ТЕСП 

 TESP 

                                                                                            Матеріали до історії підприємства

Більше століття будівлі калуської шахти і хімічної фабрики входили в межу міста, його околиць і були для кількох поколінь калушан звичним елементом міського пейзажу. Сьогодні там купа цегли зі зламаним зубом залишку стіни та будівля адміністративної ратуші, яка поступово руйнується. Зрідка туди навідуються в пошуках уцілілих цеглин заробітчани. Шукають саме цілі цеглини, зі старими клеймами. Виявляється у місцевих газдів стало модним споруджувати каміни, для декорування яких використовують таку стару цеглу.

На цій сторінці в мережі я пробую зібрати матеріал по історії того виробництва. Матеріал, який є в українських і польських архівах, в самій мережі та в музеї історії і трудової слави ТОВ “Карпатнафтохім”.

упорядник Анатолій Дутчак  anatolijdutcak4@gmail.com 

Мій, нередагований, переклад фрагментів книжки "Greiner Józef. Przemysł potasowy w Polsce. Lwów, 1938 r."

https://fbc.pionier.net.pl/details/nn3vbSc

Як і в інших підкарпатських салінах, калуська копальня починалася з виробництва кухонної солі, яке здійснювалося різними способами. Спочатку сіль варили в казанах до сухого стану, але з часом метод варіння зазнав деяких змін, які вказують на те, що на соляну промисловість в Підкарпатті вплинула соляна промисловість Угорщини.

Угорці, які приїхали на Червону Русь, запровадили варіння солі в більших посудинах, т.з. „patelkach“ або „czarunach“. Виварювання в цих посудинах відбувалося лише до певного ступеня, потім кристалізовану сіль пресували у формі cтовпчиків у берестяних формах, як було прийнято на Червоній Русі, а потім стовпчики висушували таким чином - їх клали в коло один на одний, в центр кола насипали вуглинки, а верхній отвір кола закривався залізною кришкою. Такі стовпи, звані старослов'янською мовою «столпами» або ««столпками»», згодом отримали назву топки і донедавна в такому вигляді продавали сіль, між іншим, також із калуської саліни.

Черво́на Русь — назва Галичини, вперше вжита в Хроніці Констанцького собору Ульріха фон Ріхенталя на початку XV ст.[1] і популярна переважно у польських джерелах XVI—XVIII століттях для визначення колишнього Галицького князівства (за адміністративним поділом у XV—XVIII століттях — Руське і Белзьке воєводства Польського королівства). Інколи цю назву поширювано і на східні українські землі. https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A7%D0%B5%D1%80%D0%B2%D0%BE%D0%BD%D0%B0_%D0%A0%D1%83%D1%81%D1%8C

На верху цих топек був витиснутий п’ятираменний хрест — нібито герб родини Потоцьких «Пилява» як найбільших власників соляних копалень у колишній Малопольщі, але цілком можливо, що він походить із часів окупації Червоної Русі угорцями, бо - як відомо - герб Угорщини також є п'ятираменний хрест і використовувався як символ володаря угорської соляної солі, яка входить до монопольних корисних копалин.

Іншим пам’ятником Угорщини в соляній промисловості колишньої Червоної Русі є назва «Баня», що походить від угорського слова: banya, що означає шахта. Також у Калуші зустрічаємо цю назву: присілок біля шахти називався «Баня», він з часом виріс у самостійну гміну, яка нещодавно була включена разом з іншими сусідніми гмінами до гміни міста Калуш. 

Спочатку сіль у Калуші добували із солоної води мочарів(moczarów), тобто калюж, від чого ймовірно походить назва міста. Далі калуська копальня використовувала ропу для варіння солі з 75 ропних скважин, розташованих уздовж правого берега річки Сівка. Згодом з цих скважин будували проходи, щоб вводити більшу кількість прісної води до вилуговування соляних пластів і тим самим підвищувати ефективність окремих скважин.

                                                                                                                      Ствол № VII

З цих старих скважин донині збереглося ще три: один — скважина «Барбара» (колишня № 2), яка донедавна постачала насичену ропу, інша — скважина № VII (колишня № 74 або 75), яка зараз використовується для провітрювання калуської шахти, а третій – ствол № IV (колишній № 20), який сьогодні все ще веде до нинішньої луговні в калуській шахті, і через який нещодавно були проведені трубопроводи всередину шахти з рідким наповненням із залишків хлоркалійного заводу. Коли Малопольщу після поділу Польщі окупували австрійські війська, Калуш був власністю кн. Чарторийського і від нього – за мировою угодою, укладеною з адміністратором камерального майна Мікулічем( Mikulicz) 1 травня 1782 р. - калуська солеварня була придбана казначейством Австрії. На той час у маєток входило місто Калуш з Банею та 32 села. Свідченням того, що видобуток солі в Калуші існував уже в XV столітті, є надання Казимиром Ягеллончиком 5 квітня 1469 р. привілею заснувати в Калуші соляні копальні. У 1553 р. Семяновський отримав від короля за військові заслуги калуську солеварню і то аж до вимирання його останнього нащадка чоловічої статі, а дружиною короля Яна III. Собеського була призначена римо-католицькій церкві у Калуші дохід однієї з солеварень у Калуші, що становить 1000 польських злотих на рік.

