттів»

04.10.2022 року

Тема: Церковні собори в Бересті 1596 р. Розкол православної церкви. Утворення

унійної (греко-католицької) церкви. Боротьба за відновлення православної ієрархії. Реформи митрополита Петра Могили. Практична робота: Скласти історичний портрет про Василь-Костянтин Острозький, Іпатій Потій, Йосип-Веніамін Рутський, Герасим і Мелетій Смотрицькі, Іван Вишенський, Йов Борецький, Петро Могила

  1. Опрацюйте матеріал підручника

  2. Складіть характеристику укладення Берестейської унії за планом: а) передумови укладення; б) причини укладення; в) дата підписання унії; г) зміст унії; д) результати та наслідки.

Завдання ПИСЬМОВО

  1. Якими були передумови укладення Берестейської унії?

  2. Як україно-білоруська знать ставилася до можливості об'єднання католицької і православної церков?

  3. Коли було укладено Берестейську церковну унію?

  4. Яку назву більш доцільно використовувати щодо церкви, що постала на українських землях після укладення Берестейської унії: «уніатська» чи «греко-католицька»?

  5. Що таке полемічна література? Назвіть імена найвідоміших православних письменників-полемістів.

  6. Які наслідки мало укладення Берестейської унії?


03.10.2022 року

Тема: Книгодрукування. Освіта. Братські школи. Острозька слов’яно-греко-латинська школа. Єзуїтські колегії. Київська (Києво-Могилянська) колегія. Практична робота: внести в синхронізовану хронологічну таблицю відомості про заснування Острозької академії, Львівської братської школи, Київської (Києво-Могилянської) колегії

  1. Вивчити матеріал підручника

1. Становище православної церкви

Коментоване читання відповідного пункту параграфа.

XVI ст. дослідники називають темною епохою в історії української православної церкви. У цей період церковне життя на теренах України розвивалося під іноземною й іновірною польсько-литовською владою. І хоча проголошувалося терпиме ставлення до православ'я, забезпечення прав і привілеїв православної церкви, існували істотні причини, які викликали глибоку кризу церковного життя, деморалізували й дезорганізували його. Водночас саме в цей період розвинулися такі характерні особливості українського православ'я, як активна участь у житті церкви світських осіб та зближення церковного життя, духовної освіти й школи, змушених протистояти наступу латинської культури, католицизму та реформаційним рухам.

Негативно впливало на становище православної церкви існуюче в Польському королівстві й Великому князівстві Литовському право патронату або «право подавання». Відповідно до нього, питання призначення на митрополичу і єпископську кафедри залежало від великого князя литовського та польського короля. Після Люблінської унії ситуація погіршилася. Польські королі за правом патронату стали, «подаючи хліби духовні й роздаючи столиці духовні», призначати на посади єпископів і архімандритів (настоятелів монастирів) за гроші. Фактично посаду отримував той, хто більше за неї заплатив. Королі надавали Посади в православній церкві світським особам (шляхті, військовим) за борги держави цим людям, різноманітні вислуги, на прохання наближених до королівського двору осіб тощо.

Правом патронату стосовно православних церков і монастирів користувалися на приватних землях магнати та шляхта. Воно полягало у праві власності на засновані ними церкви й монастирі у своїх маєтках, селах та містах. Священики в таких парафіях не обиралися простим людом, а призначалися патронами-шляхтичами за «правом подавання». Завдяки цьому життя церковної громади залежало від віросповідування власника маєтку або міста та його ставлення до православ'я. Магнати і шляхта розпоряджалися церквами й монастирями на підставі права власності: закладали, міняли, продавали, здавали в оренду, віддавали як посаг тощо.

Польська влада надала православній церкві набагато менше прав порівняно з католицькою. Православних єпископів не допускали, на відміну від католицьких, до участі в роботі сенату — верхньої палати сейму. Православне духівництво, на відміну від католицького, повинно було сплачувати податки. Хоча з 1573 р. польські королі зобов'язалися дотримуватися політики релігійної віротерпимості, фактично польська влада й католицьке духівництво негативно ставилися до православ'я, убачаючи в ньому перешкоду для просування католицизму на Схід.

2. Реформаційні та контрреформаційні рухи в Україні

У XVI ст. Європу охопила Реформація — церковно-релігійні й суспільно-політичні течії, спрямовані проти католицької церкви. Із поширенням у Європі реформаційних ідей пов'язаний початок пробудження національної свідомості, розвиток культури окремих народів та виникнення протестантизму.

Робота з термінами та поняттями

Протестантизм — один із найбільших (поряд із католицизмом і православ'ям) напрямків християнства, який виник у період Реформації в XVI ст. Його початковими формами були лютеранство, кальвінізм та англіканство.

У З0-40-х рр. XVI ст. з Європи через Польщу на українські землі стали поширюватися реформаційні вчення. Одним із таких вчень був кальвінізм. Засновник вчення Жан Кальвін вважав, що доля людини заздалегідь визначена Богом, закликав працювати, бути ощадливими й накопичувати багатства. На теренах України громади кальвіністів виникали у великих панських маєтках або містах, що належали магнатам. Першими прийняли кальвінізм магнатські родини Потоцьких і Радзивіллів. До них приєдналися представники знатних православних родів (Вишневецькі, Хоткевичі, Сапеги). Громади кальвіністів виникали також на Закарпатті, Холмщині, Підляшші, Перемишльській і Белзькій землях. Інша течія протестантизму, лютеранство, на теренах України поширення не набула.

