1. Увод у предмет и значај технике

Техничко и информатичко образовање је нов наставни предмет за ученике 5. разреда.

У овом предмету ученик ће учити како функционишу разни технички уређаји, како настају, од чега се праве, о врстама материјала, њиховом својствима, као и о поступцима њихове обраде.

У овом предмету ученик ће се срести са свим гранама технике, те изучавати основе архитектуре, грађевинарства, машинства, механике, хидраулике, пнеуматике, електротехнике и електронике. Такође, биће часова о саобраћају, саобраћајним средствима, роботима, пољопривредним и другим радним машинама.

Велики број часова биће посвећен најновијој грани технике, информатици.

Генерално, подела градива овог предмета је оваква:

  • 5. разред - најосновнији појмови (тех.цртање,технологија обраде,технологија материјала,енергетика и саобраћај)

  • 6. разред - архитектура и грађевинарство

  • 7. разред - машинство

  • 8. разред - електротехника и електроника

Што се информатике тиче она ће се провлачити кроз све разреде, те ће ученици учити о разним програмима и користити рачунар. Поред градива, у оквиру овог предмета ученици ће кроз све године учити о техничким цртежима и исте израђивати, користећи прибор за цртање и рачунар. Сазнаће разлике и сличности техничких цртежа по гранама технике, учиће техничке симболе, цртати шеме и сл.

У оквиру овог предмета ученици ће користити и многе ручне алате и приборе, правити својеручно макете и моделе техничких уређаја итд. Једном речју, основни циљ овог предмета јесте да се код ученика развије тзв. техничка култура, правилан однос према техничким уређајима, знање о њима и њиховом коришћењу.

Бављење техником је одувек раздвајало човека од животиње.

Технолошки просперитет је такође раздвајао и људе.

Кроз историју човеванства остављени су многи трагови, али су их остављали само у датом тренутку технолошки најразвијенији народи и њихови технички најобразованији појединци. И данас је тако.

Човек јесте завладао планетом, и дан данас влада. Али не било који човек, већ онај који је у датом тренутку био технолошки развијен толико да од њега нико други није био толико развијенији да му оспори и одузме ту владавину. У сударима народа и култура они недовољно технолошки развијени или су постојали слуге и робови, или нестајали, или остајали на маргинама историје. Истовремено, култура, књижевност, уметност, развијала се највише управо тамо где је највећа била технолошка развијеност. Тако је било у време старих Грка, Персијанаца, Египћана, Римљана, тако је и данас, и тако ће бити док је човечанства. Зато треба да волите овај предмет.

Од проналаска ватре до проналаска точка прошле су хиљаде година.

Од проналаска парне машине до проналаска генератора и електромотора није прошло ни стотину година.

Од проналаска компјутера до робота није прошло ни десет година.

Данас се време од проналаска до проналаска мери деловима секунди.

Овај век биће век технике као и претходни, и још и више.

Немој живети на његовој маргини.

Праисторија

До 12. века

18.-20. века

Крај 19. и почетак 20. века

Садашњост

Развој технике и човечанства кроз векове

Преузми или одштампај ову лекцију као документ за припрему часа или ради учења