Перші сліди покладів калію в Польщі були виявлені під австрійською владою у Калуші, на території сучасного воєводства Станіславського. Під час проходки скважини № IV 6 травня 1804 р. на глибині 50 м було виявлено поклад каїніту потужністю 15 м. Потім, у 1810 р., у шахті № V те саме родовище каїніту на глибині менше 45 м. Обидва ці відкриття, щоправда, не викликали особливого інтересу, але відіграли певну роль у виробництві виварної солі (warzonka), оскільки гірниче обладнання, побудоване в 1816 р., не забезпечувало відповідну сировину для розсолу, а кухонна сіль, отримана з цього матеріалу, була дуже важкою та гіркою.

Виварна сіль - вид кухонної солі , яку отримують у солеварнях шляхом очищення кам'яної солі . Містить щонайменше 99,9% хлориду натрію .Виварну сіль використовують як приправу, інгредієнт багатьох оброблених харчових продуктів, а також у пристроях для пом’якшення води. Її харчова цінність погіршується через відсутність мікроелементів , які містяться в натуральній кам’яній солі, а смак покращується, солоніший порівняно з кам’яною сіллю, яка може мати гіркуватий присмак. Виварену сіль іноді штучно збагачують сполуками йоду .. https://pl.wikipedia.org/wiki/S%C3%B3l_warzona

Незважаючи на те, що Салінська Рада того часу вважала цю сіль дуже здоровою, купці не хотіли її купувати, тому дороге гірниче обладнання для шахт № IV і V розібрали.

У 1822 р. при будівництві проходу до луговні «Ріттінгер» на глибині 109 м було знайдено поклади каїніту. У наступні роки досліджувалися лише блакитні кристали кам'яної солі, що з'явилися в сильвіті і були відправлені в Відень для аналізу кілька разів. Червоний сильвін - понад 12 метрів завтовшки - знайдений під час реконструкції стволу № VII в 1826 році на глибині 64 метри взагалі не привернув уваги. Таке ж родовище було знайдено в 1834 р. під час робіт на стволі № VII.

Відкриті знову у 1854 р. на калуській шахті гірським майстром Адольфом Нечаєм( Adolf Nechay) – під час облаштування луговні «Візнер» біля сучасного ствола № VII - солі, відмінні за смаком і зовнішнім виглядом від харчової солі, хоч і були відправлені на експертизу в тодішній ц.к. Дирекція Казначейства(c. k. Dyrekcji Skarbu) у Львові, не викликали жодного інтересу з боку австрійської влади і лише в 1861 р. науковий світ дізнався з лекції проф. Генріка Роуза (Henryka Rosego) на засіданні Геологічного товариства в Берліні, що калійні солі, раніше виявлені у великих родовищах у Штасфурті в Німеччині, також є на Підкарпатті. І ця новина, однак, не справила великого враження і не викликала ніякого інтересу, і лише наступного року - під час дуже жвавої дискусії в австрійській Державній Раді про соляну адміністрацію та соляну монополію - звернули увагу на всі деталі щодо соляних копалень, а отже, і калійних солей, які вже набули великого розголосу в Німеччині. Постанова Державної Ради, прийнята на засіданні 29 червня 1862 р., була спрямована на збагачення невикористаних лугів і відварів на державних салінах, досі марних, оскільки ці розчини містили хлорид калію, який, нарешті, став об'єктом інтересу.

Хоча постанова Державної Ради не набула чинності, вона дала поштовх до хімічних досліджень розсолів, особливо альпійських, де вміст побічних солей, тобто головним чином калію, виявився занадто низьким для використання для хімічної переробки.

Під впливом розвитку щойно відкритих пруських каїнітових і карналітових копалень у Штасфурті, австрійські промисловці - переконані зробити це в 1868 році Чермаком(Tschermak), куратором Мінерально-мінералогічного бюро у Відні - звернулися до Міністерства фінансів з проханням дослідити саліни Галичини і Буковини в частині можливого знаходження там родовищ калію. Запит зустрів схвальний висновок і Міністерство фінансів розпорядилося надіслати зразки солі та розсолів вищезгаданих соляних розчинів для дослідження, і два проведених цих досліджень, виконаних хіміком v. Krippа, є першим урядовим документом, в якому безперечно стверджується, що в Калуші є поклади калійної солі, придатної для хімічного та промислового використання.

Як наслідок, у 1867 році було засновано більшу приватну компанію для розробки родовищ калію в Калуші. Засновниками цього підприємства були: Альфред Гр. Потоцький, Бенедикт Маргуліс і Віктор Оффенгайм.( Alfred Hr. Potocki, Benedykt Margulies i Wiktor Offenheim). 18 грудня 1867 р. австрійське Міністерство Фінансів уклало з цими трьома угоду, за якою Державне Казначейство(Skarb Państwa) зобов’язувалося протягом 10 років надавати їм по 200 тис. центнерів митних(50 кг) щорічно солі з калуських родовищ, яка містить хлористий калій за ціною 12 центів за центнер митний, однак без надання будь-якої гарантії щодо вмісту хлориду калію в сировині, що постачається. Підприємці, зі свого боку, зобов'язалися сплачувати Державній Скарбниці перші 5 років 5%, наступні 10 років - 10%, а з 16-го року і до кінця існування товариства — 15% чистого річного дохіду.