У другій половині XVI ст. на Галичині, Волині, Поділлі та Київщині поширилося аріанство — протестантський напрям, прихильники якого визнавали лише Бога Отця, заперечуючи цим християнське вчення про Святу Трійцю.

Особливістю реформаційних рухів було те, що вони не поширювалися на значні верстви українського населення. За підрахунками історика М. Грушевського, на українських землях було близько 100 невеликих протестантських громад, створених, як правило, шляхтою і далеко не завжди українською. Поширення протестантизму на певний час загальмувало проникнення католицизму в Україну. В основних засадах Реформації (звільнення з-під влади Риму, наближення церкви до народу, переклад Біблії народною мовою) українське православне населення вбачало засіб протидії католицизму, пристосовуючи реформаційні ідеї до своїх потреб.

Боротьба протестантів із католицькою церквою ставала для православних зразком для оновлення власної церковної організації. Вплив реформаційних ідей проявлявся в діяльності православних братств, які намагалися сприяти оновленню церковного життя.

Важливим наслідком поширення ідей Реформації на українських землях стала поява перекладів Святого Письма. Зокрема, у 1556-1561 рр. на Волині українською мовою було видано Пересопницьке Євангеліє.

У 60-х рр. XVI ст. в Україні набуває поширення Контрреформація — рух, розпочатий католицькою церквою для боротьби з Реформацією. У 1569 р. за підтримки польської влади на теренах України розпочало діяльність «Товариство Ісуса» (орден єзуїтів). Завдяки наполегливій діяльності єзуїтів, підтримуваних польською владою, їх прибічниками стало чимало магнатів і шляхти, яких вони навернули на католицизм (Радзивілли, Хоткевичі, Сапеги).У 70-80-х рр. ХVІ ст. на українських землях єзуїти відкривали свої школи, де поєднували досить високий рівень викладання з поширенням католицизму.

Звернути увагу!

Важливим наслідком Реформації в Польщі стало утвердження віротерпимості в 60-х роках XVI ст., правда, не надовго. Здавалось, що Реформація в Польщі перемогла. Проте протестантський рух в країні мав свої особливості, що зумовило його слабкість і, зрештою, занепад:

  • не мав широкої підтримки серед основної маси населення (селян, міщан);

  • шляхта та магнати за допомогою нових релігійних вчень прагнули домогтись нових привілеїв і послаблення королівської влади, а не були переконаними протестантами;

  • відсутність єдності в протестантському русі (лютерани, кальвіністи, аріани, чеські брати), а іноді й ворожнеча між його течіями;

  • православне населення в основній масі було байдуже до нових вчень, його турбувало збереження «батьківської» віри — православ'я.

3. Православні братства.

У XV-XVII ст. на українських землях розгортався братський рух, пов'язаний з діяльністю створюваних православними міщанами братств.

Вивчити .Робота з термінами та поняттями

Братства — релігійні та культурно-просвітницькі товариства, створювані православними міщанами при церковних парафіях (приходах) України в XV-XVII ст.

Спочатку православні міщани, створюючи за зразком ремісничих цехів братства, керувалися благодійницькою метою — дбати про побудову й обслуговування церкви, влаштовувати благодійницькі обіди для бідних, готувати церковні урочистості, організовувати допомогу хворим тощо.

У XVI ст. в умовах розгортання насильницького покатоличення й національного гноблення православних українців діяльність братств зазнала змін. Вони стали виступати захисниками прав православного населення. Члени братства зверталися зі скаргами на дії польської адміністрації до судів, посилали делегації з проханнями до короля. Водночас братства прагнули очистити церкву від осіб, негідних духовного звання, й оновити її. Вони також займалися просвітницькою діяльністю: відкривали школи, друкарні, збирали бібліотеки.

Перші братства — Благовіщенське (1542 р.) та Миколаївське (1544 р.) — виникли у Львові. У другій половині XVI ст. найвпливовішим стало Успенське ставропігійське братство у Львові. За правом ставропігії, яке отримало в 1586 р., воно безпосередньо підпорядковувалося константинопольському патріарху, а не місцевим православним єпископам. Львівське братство мало право зверхності над іншими братствами та контролю над духівництвом. Йому належала Львівська братська друкарня, у якій працював московський друкар Іван Федоров. Близько 1585 р. в місті з'явилася Львівська братська школа для дітей міщан і священиків. Вона утримувалася на кошти братчиків. Братство організувало у Львові шпиталь-притулок для непрацездатних, спорудило Успенську церкву.

Діяльність Львівського Успенського братства стала прикладом для православних українців інших міст. Наприкінці XVI — на початку XVII ст. православні братства діяли в Перемишлі, Рогатині, Тернополі, Луцьку, Кременці, Судовій Вишні, Києві та багатьох інших українських містах.


