DIELŇA‎ > ‎Moje EDF‎ > ‎

EDF 90mm & Typhoon

Mám pred sebou ďalší level vyvažovania EDF. Robo T. z Brezna ma požiadal o vyváženie jeho EDF 90mm. Dúchadlo tohoto priemeru mám na ceste aj ja a jednoducho sa chcem podeliť o svoje myšlienky a poznatky pri vyvažovaní.

Teleso EDF je z tejto stránky www.giantcod.co.uk/edf-c-134.html
Osadné je motorom Typhoon 1700kV
Regulátor zo stránok www.hobbyhot.com alebo www.brchobbies.com/?page=home
Baterka je z HC Turnigy 6S 4000mAh

EDF som dostal mechanicky začistené. osadené na podložke jednoducho pripravené na vyvažovanie. Samozrejme som bol upozornený majiteľom, že to strašne trasie. Po zapojení a pridaní plynu cca na 10% boli vibrácie dosť veľké a preto som šiel ešte do 20% plynu a viac som to neskúšal. Nevyváženosť veľká. No zamiloval som sa motor Typhoon je špica. Je to  inrunner a šlape neskutočne dobre. Ten zvuk a "kompresia" pri voľnom pretáčaní ...no nezamiluj sa...
Začal som EDF rozoberať. Po zložení predného kužeľa ma zaskočila nepresnosť odliatku.
Rotor EDF je uchytený matkou a pod ňou je podložka, ktorá má väčší priemer ako skrutka. Vycentrovanie podložky bude nemožné a preto bude nutnosť nahradiť ju presnou podložkou bez vôlí.
Na rotore,  hliníkovej spojke a osadení motora som nezbadal žiadne nedostatky.
Ak si niekto myslí, že spomínané nedostatky sú nič je na veľkom omyle. Podložka, ktorá nesedí presne sa vždy po pritiahnutí matky pohne do nepredvídateľnej strany a tým vždy zmení nevyváženosť. Pri kuželi je zas náliatok mimo os a to bude opäť robiť nejaké to hádzanie.
Podložku daného priemeru som nezohnal a bude sa musieť vysústružiť.

    Po cca týždni som konečne ostal doma na hodinku sám, neváhal som a začal v podstate len prípravu na vyvažovanie. Robo vyrobil novú hliníkovú podložku a preto som mohol pokračovať. Prilepil som prúžok Fe pliešku na hliníkovú konštrukciu. A pomocou zbytku zo stavebnice Merkúr a spomínaného pliešku prichytil snímač vibrácií.

Na začiatok som zvolil baterku 4S.
Štandardným postupom (viď Jankova povinná literatúra) som začal najprv hľadať najvhodnejšiu pozíciu rotora. Zaznačil som si všetky polohy a zapol. Na moje prekvapenie pôvodné vibrácie (zistené pri prvom spustení) sa stratili a pri pokuse s plným plynom sa vibrácie dokonca jemne zmenšovali. Posun  o 90 stupňou znamenal obrovské zhoršenie a návrat na pôvodnú polohu nenavrátil pôvodné menšie hodnoty vibrácií. Prečo mi po chvíľke mudrovania odhalila vyrobená Robova podložka. Neviem akým nedopatrením sa pri výrobe nedodržal rozmer a podložka má vôľu 0,4mm a pri dokrútení matky ju odhodí do strany to spôsobilo, že pri návrate rotora do pôvodnej "lepšej" polohy podložka odcestovala a samozrejme do inej strany ako bola pri prvom spustení. Hodinka uplynula a ja uvažujem o nejakom lepšom spôsobe utiahnutia matky, alebo výrobe presnej podložky.
    Veľký priemer diery na podložke a následné Vyosenie podložky, ktoré spôsobilo náhodoné vyváženie posunulo moje úvahy do inej roviny. Najprv som uvažoval o vytvorení asimetrickej podložky ktorou by sa vyvažovalo. Nakoniec som tento nápad zahodil. Môj verdikt je všetko musí byť presné a najvhodnejšie by bolo keby aj matka bola s kruhovým prierezom. Nakoniec som navštívil "podložkového kamoša" a vybral som si podložku s naj vnútorným priemerom stačilo zväčšiť dieru o 0,5mm. Nemám žiadne strojné vybavenie a tak som si centrofixkou obkreslil na hrane vnútro a tým naznačil čo odoberať. Zobral som ručnú frézku a postupne spravil požadovaný rozmer. Sedí to na chlp a so "šťastím" je to presné.
Princíp vyvažovania pomocou osciloskopu je perfektný no začiatok je na môj vkus moc zdĺhavý.  Zamyslel som sa nad mechanikou a zobral jednoduchú mechanickú vyvazovačku. Rotor EDF mi bez problémov na ňu sadol. Hurá Takýmto spôsobom si určím polohu nevyváženia rotora, čiastočne vyvážim a potom na zostavenom EDF dúfam len jemne doladím.
    Ďaľší deň som "jemne dolaďoval" čiastočne vyvážené EDF. Janko v svojich článkoch píše, že používa rôzne skrutky a pod. Všetky boli veľké a malé aj keď boli prelepené fóliou odletovali a hrozilo poškodenie lopatiek. Tak som nakoniec vyvažoval reflexnou fóliou, ktorá je ideálne ťažká. Jediný problém bol prebrúsený povrch EDF. Narobil som si viac rovnakých samolepiek a menil každé tretie prelepenie. Potom to bolo už riziko a samolepka odletovala. Po cca hodinke som nasadil kužeľ EDF a hlboko zaplakal už skoro vyvážené EDF sa zmenilo opäť na maximálne rozladené. Nasledovalo pár dovážení a musel som to prerušiť kôli rodine. Malá keď zapnem EDF uteká a bojí sa  ho ako čerta... ale myslím, že stačilo aj mne. Hodinu po vyvažovaní mi ešte stále píska v ušiach. No poviem vám bude to špica pohon.
    Po týždni som sa opäť dostal k vyvažovaniu. Už to bola hračka. Vibrátor som zmenil na krásne "pískajúcu" turbínku. Nedalo mi a na záver som odmeral statický ťah. Na vybitú baterku (nezaťažený stav22,2V) 6S 4000mAh to EDF tlačilo 1,5kg. Myslím, že udávaných 2,2 až 2,5kg je reálna hodnota.
Tak Robo nech ti ten pohon slúži...

Slúžil pokiaľ sa nerozpadol rotor. Neodporúčam tento rotor nepoznám nikoho komu by vydržal dlhodobo. 

Moje EDF

EDF 90mm