Центнер простий митний метричний = 50,0000 кг.

http://194.44.152.155/elib/local/471.pdf

..... про відмінності які й досі присутні у системах виміру ваги. Ви напевно ,ще з школи пам’ятаєте, що один центнер це 100 кг., але це справедливо не для всіх країн. Навіть деякі країни з метричною системою мають історичні відмінності у вимірах. Яскравим прикладом цього є Німеччина. Здавалося, ну як можна мати різні значення для такої величина як центнер, але в Німеччині ця величина дорівнює 50 кг. Zentner — німецька одиниця маси, пов’язана з латинським centum (сотня) і centeni (на сто). Хоча ця міра загалом вийшла з ужитку, вона все ще іноді використовується для вираження великих ваг, наприклад при зборі врожаю хмелю. Абревіатура Zentner – “Ztr.” Раніше Центнер позначав різні величини, здебільшого визначені як 100 німецьких фунтів («Pfund» німецькою мовою), які, у свою чергу, самі по собі не були єдиною величиною. Однак у 1833 році члени Zollverein (Німецький митний союз) погодилися стандартизувати всі одиниці вимірювання, і вони встановили, що 1 німецький фунт дорівнює 500 грамам, а 1 Zentner — 50 кілограмам. Але ці позначення стосувалися лише Німеччини. Фунти в інших системах залишалися іншими. Наприклад, один «pound avoirdupois», винайдений лондонськими купцями в 1303 році і досі використовується сьогодні в Сполучених Штатах, становить 453,5924 грами; тоді як 1 тройський фунт, французька міра середньовіччя, яка зараз використовується переважно для зважування дорогоцінних металів, дорівнює 373,2417 грама. У Німеччині також є Doppelzentner (подвійний Zentner). Його абревіатура — «dz», от він як раз і є звичними нам 100 кілограмами.

https://unitec.org.ua/%D1%87%D0%BE%D0%BC%D1%83-%D1%86%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%BD%D0%B5%D1%80-%D1%86%D0%B5-%D0%BD%D0%B5-%D0%B7%D0%B0%D0%B2%D0%B6%D0%B4%D0%B8-100-%D0%BA%D0%B3/

Цю домовленість невдовзі публічно розкритикували як невигідну для Державної Скарбниці, оскільки, як потім було показано, від ціни в 12 центів порівняно з витратами на експлуатацію та видобуток сировини для Скарбниці майже нічого не залишалося. Незважаючи на те, що один із 41 параграфів цієї угоди чітко передбачав, що вона не може бути розірвана жодною зі сторін, а її дія закінчувалася лише тоді, коли калійні поклади калуського рудника будуть повністю вичерпані, 1 липня 1869 р. була успішно укладена нова угода, цього разу між Казначейством( Ministerstwem Skarbu) з одного боку та Альфредом Гр. Потоцьким і Бенедиктом Маргулісом з іншого боку.

Згідно з цією угодою австрійська Державна Скарбниця здала в оренду на 40 років всю калуську шахту разом з навколишніми лісами, зобов’язавши щорічно постачати на державні соляні склади від 100 до 120 тисяч віденських центнерів (56 кг) за ціною 50 центів за один центнер. Ця нова система започаткувала справжню епоху експлуатації калуських калійних родовищ і вже через рік після укладення угоди, тобто в 1869 р., у Калуші було споруджено завод для переробки сирцю калійної солі, а в Зіммерінгу поблизу Відня австрійський уряд заснував фабрику для виробництва нітрату калію.

Нове Товариство під назвою

„Die Kaluscher Kali-Bergbau und Salinenbetriebs-— Gesellschaft, B. Margulies u. Co.‘‘

експлуатуючи калузькі калійні родовища, почало продавати хлористий калій і добривну сіль як у Калуші, так і у Відні ще в 1870 році, про що свідчить прейскурант червня 1870 року, який містив кілька видів добривних солей і вказував їх тип і ціни більш детально. - і так:

Однак виробництво цих виробів не проходило без труднощів, як технічних, так і інших. Окрім раніше відкритого в Калуші мінералу «сильвініту», у 1868 році було відкрито новий мінерал «каїніт», який містив, згідно з тодішніми аналізами, 48,63% сульфату магнію, 30,20% хлориду калію та 21,15% води; досить великі родовища цього мінералу, виявлені вперше, також викликали технічну складність, оскільки хімічні методи обробки каїніту у більших масштабах на той час були недостатньо відомі, але в той же час докладалися зусилля для подолання цих труднощів з розрахунку на великий попит і малось на меті розвивати виробництво сировини і переробку в найбільшому масштабі, про що свідчить той факт, що вищезгадана Компанія, була підтримана капіталом Банку Англо-Австрійського і існує з 21 лютого 1871 під назвою:

„Kali-Bergbau n. Salinenbetriebs-Gesellschaft Kałusz”

і мала статутний капітал 4 500 000 злотих (ренських злотих), поділений на 22 500 акцій номінальною вартістю по 200 злотих кожна.

Наступною і дуже важливою проблемою для існуючого Товариства була відсутність залізничного сполучення з Калушем, найближчою залізничною станцією якого був Бурштин за 30 км, нім було відкрито 1 січня 1875 р. залізничну лінію Стрий-Станіславів. Витрати на транспорт на таких залізницях: Чернівецька, Кароля-Людвіка та Північна( Czemiowieckiej, Karola-Ludwika i Północnej) були настільки високі, що перевезення одного віденського центнера калуських продуктів з Бурштина до Відня становило 1 злотий 62 центи, тоді як перевезення одного центнера зі Штасфурта до Відня становило лише 75 центів,  хоча відстань від Штасфурта до Відня була на 58 миль більшою, ніж від Калуша до Відня. Незважаючи на те, що в 1874 році, через відкриту вище згадану залізничну колію Стрий-Станіславів ще більше здешевились залізничні перевезення калуської продукції, все це не врятувало занепадаюче підприємство.

