Епізод 5

Епізод з архіву ТЕСП, пов'язаний з намірами підприємства повністю закрити виробництво кухонної солі. 

                                                                                                                                                                                                                                                                         19 вересня 1930

по страйку Калуші

                                                                                                                                                             До Міністерства промисловості і торгівлі

                                                                                                                                                           Департамент Гірничо-Металургійний

                                                                                                                                                             Варшава,вул.Електоральна 2

В додаток дозволю собі вислати інформацйну записку про причини і дотихчасовий перебіг страйку робітничої обслуги копальні Калуш, зазначаючи що в наступних днях будемо надавати дальшу загальну інформацію.

один додаток

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Спілка Акціонерна

Експлуатації Солей Поташових

                                                                                                                                                                                                                                 у Львові, 19/ІХ.1930

                                                                                                                                     Записка

                                                                        про причини і дотихчасовий перебіг страйку

                                                                                                     робітничої обслуги в Калуші

4-го дня поточного місяця був підписаний — в присутності представника Окружної Інспекції Праці пана інспектора Заржицького - протокол між нашою Спілкою як роботодавцем і представниками робітників організованих в Центральну Спілку Гірняків в Польщі (Р.Р.S.) а також Спілку гірників Польської профспілки (N.P.R.), силою якого визначено проведення кінечних скорочення робітників, скорочення часу роботи, а також деталі обслуги яка залишається в час зменшення часу праці.

Як під час самих переговорів, так і в редагуванні протоколу було чітко передбачено, що певна частина робітників, головно зайнятих при закінчуючихся інвестиційних роботах в майстернях, також зайнятих на виварюванні кухонної солі — буде повністю скорочена. В дню 5-го вересня поточного року робітники повернулись до роботи.

Коли 13-го поточного місяця наша Спілка - на основі протоколу, приступила до оголошеного скорочення певної частини робітників а також зменшення часу праці, - на мітингу скликаному для обговорення ситуації, в часі якого радикальні елементи взяли верх над дотихчасовою робітничою делегацією, закинули їй звинувачення введення в оману, ухвали початок страйку.

В день 17-го поточного місяця в 12.30, під тиском радикальних елементів, робітники залишили всі робочі місця в копальні Калуш, включаючи обслугу насосів, котелень, електростанції, служб, водіїв і т.д. Проведення переговорів виявилось неможливим, так як дотихчасова робітнича делегація на мала жодного впливу в цілому на робітників, а страюкуючі не вибрали страйкового комітету.

В день 18-го поточного місяця група робітників, підбурена комуністичними колами, а також під впливом української агітації — допустилася до низки актів терору. Був побитий інженер Спілки пан Мазурек підчас обслуговування котельні, зламаний сарай, де знаходились дрезини, причетні до цього робітники поїхали тими дрезинами до працюючої копальні Голинь, де терором і погрозами підпалу будинків примусили спокійно працюючих робітників до залишення місць роботи. Також були спроби замаху на промислового директора Спілки інженера Дейтріуса. Страйкуючі під вечір також вислали делегацію до копальні Стебник, з ціллю переконання місцевих робітників до приєднання до страйку.

Крім останніх актів терору і переважаючого впливу комуністичних і українських елементів — треба побоюватись, що рух започаткований в день18-го поточного місяця набере ширший розмах — опанування зараз того руху — незважаючи на тяжкі місцеві умови — може бути важке і при подальшому толеруванню може потягнути за собою можливість людських жертв, а також державного майна. З тих поглядів Уряд Спілки сьогодні зв’язався з паном Воєводою Ягодзінським а також з головою безпеки Cавіцьким — прохаючи про рішуче втручання влади, охорону майна Спілки і заарештування тих людей, які в день 18 поточного місяця допустилися до актів терору і саботажу.

Одночасно Уряд Спілки запевняє владу, що готовий до провадження перемовин з ціллю припинення страйку під керівництвом Окружного Інспектора Праці.

                                                                                                                                                                                                                         22 вересня 1930

по страйку Калуші

                                                                                                                                                                           До Міністерства промисловості і торгівлі

                                                                                                                                                                                Департамент Гірничо-Металургійний

                                                                                                                                                                                   Варшава, вул.Електоральна 2

Посилаючись на наший звіт від 19 поточного місяця L.3643/S висилаємо в додаток інформаційну записку, яка в більш загальний і ширший спосіб містить мотиви і перебіг страйку робітничої обслуги в Калуші. Обночасно подаємо особливості дводенного страйку в Голині, до якого тамтешня робітнича обслуга примушена терорем.