Письмово в зошиті.

Бліц-опитування

  1. Як називають дослідники XVI ст. в історії української православної церкви?

  2. Як впливало на розвиток православної церкви право патронату?

  3. Як поширення протестантизму в Україні вплинуло на проникнення сюди католицизму?

  4. Коли було видано Пересопницьке Євангеліє?

  5. Що таке братство?

  6. У чому полягало право ставропігії Львівського братства?

  7. Як ставилася україно-білоруська знать до можливості об'єднання католицької і православної церков?

  8. Коли було укладено Берестейську церковну унію?

  9. Що таке полемічна література?

  10. Назвіть імена найвідоміших православних письменників-полемістів.



28.09.2022 року Всесвітня історія

Тема: Практичне заняття Цивілізації доколумбової Америки (ацтеки, майя, інки)

підготувати і представити повідомлення (презентацію)


Завдання 1.

Ознайомившись з текстом параграфа та додатковою інформацією, скласти розповідь про цивілізацію майя.

Додаткова інформація

Однією з найдавніших і найбільших у Центральній Америці була цивілізація індіанців майя, які населяли територію нинішнього півострова Юкатан (Центральна Америка). Майя зводили в джунглях східчасті храми й палаци на високому фундаменті. На чолі народу стояла «велика людина» — правитель, влада якого переходила у спадок. Він збирав із населення податки. У III ст. в майя виникла писемність — рисункове письмо. До нас дійшли свідчення високого рівня розвитку майя. В одному з храмів виявлена величезна бібліотека. У містах знайдені астрономічні обсерваторії, де жерці обчислювали час обертання планет навколо Сонця й могли пророкувати місячні й сонячні затемнення.

Завдання 2

Додаткова інформація

Ацтеки жили на території сучасної Мексики, на плоскогір'ї висотою 2000 м над рівнем моря. Вони підкорили собі сусідні племена, змусили їх платити данину золотом, постачати рабів і воїнів. На чолі ацтеків стояв правитель, влада якого переходила у спадок. Столиця ацтеків — Мехіко — була розташована на острові посеред великого озера. У цього народу були розвинені ремесла (обробка металів, каменю, деревини) і торгівля, що являла собою обмін. Грошей в ацтеків не було. Улюбленим напоєм був шоколад, тому какао-боби цінувалися високо й використовувалися для оплати товарів і послуг. В ацтеків існували цифрові символи, рисункове письмо. Вони поклонялися не одному, а багатьом богам і богиням; у храмах під час культових обрядів приносили в жертву людей.

Завдання 3.

Додаткова інформація

Інки жили в Андах на території сучасного Перу. Столиця цієї найдавнішої держави — Куско. Інки підкорили собі сусідні племена. Орні землі були розділені на три частини; урожай з однієї частини одержували жерці, із другої — правителі, із третьої — общинники. Країну перетинали дві упоряджені дороги з тунелями й підвісними мостами. Був налагоджений поштовий зв'язок. Інки використовували вузликове письмо — кіпу; різнобарвні шнури вказували на вид продукту, а вузлики — на його кількість. Жерці були могутніми людьми. Головне божество — бог Сонця. Правитель носив титул верховного інки. До прибуття іспанців імперія інків проіснувала близько 100 років.

Завдання 4

Додаткова інформація

До початку європейської колонізації Африка являла собою доволі розмаїту картину. Північна Африка ще у VII ст. була завойована арабами та ісламізована. Християнство, принесене сюди за часів Римської імперії, практично зникло. Осередки християнства залишалися в Єгипті, де його сповідували копти — нащадки давніх єгиптян, та Ефіопії — єдиній християнській країні в Африці на той час. Слід зазначити, що Коптська християнська церква, до якої належала більшість християн тогочасної Африки, ще в 451 р. відділилась від католицької та православної церков (які тоді ще становили єдине ціле), а тому розвивалася окремо від них.

Колишні арабські володіння на Півночі Африки розпалися на кілька держав. У Єгипті існував султанат Мамлюків. Мамлюки колись були особистою гвардією халіфів, а згодом — єгипетських султанів, однак із часом набули сили та захопили владу. На території сучасного Тунісу існувала держава Хафсидів. її правителі свідомо підтримували піратів, які нападали на кораблі європейських держав, що призвело до численних походів європейців, у першу чергу, венеційців та арагонців, проти туніських портів. На кінець XV ст. центральна влада в державі значно ослабла, більшу її частину контролювали кочові племена бедуїнів, а також напівнезалежні міста. Такою ж ослабленою державою було і Феське королівство, що існувало на території Мороко. її правителі, Марініди, були ослаблені боротьбою з християнами на Піренейському півострові, кочовими племенами берберів. До того ж, фактична влада в державі належала родині візирів. Складною ситуація була і в Алжирі, де правила династія Заянідів. Узагалі, північноафриканські ісламські держави були значно ослаблені, що дозволило Османській імперії в XVI ст. відносно швидко їх підкорити.

На південь від ісламських держав простягалася пустеля Сахара. Тут проживали кочові племена берберів, бедуїнів.