Gulden austro-węgierski (floren, złoty reński)[1] – srebrna moneta Cesarstwa Austriackiego, a następnie Austro-Węgier, ważąca 12,34 grama (próba srebra 900). Na monetach nominał oznaczany był skrótem „Fl.” (a w języku polskim skrótem „złr”). https://pl.wikipedia.org/wiki/Gulden_austro-w%C4%99gierski

1 złoty reński („reński”) równy 100 grajcarów (centów)

Наступними труднощами, як свідчать документи тодішнього гірничого начальства та висновки експертів, є:

1) нехтування підприємством гірничими роботами,

2) призупинення Гірничим Староством в Кракові видобування сировини через головний ствол (теперішній ствол № VII) шахти через обвалення найнижчого шару каркасу ствола, внаслідок чого видобуток через другий ствол № IV становив лише 1500 центнерів митних соляної сировини на день;

3) видобуток шахти не відповідав потужності хімічної фабрики в Калуші;

4) і, нарешті, крах фондового ринку в Австрії в 1873 році.

Всі ці труднощі призвели до того, що Товариство почало ліквідацію в 1875 році, до розчарування покладених на нього надій для всієї країни.

Під час цієї ліквідації сталася цікава для характеру поляків подія: ліквідаційне товариство нібито мало боргів на суму близько 2 000 000 злотих — і хоч власниками Товариства було двоє осіб, один поляк, а другий віденський банкір, останній виніс на порядок денний питання боргу, а перший, тобто Альфред Гр. Потоцький усі борги покривав із власних коштів, наражаючи себе на величезні, як на ті часи, збитки, але не дозволяючи Товариству, співвласником якого він був, залишити неоплачених боргів і збитків для кредиторів, навіть більших, ніж його власні.

Слід припустити, що конкуренція штасфуртських виробів також відіграла значну роль у розвалі калуського підприємства, оскільки на ярмарках не тільки в Пруссії, а й в Австрії знижувались ціни на штасфуртські вироби, тим самим перешкоджаючи продажу калуської продукція, яка як з фабрики в Калуші, так і з фабрики в Земмерінгу поблизу Відня користувалася доброю репутацією щодо якості продукції; про те, що товар був відмінний, свідчить наведений вище цінник. На жаль, цей продукт був на 5-7% дорожчим за німецький продукт, який навіть ще більш понижували в ціні, безсумнівно, навмисне, щоб вбити конкуренцію.

Відтоді розробка калійних покладів у калуській шахті не розглядалася протягом багатьох років, незважаючи на зусилля сільськогосподарських кіл колишньої Галичини, підтримані Галицьким сеймом, і незважаючи на те, що цей сейм прийняв першу резолюція ще в 1878 році, вимагаючи від австрійського уряду відновити експлуатацію виявлених родовищ калію в Калуші. Австрійська скарбниця до цієї справи ставилася неохоче, сама не мала наміру займатися нею, бо не давала ніякій промисловості розвиватися в Галичині. Однак тут знову є припущення, що до того, що стосується калійної промисловості, вплив Німеччини відіграв важливу роль через страх перед конкуренцією для себе.

Під постійним тиском сільськогосподарських кіл у 1888 році австрійський уряд оголосив тендер на оренду експлуатації калуських калійних родовищ, і оскільки ніхто не зголосився, уряд сам розпочав у 1887 році подальшу реконструкцію гірничої промисловості, але таку реконструкції, що як свідчить кількість виробництва каїніту, складала лише п'ять вагонів на 1887 рік.

Це була незначна кількість продукція, і оскільки ця кількість жодним чином не могла задовольнити потреби сільського господарства Малопольщі, у 1889 р. Галицький парламент закликав австрійський уряд:

а) якнайшвидше почати інтенсивну експлуатацію калійних родовищ, щоб забезпечити постачання калійних добрив у кількості, необхідній для сільського господарства, і за помірними цінами;

б) будівництво залізничної колії від станції Калуш до шахти;

в) зниження транспортних тарифів.

Останні два пункти були спрямовані на забезпечення якомога дешевшого залізничного транспортування використаних добрив.

Цей заклик, однак, не приніс малопольському сільському господарству, яке вимагало, вигоди та задоволення потреб, яке воно прагнуло, тому що виробництво показує:

на 1890 рік - всього 60'3 вагонів,

на 1891 - 60'6 вагонів

Вже знаючи про використання калійних добрив у Німеччині та їхню користь для ґрунту, сільське господарство Малопольщі не зупинилося у своїх клопотаннях, докладаючи зусиль навіть у Державній Раді, підтримане цього разу аграрними депутатами також з інших провінцій Австрії. Виразом побажань хліборобських кіл Малопольщі була опрацьована послом Гр. Веловейським ( Hr. Wielоwiejskim) доповідь Сільськогосподарської Комісії, яка була предметом обговорення в Державній Раді та на засіданні 27 листопада 1891 р. - цю доповідь рішуче підтримав у своїй промові в Державній Раді професор д-р Зюсс (Dr. Suess), а результатом цих зусиль і дій стала резолюція парламенту, яка опираючись на:

1) зростаючий попит сільського господарства на калійні добрива з кожним днем;

2) констатуючи непридатності легких і піщаних грунтів без забезпечення їх поживними речовинами;

3) вказуючи на зростаючий імпорт калійної солі з Німеччини, в той час як великі родовища, знайдені в околицях Калуша, залишаються невикористаними,

закликає уряд не тільки раціонально експлуатувати калуські калійні родовища і виробляти концентровані продукти із сировини цих родовищ, але також рекомендує ініціювати спеціальне обстеження геологів і гірничих техніків, завданням яких було б визначити засоби, що ведуть до повного точного визначення наявності та збереження покладів калію в Австрії, особливо на південь і південний захід від Калуша, і нарешті зменшити транспортні витрати шляхом будівництва нормальної залізничної колії від залізничної станції в Калуші до шахти.

