iR is een infra-rood reflectie sensor. Een klein printje van 14x10mm hierop een smd infra-rood TX en RX led QRE1113 en nog wat componenten.
Printje heeft 5V nodig. Als er een voorwerp wordt geplaatst voor de sensor binnen 25mm ga de 'out' aansluiting naar +5V.
Printje is zo klein dat de teksten die aangeven welke aansluiting wat is er niet duidelijk op te zetten valt.
Houdt het printje met de sensor boven en aansluitingen onder en onderdelen kant naar je toe.
De linker aansluiting is dan de GND, middelste aansluiting is de 5V en de rechter is de output.
Met de sensor geplaatst in de 3D houder. Houdt de sensor met de drie pinnen naar je toe en de pinnen onderaan, dan is de linker pin de out, de middelste is de 5V en de rechter de GND.
De uitgang is te gebruiken voor een relaismodule. Maar ook direct via een weerstand naar een led. Uitgang kan ongeveer een 20mA geven.
Deze sensor is perfect voor gebruik als terugmelder in combinatie met MelDers en OverWeg.
Groot voordeel van een infra rood reflectie sensor is dat het bij het spoor kan worden geplaatst. De rails hoeft niet te worden uitgenomen of aangepast, er is geen fysieke verbinding of connectie nodig met de rails. Ideaal voor toepassing op bestaande banen.
Maar infra rood heeft ook een nadeel, het werkt niet in daglicht of direct of indirect zonlicht.
Deze mini sensor is extra gevoelig werkt tot wel 3 cm maar is daarmee ook extra gevoelig voor daglicht.
Een modelbaan op zolder of in de kelder gaat prima, voor een modelbaan in de tuin is een andere methode van terug melding meer geschikt.
Het printje is zo gemaakt dat het plat op zijn rug geplaatst kan worden naast een H0 rail. Daarbij reflectie op voorbij rijdende wielstellen.
De twee witte vlakken aan beide zijden van de sensor kunnen met een klein zaagje eraf worden gezaagd. (niet voorbij het wit zagen!) zodat de sensor tussen de bielsen van de meeste modellen H0 rails past.
Twee versies neem ik altijd mee naar de beurs, de sensor los met de 3 pins male dupont connector niet gemonteerd, wel erbij gedaan. Dan kan de bedrading direct op de sensor (zie foto) en een versie waarbij de sensor is gemonteerd in een 'schakelkast' een 3D geprint houder in de vorm van een kast zoals er vele langs het spoor zijn te vinden.
Te plaatsen langs het spoor zodat de sensor geactiveerd wordt door voorbij rijdende treinen.
Nog wel zelf de 'kast' op kleur brengen.
Foto's
Links boven: iR in houder
Links onder: Loc rijdt langs iR in houder en wordt gedetecteerd
Rechts boven: Mini iR reflectie sensor naast de rails, loc rijdt vrij boven de sensor, loc wordt gedetecteerd. Sensor kan volledig onder de schotter, ballast worden 'verstopt', alleen het front van de sensor moet vrij blijven, schotter mag ook niet boven het front uitsteken.
Rechts onder: Loc op mijn baan in aanbouw, nog geen schotter.