26.09.2022 року Історія України

Тема: Економічне життя села і міста: фільварки, цехи. Торгівля. Сільське та міське самоврядування.

  1. Опрацювати матеріал підручника

  2. Робота з термінами та поняттями

Фільварок — хутір, маєток, велике шляхетське господарство, орієнтоване на ринок. Був багатопрофільним господарством, у якому вся земля належала панові і який базувався на праці селян, що відробляли тяглову службу або панщину.

Поширенню фільваркової системи господарювання на українських землях у складі Великого князівства Литовського сприяло здійснення заходів за «Уставою на волоки» (1557 р.), підписаною польським королем і великим князем литовським Сиґізмундом II Августом. Згідно з документом, усі земельні володіння великого князя вимірювалися й ділилися на однакові ділянки — волоки. Найкращі орні землі підводилися під великокнязівські фільварки, решта розподілялася між селянами. За користування волокою тяглові селяни з усіма дорослими членами своєї родини повинні були відпрацьовувати два дні панщини у фільварку.

Звернути увагу!

Волочна реформа зруйнувала давню форму користування землею сільською громадою й замінила її на подвірну. Збільшилися повинності селян, обмежилися їхні права переходу. Селян фактично позбавили права користуватися лісами, зменшили площу земель спільного користування (пасовиська, луки).

У другій половині XVI ст. волочна система землекористування була розповсюджена на землі шляхти і церкви. Фактично відбулось і прикріплення селян до землі й землевласника — запроваджувалося кріпацтво.

Робота з термінами та поняттями

Кріпацтво — це система правових норм, які встановлювали залежність селянина від землевласника й право останнього володіти селянином-кріпаком як власністю.


Робота з термінами та поняттями

Магдебурзьке право— німецьке міське право доби Середньовіччя, за яким міста звільнялися від управління й суду приватних власників або державних урядників та створювали власні органи міського самоврядування.

Робота з документом

Повідомлення литовського дипломата Михайла Литвина про розвиток торгівлі в Києві в середині XVI ст.

Київ дуже багатий на іноземні товари, бо нема шляху більш звичного, як давня, давно прокладена й добре відома дорога, що веде з чорноморського порту, міста Кафи, через ворота Таврики, на Таванську переправу на Дніпрі (Тавань — острів у нижній течії Дніпра — авт.), а звідти степом у Київ; цією дорогою відправляють з Азії, Персії, Індії, Аравії, Сірії на північ у Московію, Псков, Новгород, Швецію й Данію всі східні товари, а саме: коштовне каміння, шовк і шовкові тканини, ладан, пахощі, шафран, перець й інші прянощі. Цією дорогою часто ідуть іноземні купці: вони створюють загони іноді в тисячу осіб, які називаються караванами, і супроводять обози, що складаються з численних навантажених возів і нав'ючених верблюдів... При приході каравану значні прибутки здобувають київські жителі: воєводи, митники, купці, міняйли, човняри, візники, трактирники й шинкарі, 1 це не викликає нічиїх скарг...

У непоказних київських хатах зустрічається не тільки достаток, але навіть величезна кількість плодів, овочів, меду, м'яса, риби, понад те унаслідок нищезазначених причин вони так переповнені дорогими шовковими тканинами, коштовним камінням, соболиними та іншими хутрами, а також прянощами, що мені самому доводилося бачити шовк, який обходився дешевше, ніж льон у Вільні, і перець, дешевший за сіль.

Запитання до документа

  1. Визначте за картою маршрут торговельних караванів із Криму до Києва, описаний у документі.

  2. Із яких країн і куди везли товари через Київ?

  3. Які товари купецькі каравани привозили до Києва?

  4. Як розвиток торгівлі, за спостереженнями автора документа, впливав на життя киян?

19.09.2022 року Історія України

Тема: Соціальна структура суспільства в Україні XVІ ст. (магнати, шляхта,

духовенство, містяни, селяни). Литовські статути Практична робота: внести в синхронізовану хронологічну таблицю відомості про Литовські статути, виокремити у витягах з Литовських статутів норми, в яких втілено ідеї рівності вільних людей перед законом, особистої недоторканності, юридичного захисту прав вільної («шляхетної») особи, особистої відповідальності перед законом.

  1. Робота зі схемою.

Робота з термінами та поняттями

Соціальні стани — великі групи людей, що мають закріплені законом права та обов'язки, відрізняються своїм політичним становищем і наявністю привілеїв.

Привілей — пільга, право, надане володарем окремим особам, групам людей, станам.

Основними станами в тогочасній Україні були шляхта, духівництво, міщани й селяни. За своїми правами стани поділялися на привілейовані, напівпривілейовані та непривілейовані.

Коментар до схеми

Вершину панівного стану— шляхти — посідали нащадки удільних князів Рюриковичів і Гедиміновичів. Вони становили замкнену групу, до якої не можна було увійти завдяки заможності чи найвищим державним посадам. Князівські роди поділялися на «княжат головних», до яких належали Острозькі, Заславські, Сангушки, Чарторийські, Корецькі, Гольшанські-Дубровицькі, та «княжат-повітовників». Перші не підлягали дії місцевої адміністрації, мали право входити до великокнязівської ради й виступати у військові походи зі своїми загонами під родовими гербами. їм належали спадкові землеволодіння, де вони мали право судити своїх підданих, встановлювати податки й повинності, надавати підлеглим землю за умови несення служби. Другі таких прав і привілеїв не мали, а їхні збройні загони виступали у складі повітового ополчення, підпорядкованого місцевій адміністрації.