Ця парламентська постанова не мала великого ефекту, лише те, що міністр сільського господарства заявив у парламенті 30. VII. 1892 р., що видано розпорядження про збільшення видобутку в Калуші до 40 тис. метричних центнерів сирого каїніту, а дирекція казначейства у Львові офіційно повідомила, що з 15. IX. 1892 р, каїніт буде продаватися з гарантією 18,5% сульфату калію, тобто 10% калію, по

1 złr. za 1 q. loca солеварні в Калуші.

Опитування, про яке йдеться в постанові парламенту, не розпочато.

Незважаючи на численні позитивні відгуки про калійні родовища Калуша людей науки, таких як Dr. Carnala, Prof. Coty i Юліан Медвецький (Prof. Niedźwiedzki) незважаючи на заяви та звіти офіційних гірничих інженерів про залягання покладів калію, незважаючи на постійні заклики та вимоги малопольського сільського господарства надати йому користування природними багатствами країни, не було браку опору з боку влади та сліпого незнання відносин, а то й пряме заперечення в урядових сферах того, що в калуській шахті нібито були поклади калію, про що свідчить характерний висновок австрійського міністерства фінансів, заснований на наступній заяві офіційного видання під назвою:

"Das Industrial-Salz" Wien 1892. Барона Оттокара

Бушмана(Barona Ottokara Buschmana ) на сторінці 264:

«Видобування інших солей (крім каїніту) зокрема сильвін, карналіт тощо, через їх спорадичне, невидобувне знаходження в калуській шахті залишається без уваги»."

Наступним етапом боротьби малопольського сільського господарства з австрійським урядом за оренду калуського рудника став крок Галицького сейму, який новою резолюцією 1904 р. наказав Крайовому відділу колишньої Галичини укласти угоди і поставити виробництво на висоті, що відповідає потребам вітчизняного сільського господарства. Проте будь-які кроки Крайового відділу зустрічали постійний опір уряду, хоча в 1902 р. — під час одного з пробних бурінь, проведених тодішнім Державним соляним департаментом у Калуші — було заново відкрито «сильвініт» із вищим вмістом хлориду калію, як у каїніті. Це буріння показало, що на глибині 257,5 було пробурено сильвінітовий пласт потужністю 8 м, що засвідчило наявність більшої кількості калійних солей у калуській шахті та дало поштовх для подальших розвідувальних робіт.

І тут варто підкреслити всі заслуги для країни покійної пам'яті śp. д-ра Stanisława Miziewicza (Станіслав Мізєвич): він, як ніхто інший, чинив належний тиск на Галицький сейм і на Крайовий відділ колишньої Галичини, щоб калійні багатства Малопольщі були признані. Як управителю соляної канцелярії в цьому департаменті, йому доручали, крім продажу харчової солі, продаж каїніту з тодішньої казенної калуської копальні; познайомившись із цим продуктом і зацікавившись ним, він провів ґрунтовне дослідження калійної проблеми, дійшовши висновку, що калійні родовища Малопольщі слід спочатку ретельно дослідити, а лише після досліджень стверджень, що немає перспектив і можливості їх експлуатувати, винести цю проблему на порядок денний.

На жаль, д-р Мізєвич був ізольований у своїх поглядах, але з залізною наполегливістю не вагався перед жодним крок, який міг би привести до наміченої мети. По-перше, він розпочав свою діяльність з переконання свого найближчого начальства і після довгих зусиль йому це вдалося з депутатом Галицького Сейму та членом Крайового Відділу д-р Владиславом Яглем (śp. Dr. Władysławem Jahlem) . Разом з ним він уже почав працювати в Галицькому сеймі, маршалком якого був Станіслав Гр. Бадені. Тут однак опір намірам і зусиллям др. Мізєвича був ще більший завдяки непримиренній упертості тодішнього Президента Дирекції Національної Скарбниці у Львові (сьогодні Податкова палата) Гр. Вітольда Мора Коритовського, який, як сам д-р. Мізєвич сказав - висловився, що "скоріше йому волосся виросте на долоні”, перш ніж хтось доведе і переконає його, що в Малопольщі є поклади калію, які варто експлуатувати. Однак ніщо не збентежило д-р Мізєвича, на чужу впертість він відповів з не меншою благородною впертістю, не пошкодував сил і здоров'я і переконав маршалка галицького сейму Гр. Бадені, і коли тодішній міністр фінансів у Відні Залеський піддався — можливо, тому, що був поляком — усі старання й старання кристального характеру, високих життєвих принципів, безкорисливості й відданості справі навіть з втрата власного здоров д-р Мізєвича призвело до того, що Крайовий департамент отримав концесію на дальше продовження гірничих робіт на калійних родовищах поблизу Калуша.

