10.3. Прикључне пољопривредне машине

Прикључних машина има више врста, а све су конструисане за поједине пољопривредне радове. Да би разумели поједине прикључне машине морамо познавати процес пољопривредне производње, од орања до жетве. Укратко, читав процес пољопривредне производње састоји се од следећих радова:..

  1. орање, које се врши у циљу припреме земљишта за сетву,

  2. ђубрење, које се може вршити у разним фазама припреме земљишта, или пре самог орања,

  3. тањирање, односно уситњавање земљишта након орања,

  4. дрљање, односно финално уситњавање земљишта након тањирања,

  5. сејање култура на припремљеном земљишту(сетва),

  6. прскање земљишта, односно заштита посејане културе, које се често комбинује и са ђубрењем, или се заштита врши истовремено са сејањем,

  7. жетва, односно убирање култура.

Због великог броја пољопривредних радова постоји и велики број различитих прикључних машина, које омогућују њихово извођење. Основне прикључне пољопривредне машине су:

  1. за орање - плугови,

  2. за ђубрење - растурачи ђубрива,

  3. за уситњавање земљишта - тањираче и дрљаче,

  4. за сетву - сејалице,

  5. за заштиту или прихрану усева - прскалице

  6. за жетву - комбајни и машине за убирање плодова.

Подела прикључних машина је још већа ако се узме у обзир појединачна биљна култура, посебно у жетви, јер постоје машине конструисане за жетву само једне културе.

Плугови

Плугови су намењени за основну обраду земље орањем, које може бити изведено плиће или дубље.

Радни део плуга у облику ножа засеца горњи слој земљишта вертикално и хоризонтално, а затим га преврће тако да на врх доспева дно земљишта, а ђубриво бачено пре орања и остале органске материје остале након жетве доспевају на дно, односно унутар земљишта, где ће се разградити у храњиве материје које ће преко корена биљка користити при расту.

Орањем се омогућава омекшавање земљишта, продирање ваздуха, као и задржавање влаге.

Након орања на њиви остају велики комади земљишта које је потребно уситнити да би се могла извршити сетва.

Иза једног плуга прикљученог на трактор остаје дубок траг испревртаних комада земље који се назива бразда.

Плугови могу бити једнобраздни и вишебраздни.

Вишебраздним плуговима се омогућава истовремено прављење више бразди чиме се скраћује време обраде земљишта, односно орања.

Тањираче и дрљаче

Тањираче служе за ситњење великих комада земље који остају након орања. Тањираче имају облик тањира који су паралелно постављени на истој осовини и који засецају велике комаде земље и на тај начин их уситњавају.

Дрљаче припремају земљиште за сетву. Са доње стране тањираче имају велике игле којима се грудве остале након тањирања још више уситне и равнају. Користе се и после сетве за покривање семена и затрпавање минералних ђубрива.

У пракси се тањираче комбинују са дрљачом (тањирача обавезно испред дрљаче) тако да се истовремено обавља и тањирање и дрљање, чиме се штеди гориво и време обраде, јер се и тањирање и дрљање обавља у једном пролазу.

Растурачи ђубрива

Ђубрење је неопходна мера којим се земљишту надокнађују утрошене храњиве материје и побољшава његов хемијски и биолошки састав.

Ђубрива се деле на стајска (скупљена од измета и урина животиња у сточарству, која се сматрају здравим и чистим хранама за биљке - тзв. здрава храна) и минерална (она која неповољно утичу на производњу здраве хране, али без које се не може произвести довољно хране - види лекцију погонске машине).

Према агрегатном стању могу бити течна и чврста, а ређе и гасовита.

Стајско ђубриво се разбацује по земљишту са специјалних приколица које имају радни орган за избацивање ђубрива пре орања, док се минерална обично растурају током сетве, сејалицом. Велике површине земљишта ђубре се и избацивањем минералних ђубрива из авиона.

Сејалице

Сејалице су машине којима се семе одређене културе убацује у земљу на одређену дубину и правилно распоређује у редове.

Комбиноване сејалице уз сејање истовремено избацују вештачко минерално ђубриво (у облику ситних куглица-или течност) и заштитана средства (која су обично у течном стању).

Сејалице могу бити универзалне, за више култура, или специјализоване само за једну културу.

Прскалице

Прскалице служе за разбацивање хемијских средстава (која најнеповољније утичу на производњу здраве хране) која служе биљкама за заштиту од инсеката и болести.

Савремена поqопривредна производња је незамислива без употребе најразличитијих хемијских средстава, јер је без њихове употребе принос веома слаб и недовољан, чак и за покривање уложених средстава у репроматеријал и машине(семе, гориво за трактор, сервисирање машина, итд).

За растурање ових материјала која су најчешће у течном стању, али могу бити и у чврстом и гасовитом, користе се разне врсте машинских и ручних прскалица и запрашивача.

Прикључне машине праве се и за једноосовинске тракторе.

Машине за убирање плодова

Машине за убирање плодова имају задатак да без великих оштећења и расипања плодова убирају плодове за које су конструисане.

Ту спадају косачице, берачи кукуруза, вадилице кромпира, вадилице репе, комбајни за пшеницу и друге житарице, итд.

Косачице служе за кошење разних врста детелина и трава које се користе у сточарству за исхрану стоке.

Вадилице кромпира и репеслуже за вађење кромпира и репе из земље, при чему долази до одвајања плодова од зељастог дела и убацивања у приколицу трактора, или камиона.

Берачи кукуруза захватају клип, љуште га и одвајају од стабла и преко елеватора (транспортера) убацују у приколицу.

Комбајнистовремено коси жито и издваја зрно од сламе и плеве, те издвојена зрна пакује у xакове или убацује у приколицу.

Већина комбајна данас се конструишу тако да буду универзални и да се користе за жетве пшенице, ражи, овса, кукуруза, сунцокрета, итд.

Преузми или одштампај ову лекцију као документ за припрему часа или ради учења