До панів належала заможна шляхта, яка не мала князівських титулів, але вирізнялася давністю походження, спадковим землеволодінням і певними привілеями.

Робота з термінами та поняттями

Шляхта — привілейований панівний стан у Польщі, Литві, на українських та білоруських землях, які в XIV-XVIII ст. належали Великому князівству Литовському чи Речі Посполитій.

3. Перегляньте відео до уроку за посиланнями

drive.google.com/file/d/1tmL1fPjcBsx7Q5Ub-2KYKuuwk_Bl4qAf/view?usp=sharing

drive.google.com/file/d/1q6vwhx23IM9JUsPNVLOwouv7yWq3uI19/view?usp=sharing

4. Завдання

Складіть таблицю «Становий поділ українського суспільства на початку XVI ст.».

5. Вивчити параграф підручника.

14.09.2022 року Всесвітня історія

Тема: Причини й передумови Великих географічних відкриттів XV– XVI ст. Подорожі Христофора Колумба, Васко да Гами, Фернана Магеллана.

Практична робота: внести в синхронізовану хронологічну таблицю відомості про Великі географічні відкриття, подорожі Христофора Колумба, Васко да Гами, Фернана Магеллана.


07.09.2022 року Всесвітня історія

Тема: Повторення. Середні віки в історії Європи та України.

Мета: пригадати з учнями вивчений матеріал з всесвітньої історії у попередніх

класах; розвивати вміння аналізувати, порівнювати та синхронізувати події; виховувати повагу до історії своєї держави.

Формувати групи компетентностей:

-Компетентність спілкування державною мовою для розуміння україномовних текстів різних жанрів, вміння переказувати прочитане, висловлювати власну думку в усній та письмовій формі;

- Соціальну та громадянську компетентності для розуміння важливості

вивчення історії інших народів та держав;

-Математичну компетентність шляхом побудови логічного ланцюжка подій;

-Інформаційну компетентність для виявлення джерела й авторів інформації;

Тип уроку: вступний

Обладнання: зошити, підручник, роздатковий матеріал, таблиця, картки.


План:

  1. Ознайомлення учнів із завданнями і структурою курсу.

  2. Структура підручника всесвітньої історії для 8-го класу, додаткова навчальна література та електронні засоби навчання.

  3. Форми та методи організації навчальної діяльності на заняттях і курсу. Критерії й засади тематичного, семестрового й річного оцінювання.


Хід уроку:

І. Організація навчальної діяльності.


ІІ. Актуалізація опорних знань.

Прийом «Мікрофон».

Учитель за допомогою «уявного мікрофона» пропонує учням продовжити речення «Історію вивчають для того, щоб...».

Підсумком роботи має стати висновок, який зробить учитель, що історія — це наука, яка вивчає минуле людства у всій його конкретності й різноманітності. Історія складається зі всесвітньої (загальної) історії та історії окремих країн і народів (їхньої вітчизняної історії).


ІІІ. Вивчення нової теми.

Повторення раніше вивченого матеріалу

Метод «Одне речення»

Учні по одному реченню пригадають раніше вивчений матеріал.

1. Ознайомлення учнів із завданнями і структурою курсу.

Вивчення Нової історії у шкільному курсі 8-го класу буде включає такі розділи:

  1. Великі географічні відкриття: зустріч цивілізацій.

  1. Людина ранньої Нової доби.

  2. Реформація й Контрреформація.

  3. Західноєвропейські держави в XVI — першій половині XVII ст.

  4. Культура Західної Європи XVI — першої половини XVII ст.

  1. Польська держава й Московське царство.

  2. Криза старого порядку. Початок модернізації.

  1. Доба Просвітництва.

  1. Світ Сходу.

Робота з підручником.

Учитель пропонує учням самостійно за розділом підручника «Зміст» визначити основні розділи курсу «Всесвітня історія. К клас».

Заслуховуються відповіді кількох учнів. Виконання цього завдання допоможе перейти до розгляду наступного питання.

2. Структура підручника всесвітньої історії для 8-го класу, додаткова навчальна література та електронні засоби навчання.

Учитель знайомить учнів зі структурою підручника, звертає їхню увагу на наявність ілюстрацій, схем, таблиць, додаткової інформації. Особливу увагу слід звернути на документи, наведені після параграфа. Доцільно нагадати учням алгоритм роботи з текстом параграфа:

  • прочитай; перекажи;

  • дай відповідь на запитання після параграфа; виконай завдання.

Валеохвилинка

3. Форми та методи організації навчальної діяльності на заняття із курсу. Критерії й засади тематичного, семестрового й річного оцінювання.

Коротка розповідь проведення уроків та урок узагальнення. Ознайомлення з критеріями оцінювання.