З цими зусиллями та паралельно народилася ідея заснування приватної компанії для продовження пошуку калійних солей у Калуші та їхньої експлуатації. Ініціативу цього подали брати: інженери Станіслав Маєвський та Казімєж Маєвський, з яких перший як гірничий інженер калуської саліни на австрійській службі, разом із другим — поруч д-р Мізєвичем - піонером польської калійної промисловості інженером Юзефом Туркевичем, також гірничим інженером калуської саліни, самостійно проводили дослідження в калуському руднику калійних покладів. Їхні старання і праця за ідею наразили їх на то, що перший з них інженер Станіслав Маєвський, а трохи пізніше інженер Юзеф Туркевич були переведені з Калуша внаслідок дисциплінарного стягнення. Інженер Станіслав Маєвський, як тільки його перевели з Калуша, відмовився від урядової посади взагалі і як вище згадано, виступив разом з братом з ініціативою заснувати приватне Товариство з пошуку калійних солей.

Завдяки остаточній поступці австрійського уряду нове товариство з обмеженою відповідальністю «Калі» розпочало подальшу розвідку калійних покладів калуського рудника. Товариство «Калі» почало свою діяльність ще в 1909 році, але офіційно було створено 10 червня 1910 року. Засновниками цього товариства були:

Mieczysław Brykczyński

Roman Chlebowski

Zygmunt Groblewski (нотаріус, що працював у Львові по вул. Театральній 11, потім по вул. Рутовського 3, (з 1922 року щонайменше до 1924 року) 

Marjan Jaroszyński

Inż. Stanisław Majewski

Kazimierz Majewski

Edward Hr. Mycielski

St. Hr. Mycielski

Henryk Potworowski

Henryk Prek

Wincenty Rozwadowski

St. Hr. Siemieński

Jan Wasung

Mieczysław Wiktor.

Товариство «Калі» провело низку пошуків, які вичерпали його фінанси.

26 квітня 1913 р. у Львові  на запрошення Крайового відділу відбулося перше засідання Тимчасового виконавчого комітету з експлуатації калійних солей в країні.

Вже на цій першій зустрічі було висловлено високу оцінку доктору Станіславу Мізєвичу. Дослівно в протоколі цієї зустрічі записані наступні слова:

.... доктору Станіславу Мізєвичу, завдяки пильній роботі та невтомним зусиллям якого у цій важливій справі вдалося досягти

(мається на увазі оренда австрійським урядом шахтних майданчиків у Калуші), країна зможе прийняти необхідні рішення",

i

" .... висловити подяку пану доктору Мізєвичу за його роботу щодо забезпечення належного залучення країни та її народу до вирішення соляних питань, з проханням зафіксувати цю подяку у протоколі засідання".

На цьому засіданні, перш ніж перейти до власне дебатів, д-ра Мізєвича попросили представити стан справи на той час. У своїй презентації д-р Мізєвич - окрім результатів, представлених у експертних звітах Національного департаменту, Індустріального банку та компанії "Калі", включив до свого виступу - навів усі цифри та фінансові комбінації як щодо собівартості виробництва, так і щодо цін на сам продукт, який постачається, наприклад, порахував, що вітчизняні калійні солі будуть дешевшими за німецькі, і наостанок на основі планів пояснив гірничо-геологічні умови роботи калуського рудника. Потім він представив плани, які майже рік готувала Національна рада з маркетингу солі (при Національному департаменті), щодо споруд, гірничодобувних і світових обладнань на калуському солеруднику, необхідних для експлуатації калійних солей. Ці плани були підготовлені про всяк випадок, навіть якщо б створення акціонерного товариства не відбулося, оскільки навіть у цьому випадку Національне управління розпочало б розробку калуських родовищ.

Ці плани, зокрема плани внутрішнього механічного обладнання, є результатом майже 10-місячної роботи і були розроблені на основі досвіду роботи солеварень Національного департаменту в Бохні та Величці, якими керували Владислав Остахович та Юзеф Туркевич. Для реалізації цих планів були встановлені письмові та особисті контакти з численними заводами, крім того, інженер Остахович сім разів проходив тривале професійне стажування в Німеччині, інженер Туркевич - двічі, д-р Мізєвич - один раз.

На підставі вищевикладеного та представленого д-ром Мізєвичем, він вніс пропозицію щодо порядку, з міркувань поспіху:

1) замовити в найкоротший термін залізо, необхідне для залізобетонних фундаментів під обладнання для механічного помолу, згідно з готовими розрахунками і планами, складеними згаданими інженерами;

2) невідкладно приступити до захисту верхньої частини шахти від протікання.

Після обговорення цих пропозицій було вирішено якнайшвидше провести експертизу розроблених планів машин експертами, призначеними кожною з груп засновників Товариства, а потім залучити гірничого інженера з величської соляної копальні інженера Юзефа Туркевича на технічного управителя копальні в Калуші, тимчасово, на один рік, і звернутися до Міністерства фінансів з проханням про відпустку на один рік, подальші особисті питання майбутнього Товариства відкласти до наступних зборів, на порядку денному яких будуть взаємовідносини з Товариством "Калі" та його розрахунок з Національним відділом і Промисловим банком, і нарешті винайняти нерухомість в Калуші для житла і приступити до облаштування на місці.

