6.3.1. Хидромотори

Увод

Хидромотори су мотори који енергију течности (најчешће воде) претварају у механичку енергију-механички рад...

При томе они користе потенцијалну(енергију течности под притиском или енергију воде које пада са висине) или кинетичку енергију воде(енергију тока реке).

Треба правити разлику између хидромотора и хидропумпе, иако су често истоветне конструкције.

Хидропумпе су машине које течности дају притисак, односно машине које механичку енергије претварају у енергију течности-супротно хидромоторима.

Постоји велики број хидромотора различите конструкције.

Ми ћемо у оквиру градива проучити хидрауличне турбине и хидрауличне цилиндре.

Хидраулични цилиндри

Кинематски пар клип и цилиндар већ смо проучили. Он се састоји од;

  • клипа,

  • клипњаче и

  • цилиндра.

Хидраулични цилиндар претвара енергију притиска течности у аксијално механичко кретање.

Хидрауличне турбине

Хидрауличне турбине претварају енергију воде у радијално (обртно) кретање.

Најстарији облик хидротурбине је водно коло, које се још може видети у воденицама.

Хидрауличне турбине имају велику примену у хидроелектранама.

У хидроелектранама се обртно кретање са хидротурбине преноси на ротор генератора и на тај начин се енергија воде претвара у електричну енергију (детаљније о томе у 8. разреду). У зависности од тога на каквој реци је саграђена, свака хидроелектрана има одговарајуће турбине.

Разликујемо три врсте електрана и три врсте турбина:

  1. Проточне хидроелектране, које се граде на великим рекама, са великим протоком и велике кинетичке енергије воденог тока, за покретање генератора користе Капланове турбине.

  2. Електране са средњим падом, које се граде на мањим рекама, које немају велику кинетичку енергију водног тока, за покретање генератора користе Франсисову турбину. Одлика ових електрана је висока брана. Да би се води вештачки дала енергија коју не поседује, река се прегради браном велике висине, да би се добило језоро што веће дубине. Зашто? Што је језеро веће дубине потенцијална енергија воде са дна језера биће већа, јер ће је притискати већа количина воде својом тежином (Паскалов закон:Притисак се у течностима и гасовима равномерно преноси у свим правцима-на истој дубини, висини). За покретање ротора генератора користи се вода са дна језера, која се системом цеви доводи до лопатица Франсисове турбине.

  3. Хидроелектране са високим (великим) падом се граде на планинским рекама, које су увек брзе, али омање, без великог протока, користе за покретање генератора Пелтонову турбину. Одлика ових хидроелектрана је да се постројење са генераторима налази далеко од језера, односно саме реке чије се вода користи. Реке тече на великој висини, направи се језеро, а онда се системом цеви вода са врха планине спушта у подножје, где се направи електрана. Пошто вода пада са велике висине она добије велику потенцијалну енергију.

Сличица ставке

Франсисова турбина

Пелтонова турбина

Капланова турбина

Одиграј игрицу

Упуство - левим кликом миша млатни наставника који зна тачан одговор

Преузми или одштампај лекцију ради припреме часа или учења