ІV. Висновки та узагальнення.

Учитель й учні аналізують ступінь досягнення очікуваних результатів, які оголошувалися на початку уроку. Із використанням методу

«Мікрофон» проводиться бесіда: «Сьогодні на уроці...».

  • Я навчився (лася)... .

  • Мені сподобалося ... .

  • Я дізнався (лася)... .


V. Домашнє завдання.



Чекаю на зустріч з Вами о 15.00 за посиланням:meet.google.com/aec-ugem-eji

06.09.2022 року Історія України

Тема: Вступ. Вхідне діагностичне оцінювання

Мета: повторити вивчений раніше матеріал; перевірити рівень навчальних

досягнень учнів учнів з предмету «Історія України 7 клас»; розвивати

хронологічні, аналітичні та критичні вміння учнів; виховувати любов та повагу

до історії своєї держави.

Формувати групи компетентностей:

-Компетентність спілкування державною мовою для розуміння україномовних текстів різних жанрів, вміння переказувати прочитане, висловлювати власну думку в усній та письмовій формі;

- Соціальну та громадянську компетентності для розуміння важливості

вивчення історії своєї держави; формувати розуміння бережливого ставлення до

часу;

-Математичну компетентність шляхом побудови логічного ланцюжка подій;

-Інформаційну компетентність для виявлення джерела й авторів інформації;

Тип уроку: комбінований

Обладнання: зошити, ілюстративний та роздатковий матеріал, завдання для

контрольного опитування.


Хід уроку:

І. Організація навчальної діяльності.


ІІ. Актуалізація опорних знань.

Бесіда за запитаннями

  1. У чому полягав зв'язок між історією України як наукою і навчальним предметом?

  2. Для чого історії України, як і всесвітню, поділяють на періоди?

  3. На які дві частини поділяється Нова історія?

  4. Чому період кінця XV-XVIII ст. в українській історії називають Козацькою добою?

  5. Який тип джерел є головним у дослідженні нової доби історії України?

  6. Які події вивчає нова доба історії України?

  7. Яким було політичне становище українських земель на початку доби Нової історії?

  8. У складі якої держави перебувала більша частина українських земель у першій половині XVI ст.?


ІІІ. Основна частина уроку

Вхідне діагностичне опитування

ІV. Висновки та узагальнення.

Перевірка написаних робіт.

Оцінювання робіт учнів.


V. Домашнє завдання.

Вивчити параграф з підручника.

05.09.2022 року Історія України

Чекаю на зустріч з Вами о 14.00 за посиланням:meet.google.com/aec-ugem-eji

Тема: Повторення. Середні віки в історії Європи та України.

І. Організація навчальної діяльності.


ІІ. Актуалізація опорних знань.

Повторення раніше вивченого матеріалу за 7 клас

Робота з картою.


ІІІ. Вивчення нової теми.



Урок 01 Вступление.Ppt

Знайомство з підручником.

Колективна робота за підручником


Робота з термінами та поняттями

Історичні факти — дійсні, не вигадані, випадки, які відбувалися насправді.

Історичні події — сукупність пов'язаних між собою важливих фактів суспільного життя, які становлять єдине ціле.

Перегляд відеоматеріалів

Періодизація історії України.mp4

Робота з термінами та поняттями

Історична періодизація — поділ історії на певні періоди, що є історичними етапами суспільного або культурного розвитку країн та народів і характеризуються визначними подіями, явищами або процесами.

Робота з термінами та поняттями

Історичні джерела — усе, що було створено людиною в процесі своєї діяльності й збереглося до наших днів, що дозволяє вивчати минуле людського суспільства і відображає його історичний розвиток.

Робота з таблицею

Основними історичними джерелами, за якими вчені досліджують історію України, є речові, писемні, усні, мовні та етнографічні.


Запитання

  1. Що таке історична періодизація?

  2. На які періоди поділяється історія України?

  3. Що таке історичні джерела?

  4. Які існують типи історичних джерел?

  5. Яким типам історичних джерелам надають перевагу під час вивчення історії українських земель нової доби?

3. Політичне становище українських земель у першій половині XVI ст.


ІV. Висновки та узагальнення.

Бесіда за запитаннями

  1. У чому полягав зв'язок між історією України як наукою і навчальним предметом?

  2. Для чого історії України, як і всесвітню, поділяють на періоди?

  3. На які дві частини поділяється Нова історія?

  4. Чому період кінця XV-XVIII ст. в українській історії називають Козацькою добою?

  5. Який тип джерел є головним у дослідженні нової доби історії України?

  6. Які події вивчає нова доба історії України?

  7. Яким було політичне становище українських земель на початку доби Нової історії?

  8. У складі якої держави перебувала більша частина українських земель у першій половині XVI ст.?


V. Домашнє завдання.

Вивчити параграф з підручника.


_____________________________________________________________________________

Шановні учні та батьки!!! Ми розпочинаємо навчання дистанційно з 14 березня 2022 року

З запитаннями звертайтесь за адресю: barankotv@ukr.net

10.05.2022 року Всесвітня історія

Контрольна робота

09.05.2022 року

Історія України. Контрольна робота

03.05.2022 р.

