Парова машина

В Народному музей історії і трудової слави ТОВ “Карпатнафтохім зберігається фото, яке підписане як “Підйомна парова машина 1853р”. Це дуже рання доба розвитку промислових парових машин. Намагаючись визначити машину, я знайшов стару книгу з теплотехніки А.А.Радціга. В розділі, який описує парові машини саме цього періоду, я знайшов зовнішньо підходящі схеми. Втім тексти там лаконічні і критичні і чи дійсно це ті машини, які могли бути в той час на калуській саліні, визначити важко.

Другою підйомною паровою машиною була машина, виготовлена  в 1913 році на First Brünner Maschinen Fabriksgesellschaft,  Брюнський машинобудівний завод, Перший машинобудівний завод Брно( Брно (чеш. Brno [ˈbr̩no]), по-німецьки Брюнн (нім. Brünn) )

Парова машина калуської хімфабрики не збереглась, але побачити її можна в м.До́рнбірн — місто в федеральній землі Форарльберг, Австрія. Там на ткацькій фабриці збереглась така ж, виготовлена в 1912 році. https://de.wikipedia.org/wiki/Dampfmaschine_Rhombergs_Fabrik

 Парова машина заводу Rhomberg була побудована в 1912 році «Першою машинобудівною компанією Брно» у Брно для текстильної компанії Rhomberg (назва будинку: «Färbers») і отримала номер 3354. Це була перша парова машина від Textil Rhomberg, яка працювала в цій текстильній компанії протягом 80 років з 1912 по 1992 рік.

 Die Dampfmaschine Rhombergs Fabrik (420 m ü. A.) wurde 1912 von der „Ersten Brünner Maschinenfabriks-Gesellschaft“[1] in Brünn für die Fa. Textil Rhomberg (Hausname: „Färbers“) gebaut und erhielt die Nummer 3354. Dies war die erste Dampfmaschine der Fa. Textil Rhomberg und in diesem Textilunternehmen 80 Jahre lang von 1912 bis 1992 in Betrieb.

Es handelt sich in Österreich um die letzte Dampfmaschine dieser Art in Verbindung mit einer Kraft-Wärme-Koppelung und diese ist vollständig mit Fliehkraftregler erhalten.

Neben dieser Dampfmaschine war zur Ergänzung seit den 1960er Jahren eine Dampfturbine zur Gewinnung elektrischer Energie in Betrieb. Die mittlerweile demontierte Turbine hatte eine Drehzahl von 8000/min.

Bauform der Dampfmaschine

Die Dampfmaschine ist als Kraft-Wärme-Kopplungs-Aggregat konzipiert. Der durch das ehemalige Heizkraftwerk (Dampfkessel) zur Verfügung gestellte überheiße Dampf wurde durch die Dampfmaschine geleitet, die wiederum einen Generator zur Gewinnung elektrischer Energie antrieb. Der abgearbeitete Dampf mit einem Restdruck von etwa 6 bar wurde weiter als Prozesswärme in der Textil-Produktion (Veredelung, Druckerei) verwendet.

Technische Daten des Aggregates

Es handelt sich bei dieser Dampfmaschine um eine kleine Ausführung einer ortsfesten, einzylindrigen, liegenden Gegendruck-Kolbendampfmaschine mit Ventilsteuerung und Bypassventil:

Dampfmaschine

Hersteller: Erste Brünner Maschinen Fabriksgesellschaft

Baujahr: 1912;

Montagejahr: 1912;

Standort: Krafthaus Rhombergs Fabrik, Färbergasse, Dornbirn

Funktion: Gewinnung elektrischer Energie;

Leistung: ca. 600 PS (441 kW);

Dampfdruck: 12 bis 15 bar;

Restdruck des abgearbeiteten Dampfes: etwa 6 bar

Drehzahl ca. 125/min;

Zylinder:

Durchmesser 600 mm;

Hub 950 mm;

Gesamtgewicht: etwa 35 Tonnen

(комп'ютерний переклад) Це останній паровий двигун цього типу в Австрії, який поєднується з теплоенергетичною системою, і він повністю зберігся з відцентровим регулятором.

Окрім цього парового двигуна, з 1960-х років працювала парова турбіна для виробництва електроенергії. Зараз демонтована турбіна мала швидкість 8000 об/хв.

Конструкція парової машини

Парова машина розроблена як теплоенергетичний агрегат. Перегріта пара, яку виробляла колишня теплоелектростанція (паровий котел), направлялася через парову машину, яка, у свою чергу, приводила в дію генератор для виробництва електроенергії. Оброблена пара із залишковим тиском близько 6 бар використовувалася як технологічне тепло в текстильному виробництві (оздоблення, друк).

Технічні дані агрегату

Цей паровий двигун є невеликою версією стаціонарного одноциліндрового горизонтального поршневого двигуна проти тиску з клапанним керуванням і перепускним клапаном:

паровий двигун

Виробник: First Brünner Maschinen Fabriksgesellschaft

Рік побудови: 1912;

Рік складання: 1912;

Розташування: Krafthaus Rhombergs Fabrik, Färbergasse, Dornbirn

Функція: виробництво електричної енергії;

Потужність: приблизно 600 к.с. (441 кВт);

тиск пари: від 12 до 15 бар;

Залишковий тиск обробленої пари: близько 6 бар

швидкість приблизно 125/хв;

Циліндр:

діаметр 600 мм;

хід 950 мм;

Загальна вага: близько 35 тонн

Фотографії парової машини з Вікіпедії

Ну і атмосферне сучасне відео яке показує роботу іншої збереженої парової машини, виготовленої приблизно в той же час.  

Ткацька фабрика з джуту та полотна Blancke представляла (незадовго до того, як її закрили в 1981 році) як одну з найстаріших місцевих текстильних фабрик колишню важливу текстильну промисловість Нижнього Рейну з технологіями, що датуються рубежем століть. Серцем компанії є парова машина. Вона використовується для приводу ткацьких верстатів і постачає енергію для опалення приміщень фабрики та електроенергію через генератор. У швейно-ткацьких виробництвах лляну і джутову пряжу переробляють на мішковину, парусину і грубе полотно.