2.2. Електроинсталациони прибор

..

У главни електроинсталациони прибор у домаћинствима спадају нисконапонски осигурачи и електрично бројило.

Осигурачи

Осигурач је уређај који у електричним колима служи као заштита од превелике струје.

Осигурач је намерно ослабљено место у струјном колу, а његова функција јесте да се струјно коло прекине баш ту, у самом осигурачу, а не на неком другом, непожељном месту ( у ТВ-у, веш машини, рачунару, итд.) Осигурачи се постављају на фазне проводнике.

Осигурачи су обавезни делови електричних кола и штите уређаје од квара или пожара. Према начину прекидања струјних кола, осигурачи се деле на топљиве и аутоматске.

Основни део топљивог осигурача је калибрисана жица од прововодника мале електричне отпорности (сребро или бакар), која се истопи након што интезитет струје пређе одређену границу. Аутоматски осигурачи комбинују биметални штап и електромагнет. Струја преоптерећења загрева и криви биметални штап и на тај начин прекида струјно коло. Како биметални штап споро реагује, уграђује се и електромагнет који брзо реагује на струју кратког споја. За разлику од топивог осигурача, аутоматски осигурач се може више пута употребљавати.

Топљиви осигурач

Топљиви осигурач се састоји од ватросталне патроне (улошка), чији су метални контакти спојени лако тољивом жицом.

Жица се димензионише према називној вредности коју одговарајући патрон може пропуштати неограничено дуго, а топи се када вредност струје пређе дозвољену границу.

Прекидом жице се прекида струјно коло и сваки потрошач у том колу је заштићен од прекомерне струје.

После топљења жице, технички прописи забрањују замену истопљене жице и налажу замену целе патроне.

У кућним инсталацијама најчешће се користе осигурачи типа "D".

Инсталациони осигурачи типа "D" се користе за заштиту проводника и уређаја за напоне до 500 V и струје до 200 A (ампера).

Овакви осигурачи се састоје из

  • топљивог уметка,

  • подножја,

  • калибарског прстена и

  • капе.

Топљиви уметак, односно тело улошка се израђује од порцулана.Унутрашњост уметка је шупља и испуњена је кварцним песком.

Крајеви уметка су спојени калибрисаном жицом, а за жицу преко мале опруге обојена сигнална значка (заставица).

Када се жица истопи, опруга се ослобађа и значка испада, чиме се сигнализује који је осигурач прегорео.

Подножја типа "D" се израђују од порцулана.

Унутар порцуланског тела смештена је доводна спона са завртњем за причвршћивање калибарског прстена, а изнад споне је месингано грло у које се уврће капа са уметком.

Подножја за осигураче се израђују у четири величине: ""D2" до 25 А, ""D3"- до 63 А, ""D4"- до 100А и ""D5"- 200 А.

Унутар подножја се налази керамички калибарски прстен у облику шупљег ваљка који обезбеђује струјну незаменљивост, тј. спречава убацивање уметка за струју већу од оне коју прстен дозвољава.

Струјна незамењивост се постиже употребом различитих пречника, односно дијаметара (отуда слово "D"), врата уметка и отвора калибарског прстена. Постављање уметка мање називне струје у отвор калибарског прстена за већу струју је могуће и није опасно за електрични пријемник или проводник који се штити осигурачем.

Капа осигурача је направљена од порцулана са углављеним месинганим завртњем у облику чауре.

Капа омогућава повезивање струјног кола у осигурачу од улазног до излазног завртња.

Да би контакти између уметка, калибарског прстена и капе били са малим прелазним отпором, капа осигурача мора бити добро притегнута.

У противном, велики прелазни отпор би прекомерно загревао осигурач и при струјама мањим од називне.

Аутоматски инсталациони осигурачи

За разлику од топљивих осигурача који прекидају струју кратког споја разарањем жице, код аутоматских осигурача струјни круг се прекида раздвајањем контаката без разарања осигурача, па се стога исти осигурач може користити више пута.

Овакви осигурачи се користе за заштиту пријемника и проводника за називне струје до 25 А.

Првенствено су намењени за заштиту малих пријемника, где услед погрешног руковања долази до појаве струја преоптерећења и кратких спојева.

Поред аутоматских осигурача са завртњем који се могу уврнути у подножја инсталационих осигурача типа "D", у употреби су прекидачи-осигурачи за уградњу на нисконапонске табле.

Приликом појаве превелике струје биметални штап се криви и преко скакавице исљкучује контакте.

Струја кратког споја делује на биметал, али како је биметалу потребно одређено време да се загреје и искриви, у циљу брзог искључења струје кратког споја уграђује се електромагнет.

Електромагнет се активира у моменту појаве недозвољене вредности струје и делује на котву преко које се искључује струјно коло.

После искључења, осигурач се поново активира притиском на дугме за укључење.

Електрично бројило

Електрично бројило мери утрошени рад електричне струје. На основу очитавања бројила утврђује се колико је киловат сати рада струје домаћинство утрошило за месец дана и на основу тог обрачуна плаћа се електродистрибуцији.

Утрошени рад струје се рачуна множењем снаге потрошача са временом његовог рада. Киловат сат струје има цену и множењем потрошених киловат сати са ценом једог сата добија се новчана вредност потрошене струје.

Електрична бројила спадају у веома компликоване уређаје. Конструишу се као механички и дигитални.

У зависности од прикључка на мрежу ниског напона бројила могу бити монофазна и трофазна.

Испред сваке фазе која улози у бројило налазе се осигурачи. Ови осигурачи зову се главни осигурачи.

Ако у домаћинству са монофазном струјом прегори главни осигурач цело домаћинство и сви уређаји остају без струје, до замене улошка осигурача. У трофазној инсталацији, прегоревањем једног од осигурача сва кола и сви уређаји на тој фази остају без струје, али су друге две и даље у функцији.

За главне осигураче постављају се осигурачи од 25 ампера.

Када струја пролази кроз бројило, а то се не дешава само када ниједан електрични уређај у домаћинству није укључен, електромагнети постављени са горње и доње стране металне плоче изазивају њено обртање (јер је привлаче електромагнетним пољем) које се системом зупчаника преноси до бројчаника, на коме се врши очитавање. Што је укључено више уређаја, то се плоча брже обрће, јер се магнетно поље електромагнета појачава (више о томе у лекцији о електромагнетима, електромоторима и генераторима).

Стални магнет има функцију кочнице. Када искључимо сва струјна кола електромагнет више неће изазивати обртање металне плоче (диска), али ће се он још дуго обртати, услед инерције( први Њутнов закон - свако тело настоји да задржи стање кретања у којем се налази), и изазивати обртање бројчаника, иако не трошимо струју. Да се то не би десило стални магнет зауставља диск.

Преузми или одштампај лекцију ради припреме часа или учења