Опрацювати п. 24-25

02-05.2022 року Історія України

Повторити вивчене п. 1-32

28.04.2022 року

  1. Опрацювати п. 32

26.04.2022 року

  1. Опрацювати п. 22-23

25.04.2022 року

  1. Опрацювати п. 31

21.04. 2022 року Історія України

Тема: Правобережна Україна та Західноукраїнські землі

  1. Опрацюйте п. 30

  2. Перегляньте відео за посиланням: www.youtube.com/watch?v=ON4JLzRaOb8

  3. Вивчити дати с. 173

  4. Підготуйте історичні портрети М. Залізняка, І. Гонти, О. Довбуша (на вибір).

19.04. 2022 року. Всесвітня історія

Тема: Просвітництво і промислова революція.

Освічений абсолютизм.

  1. Опрацювати п. 20-21

  2. Письмово. с.111 завдання 10

  3. Письмово . Порівняйте внутрішню політику Єлизавети та Катерини II в Російській імперії. Відповідь подайте у вигляді таблиці.

  4. Вивчити дати с. 111, 118

18.04.2022 року Історія України

Тема: Південна Україна

  1. Опрацювати п.29

  2. Перегляньте відео за посиланням :www.youtube.com/watch?v=ZRg0NujLgBg

  3. Письмово. Назвіть причини ліквідації Запорізької Січі

  4. Знати дати с. 168

  5. Підготуйте презентацію за темою «Доля кримських татар у другій половині XVIII ст.»

12.04.2022 року Всесвітня історія

Контрольна робота. Розділ 4. Османська імперія. Країни Східної Європи у 17 - 1 пол. 18 ст.

Контрольна робота в підручнику за QR-кодом

11.04.2022 року. Історія України

Тема: Лівобережна та Слобідська Україна в 2 пол. 18 ст..

  1. Опрацювати п. 28


29.03.2022 року. Всесвітня історія

Тема: Московська держава

  1. Опрацювати матеріал підручника п. 18

  2. Робота із словником. с. 88, 89,90, 93 (терміни знати)

  3. Працюємо із хронологією с. 94 (дати знати)

  4. Виконайте письмово в зошиті завдання 10,11 с. 94


28.03. - 31.03. 2022 року Історія України

Тема: Узагальнення за розділом IV с. 152 (QR -кодом)

Контрольна робота с. 152 (QR -кодом)

22.03.2022 року Всесвітня історія.

Тема: Річ Посполита

  1. Опрацювати п. 14

  2. Перегляньте відеоурок за посиланням: www.youtube.com/watch?v=GA71ym0RweI&ab_channel=%D0%A2%D0%92-%D0%91%D0%B5%D1%80%D0%B4%D1%8F%D0%BD%D1%81%D0%BA

  3. Працюємо з хронологією с. 78

  4. Письмово дайте відповіді на запитання 4,5, 6 ст. 78

21.03.2022 року Історія України.

Тема: Церковне життя. Культура наприкінці 17 ст. на поч. 18 ст.

  1. Опрацювати п. 26

  2. Письмово дайте відповідь на запитання.

Які події найбільше вплинули на розвиток української культури кінця 17 ст. на поч. 18 ст.

  1. Робота з хронологією. Записати та знати дати с. 152.

  2. Використовуючи додаткові джерела, складіть опис однієї з археологічних пам’яток цієї доби. + презентація.

17.03.2022 року

Тема: Козацька Україна після Полтавської битви.

Опрацювати п. 25

15.03.2022 року

Тема: Османська імперія

  1. Опрацювати параграф підручника

  2. Дайте відповіді на запитання (Письмово)

1.Назвіть титул верховного правителя держави Османа.

2. Якими повноваженнями був наділений турецький султан?

3. Назвіть основні категорії суспільства Османської імперії.

4. Якими були права та обов’язки кіннотників імперії?

5. Назвіть категорії населення, які сплачували податки.

6. Охарактеризуйте становище немусульманських верств населення.

7. Складіть схему державного управління імперії.

3. Записати в зошит та вивчити дати.

Основні дати та події:

• 1520 - 1566 роки - роки життя Сулеймана І;

• 1529 рік, 1683 рік - розгром турків під Віднем;

• 1571 рік - битва під Лепанто.


14 березня 2022 року

Історія України.

Тема: Гетьманщина за правління Івана Мазепи.

  1. Опрацювати п. 24

  2. Записати та вивчити дати с. 133

  3. Виконайте письмово завдання 2 с. 133

  4. Перегляньте відео

  5. Виконайте тестові завдання в зошиті naurok.com.ua/test/start/106971

  6. Виконайте завдання за посиланням : learningapps.org/6496415





27.09.2021 року

Тема: Люблінська унія.

1. Опрацювати п. 3;

2. Переглянути відео;

3. Знати дати с. 22;

4. Виконати завдання 2,3,4,5 с. 30




15.04.2020

Всесвітня історія 8 клас

Тема: Освічений абсолютизм

Вправа «Так чи ні» (письмово)


1.Батьківщиною промислового перевороту вважається Англія.