З цього моменту робота новоствореного Товариства пішла більш швидкими темпами. Вже 3 травня 1913 р. члени Тимчасового виконавчого комітету виїхали до Калуша для з'ясування фактичного стану справи, було підготовлено проект статуту Товариства, що засновувалося, і на основі цього проекту було схвалено що:

1) Тодішній Тимчасовий Комітет, заступаючи Наглядову Раду, керує всією експлуатацією і продажем калійних солей, і виконує це або безпосередньо сам, або через менш чисельний Виконавчий Комітет, або через свого делегата по управлінню підприємством;

2) Дирекція є виконавчим органом. Директором товариства призначено пана Лагоцінського Адама, а директором шахти - інженера Юзефа Туркевича;

3) Виконавчий комітет здійснює нагляд за діяльністю Дирекції, розглядає клопотання Дирекції, готує матеріали для Наглядової ради тощо;

4) Член Тимчасового комітету д-р Станіслав Мізєвич був делегований до складу Дирекції для управління справами Товариства.

Існуючі плани були також проаналізовані німецькими та вітчизняними експертами, з яких перші прийшли до висновку, що вже відкриті в калуському руднику поклади калійних солей цілком гідні до розробки, що плани, складені з ініціативи Національного департаменту, хороші, доцільні і добре продумані, і що вартість придатного для експлуатації матеріалу - з урахуванням найважчих умов - була приблизно оцінена в 13 000 000,00 корон, що знаходилося в повній згоді з думкою експертного висновку, складеного вітчизняними геологами і експертами на прохання Національного департаменту.

Виходячи з цього, отримавши дозвіл австрійського уряду на використання за певну плату існуючих казенних споруд калуської соляної копальні, розпочалася експлуатація перших каїнітових покладів.

Здійснювався перший видобуток каїнітових покладів, одночасно проводилися інвестиційні роботи в механічне обладнання на поверхні, таке як новий каїнітовий млин, склад калійних солей, гірнича вежа, котельня, гірничий комбайн, шахтний вентилятор, електрична станція, і, нарешті, було проведено подальше розвідувальне буріння з поверхні за калійними солями.

Хоча експлуатація була надзвичайно складною з державними засобами, і хоча розширення шахти не було ні великим, ні описаним на початку, виробництво каїніту не тільки існувало, але й швидко зростало порівняно з виробництвом колишнього австрійського соляного управління - і так було видобуто каїніт:

у грудні 1913 року. - 80 вагонів

у січні 1914 року - 400 ,,

у першій половині 14 лютого. - 220 " ,

що разом із запасом, взятим від уряду, становило на 20 лютого 1914 р. 1310 вагонів, з яких після 15 лютого 1914 р. було продано 310 вагонів.

Зросла і продуктивність роботи, адже за час роботи уряду казенний млин на калуській саліні виробляв максимум 10 вагонів на добу, а в лютому 1914р. цей же млин вже перемелював 14 вагонів на добу.

На прохання члена Виконавчого комітету і експерта Товариства, що зароджувалося, інженера Шиміцека (Schimitzka) було вирішено в найкоротші терміни скласти план реконструкції гірничих робіт, не в останню чергу тому, що через відсутність вентиляції в шахті не можна було відкривати нові шахти під землею і доводилося обмежуватися експлуатацією тільки наявних покладів каїніту.

Однак затвердження проекту статуту відбувалося повільно, і доводилося постійно звертатися до центральних органів влади у Відні, щоб у травні 1914 р. статут був остаточно затверджений, хоча і з дорученням внести певні зміни.

На підставі вже затвердженого статуту були скликані Загальні збори, установчі на день 25 травня 1914 р., і з цього дня Товариство почало свою діяльність:

"АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО ПО РОЗРОБЦІ КАЛІЙНИХ СОЛЕЙ".

З 24 листопада 1920р. назва Товариства була змінена на:

"АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО ПО ВИДОБУТКУ КАЛІЙНИХ СОЛЕЙ".  Засновниками Товариства були:

(а)   Крайовий відділ Короля Галичина і Лодомерія,

б) Індустріальний банк "Львів",

в) ТзОВ "Калі" у Львові.

Національний відділ вніс до Товариства наступні натуральні внески, які були надані йому Міністерством фінансів строком на 50 років, починаючи з 1 січня 1913 року:

1) Право на розробку та видобуток калійних солей на ділянці в Калуші, яка була закріплена за австрійською скарбницею у виключне користування на підставі дозволу, наданого раніше ТзОВ "Калі" у м. Львові.

2) Право спільного використання так званої "нової шахти" на території казенної шахти в Калуші з метою видобутку на казенній території, а також на території Компанії.

3) Право користування земельними ділянками та житловими будинками, що перебувають у власності Австрійської скарбниці.

4) Право спільного або виключного користування існуючими на шахті галереями, штреками, пандусами та вентиляційними стволами, відповідно до плану руху, який час від часу затверджується Австрійським казначейством.

24 листопада 1920 року довоєнну назву «Акціонерне товариство експлуатації калійних солей» було замінено на «Акціонерна спілка експлуатації калійних солей». Організаторами Спілки були: Крайовий відділ Королівства Галичини та Лодомерії, Промисловий банк у Львові, Спілка «Калі». Крайовий відділ передав право експлуатації і добування калійних солей в районі Калуша новій польській владі. У зв’язку з розпадом Австрійської імперії було переконвертовано акційний капітал на польські гроші.

У 1921 р. на калійному комбінаті працювало 310 робітників, 3 інженери, 7 адміністраторів. 