2.Масонами називали фабричних робітників, які піднімали бунт проти машин,ламали верстати,спалювали фабричні будинки.


3.Одним із засновників французького Просвітництва був Адам Сміт.


4.Головне гасло класицизму – «Розум і порядок в усьому».



ЗАВДАННЯ НА 13 КВІТНЯ 2020 РОКУ


ІСТОРІЯ УКРАЇНИ 8 КЛАС


Тема: Правобережна Україна та Західноукраїнські землі


-Опрацювати п. 34

-Записати та запам*ятати основні дати с. 226

-Записати та вивчити термін "коліївщина"

-Опрацювати документ на с. 229-230

-дати відповіді на запитання до документу с. 229

-Виконати письмово завдання на с.232

-Робота з текстом. Опрацюйте даний текст та проаналізуйте його за вказаними щапитаннями після тексту (письмово)

Легенда про Олексу Довбуша

Давно, коли був я ще маленьким хлопцем, була, кажуть, панщина. Селяни були зобов'язані задарма працювати на панів відрання і до самої ночі, а хто на роботу трохи запізнювався і до раннього ранку не був, тому давали десять ударів валків і наказували влазити на високу, метрів на вісім, гірку, на саму вершину, і там кукурікати.

Ось прокричить отак селянин до полудня, а потім злізе, і дадуть йому ще десять ударів палицею, а потім – знову лізь та кукурікай до самого вечора. А на ніч ще десять ударів палицею відлічити.

Терпіли-терпіли селяни таке від пана знущання, а потім зібралися, та й пішли шукати Довбуша: може, він їм порадить та в біді їх допоможе. Шукали його по лісах і нетрях так, може, з місяць, а як знайшли, то повзли до нього на колінах, капелюхи в руках тримали і всі просили:

- Ой, друже Олекса, заступисяти за нас, вже такий у нас лихо-презлий пан.

Поговорив з ними Довбуш по душах, та й каже:

- Ідіть додому і не бійтеся, я до вас прийду.

Зібрав він незабаром своїх легінів і йде до того пана. А у пана будинок кам'яний, стовпи, а двері залізні – не боїться він опришків. Пан нагорі біля вікна та з рушниці в них націлюється. Тут вийшов Довбуш, став навпроти нього, простягнув ось так руку вгору і каже:

- Стріляй, може, і потрапиш у мене.

Пан прицілився, вистрілив, раптом осічка, немає вогню.

А треба сказати, що у цього пана збиралися будувати стайню і лежали на дворі дубові тесані колоди, ланцюги, петлі, скоби і всяка всячина.

Ось взяли опришки найбільший дуб, звалили його на віз, прив'язали ланцюгами і залишили кінець в два метри. Підтягли ближче до садиби, розігналися і як бабахнули дубом тим у двері – розбилися двері, ось вони і увійшли в будинок. Прийшли до пана в світлицю, а Довбуш і каже:

- Нущо, пане, будеш людей бити та змушувати їх кукурікати?

Пан вмить на коліна:

- Ой, змилуйся надо мною, пан Олекса, дам я тобі що хочеш, тільки мене не губи.

Настрахав Довбуш пана, а потім каже:

- Давай барило червінців!

Винесли йому з підвалу. Зсипали їх опришки в бурдюки і рушили далі.

А Довбуш і каже панові:

- Дивись, якщо будеш мучити людей – хоч у Туреччину тікай, а вже тоді по-іншому з тобою поговоримо.

І присмирнів з тієї пори поміщик.

Проаналізуйте текст:

1. Чому люди просили допомоги саме у Довбуша?

2. Де селяни шукали Олексу?

3. Якіриси характеру, згідно легенди, можно відмітити у Довбуша

4. Що Довбуш взяв із селян за допомогу?

5. Як називалися люди, що допомагали Олексі?

Закріплення вивченого (Письмово)

1. Що таке Коліівщина?

2. Коли вона розпочалася?

3. Хто такі опришки? Якою діяльністю вони займалися?

4. Що ще визнаєте про рух опришків?

5. Хто такий Олекса Довбуш?

Домашнє завдання

1. Вивчити матеріал за підручником, опрацювати історичнідокументи, подані в кінці параграфу.

2. Створити табличку "Три поділи Речі Посполитої"


Перший поділ

Другийподіл

Третійподіл

Рік




Хід




Наслідки




3. Скласти ребуси до теми "Західноукраїнські землі. Поділи Речі Посполитої"




Завдання на 19 березня 2020 р.

Опрацювати п. 32.

Записати в зошит основні дати с.212-213

Виконати письмово завдання на с. 219


Завдання на 18 березня 2020 р. (Чекаю на Ваше виконання завдання у фотозвіті на вайбер 0985052326

ВСЕСВІТНЯ ІСТОРІЯ 8 КЛАС

-Опрацювати п. 21 та виконати завдання, які знаходяться на с. 175-176. (письмово)

-Підготуватися до контрольної роботи. (повторити п. 18, 19,20,21)



12 березня 2020

  1. Опрацювати тему "Лівобережна Україна в другій половині 18 ст.

  2. Відповідати на запитання поставленні в кінці параграфа.