Особовий склад керівництва в 1923 році

Obecnie skład osobowy kierownictwa Spółki Eksploatacji soli potasowych tworzą:

Rada zawiadowcza:

W skład rady wchodzi czterech deegatów, mianowanych przez Rząd Rzeczypospoltej, jako głównego akcjonarjusza Spółki, którymi są: pp. prezes inż. górn. Franciszek hr. Zamoyski. Wiceprezesi p. Dr. Władysław Jahl i dyr. inż. techn. Gustaw Pełka oraz dyr. inż. tech. Kazimierz Bukowski. Członkami z wyboru sa: pp. Tomisław Jędrzejowicz, gen broni Tadeusz Rozwadowski, naczelny dyrektor Polskiego Banku Przemysłowego dr. Marcin Szarski.

Рада складається з чотирьох делегатів, призначених Урядом Республіки як головним акціонером Товариства, якими є: панове голова гірничий інженер Францішек гр. Замойський, заступник голови др. Владислав Ягл, технічний інженер-директор Густав Пелка та технічний інженер директор Казімєж Буковскі. До складу ради обрано: панове Томіслав Єнджейович, генерал-полковник Тадеуш Розвадовський, головний директор Польського промислового банку д-р Марцін Сарський.


Dyrekcja:

Naczelny dyrektor dr. Stanisław Miziewicz.

Dyrektor techniczny inż. górn. Józef Turkiewicz

Dyrektor administracyjno-handlowy

p, Stanisław Stwiorok.

Zarząd kopalń:

Kierownik Zarządu kopalni Kałusz:

Inż. górn. Stanisław Herman.

Kierownik Zarządu kopalni Stebnik—

inż. górn. Zygmunt Grocholsk

Цей склад взятий зі статті в тижневику   ŚWIAT № 41 за 1923 рік.

Стаття ілюстрована фотографіями мабуть того ж автора, з фотографій якого зроблений Альбом Калуш-Стебник 1922 р.   Втім авторство ні в альбомі ні в статті не вказано.

Ну і кілька фотографій керівництва Товариства з цієї ж статті.


Вище згадується гірський майстер Адольф Нечай( Adolf Nechay), який наново відкрив калуські поклади каїніту в 1854 році. Потім він працював директором долинської саліни. В мережі знайшовся підписаний друзями і співробітниками  подячний лист Адольфу Нечаю, який в 2022 році продавався на аукціоні.

https://archiwum.allegro.pl/oferta/adolf-nechay-de-felsais-c-k-galicja-lwow-i12001663595.html

Adolf Nechay C. k , dyrektor urzędu salinarnego  c.k Austro-Węgier Pochowany na Łyczakowie Z tyłu podpisy /m.in Ksiądz Grzegorz Ślepowron Łopatyński /pochowany w Stanisławowie/Pod  tym podziękowaniu jest druga laurka niestety w połowie sklejone może ktoś fachowo naprawi/ 

1925 року пакет акцій, який був власністю Крайового відділу, перейшов у власність уряду Польщі. Спілку «Калі» було ліквідовано; натомісць створено «Акціонерне товариство експлуатації солі поташової» – «ТЕСП» (польською – «TESP», Spółka akcyjna eksploatacji soli potasowych).

ПРОДУКЦІЯ

За даними інженера Є. Віндакевича, виробництво калійної сировини з шахти в Калуші в довоєнні роки було таким:

З років світової війни та перших повоєнних років, а зокрема з 1914 по 1918 роки, ми не маємо цифр, які б ілюстрували виробництво. Показники виробництва з 1919 року включають поділ на сильвініти та каїніти в самій продукції, а також видобуток з окремих шахт.

Незалежно від виробництва сировини як такого, в 1927 році було розпочато виробництво хлористого калію, а в 1932 році - виробництво сульфату калію під назвою «Калімаг».

Наведені вище цифри виробництва в період після Другої світової війни говорять самі за себе і, незважаючи ні на що, свідчать про значний прогрес у розвитку видобутку калійної солі в Польщі. Помітне зменшення виробництва каїнітів у калуській шахті пояснюється тим, що, оскільки виробництво каїніту розвинулося з шахти в Стебнику, на калуську шахту було перенесено виключно виробництво сильвінітів, поки, звичайно, не була побудована шахта в Голині, що збільшило загальний видобуток сильвінітів.

Під час кризи виробництво сильвінітів незначно впало, тому що сільськогосподарська криза в Польщі вплинула головним чином на імпорт калійних солей, і хоча загальне споживання калійних солей у Польщі зменшилося, це зменшення в основному відбилося на імпорті, а вітчизняне виробництво калійних солей не постраждало від кризи. Крім того, сильвініти використовувалися з 1927 року для виробництва хлориду калію, з нього виробляли високопроцентні калійні солі, яких польські калійні копальні до будівництва фабрики хлорного калію практично не виробляли.

Рудник у Стебнику поки що зосереджувався переважно на виробництві каїнітів, а поруч із ними — на виробництві лангбейніту як сировини для виготовлення калімагу. Зменшення виробництва каїніту — досить значне з 1929 р. — слід пояснити лише сільськогосподарською кризою, до вибуху якої каїніт на польському ринку продавався виключно відчизняного виробництва.

Що стосується виробництва виробів, то воно виглядає наступним чином:

На калуській шахті виробляють хлористий калій. Калімаг, навпаки, виробляє шахта в Стебнику.