В теперішній час розпочалися переговори в Уряді Спілки у Львові в день 22 поточного місяця про перебіг яких будемо Міністерство інформувати.

Один додаток

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Спілка Акціонерна

Експлуатації Солей Поташових

                                                                                Інформаційна записка

                                                    про перебіг страйку робітничої обслуги в Калуші

В понеділок 15 вересня поточного року розпочалися перемовини з повним делегуванням.

Робітничих представників у Варшаві приняв віце-міністр Промисловості і Торгівлі п. Долезала, який повідомив їм, що в Міністерстві нічого не знають про закриття салін в Калуші і обіцяв — так принаймі стверджують робітники, що звернувся до Міністерства Фінансів з підтримкою бажань робітників в справі підвищення Спілкою цін солі так, щоб Спілка надалі могла провадити виробництво кухонної солі, виражаючи таким чином надію на те, ціна солі — на його думку - може бути піднята. Маючи такі запевнення Міністерства Промисловості і Торгівлі — робітники не зверталися особисто до Міністерства Фінансів, залишаючи там тільки докладну записку.

Робітники, після заслухання звіту делегатів, які повернулись з Варшави, правдоподібно прийняли інше від попереднього рішення, так як під час перемовин делегати висунули наступні вимоги:

1) продовження виробництва солі аж до часу прийняття Урядом рішення про закриття саліни чи про продовження дальшого виробництва;

2) застосування до робітників тільки зменшення робочих днів, звільнення робітників може бути застосоване тільки у випадку ліквідації якогось відділу.

Керівництво копальні займає позицію, що:

ad 1) рішення про закриття виробництва солі прийнято і відмінене не буде, хіба що за умови, що Уряд буде нам платити за сіль з власних коштів. А все таки делегати робітників закинули Спілці, що всупереч львівській угоді відговорила робітників варильних вже від 13 вересня замість 1 жовтня поточного року.

Керівництво копальні погодилося запросити на спільну конференцію пана інспектора Заржицького, який брав участь в львівській конференції і зверху зобов’язали підпорядкуватис яйого рішенню.

Ad 2) Підчас порозуміння у Львові Уряд Спілки виразно повідомив, що в зв’язку з обмеженням виробництва і меньшими роботами інвестиційними мусить бути зменшення особового складу і днів праці і того становища Спілка змінити не може, з однієї сторони Спілка мусить врешті допровадити кількість обслуги до нормального стану, а з другої сторони укладена у Львові угода мусить бути дотримана.

На цьому фоні тривали розмови на протязі 15 і 16 вересня поточного року. 16 вересня поточного року врешті робітники представили спілці наступну письмову резолюцію:

“Робітничі об’єднання зайняті на фірмі “Тесп” в Калуші 16.ІХ. поточного року ухвалюють наступну резолюцію: якщо фірма “Тесп” в Калуші не змінить свого дотихчасового відношення до робітників, то робітники оголосять страйк”.

Звертаємо увагу, що резолюція не подає дати, від якої має початися страйк — делегати пояснили, що страйк почнеться, якщо 17 поточного місяця не почнуться перемовини.

17.ІХ. поточного року перед полуднем Спілка повідомила делегацію робітників про готовність до переговорів у Львові, за посередництвом Інспектора Праці п.Заржицького і надіємось, що пропозиція ця буде прийнята, хоча делегати старалися отримати згоду Спілки і Інспектора Праці на провадження переговорів в Калуші.

Зовсім неочікувано для Спілки 17 вересня поточного року о 13.30 вибухнув стихійний, дикий страйк. Вся робота копальні була зупинена. Для охорони копальні 17 поточного місяця Староста калуський прислав 7 поліцейських.

Врешті 17 вересня поточного року копальня залишилась без світла. В день 19 поточного місяця пропала вода, через що копальня звернулась до Староства про подальше зміцнення охорони, побоючись актів саботажу, також бажаючи під охороною котельні, електростанцію, насосну станцію, тим більше, що існувала загроза заливання копальні.  

20 поточного місяця біля 18 години прибув на копальну відділ війська з Станіслава, під охороною якого обслуговуючий персонал запустив котельню.

21 поточного місяця почав працювати на копальні водопровід.

Ситуація в Голині:

18 поточного місяця в годинах по полудню певна група робітників з Калуша розбила сарай і забрала дрезину, на якій поїхали в Голинь. В Голиню силою примусила робітників припинити працю.

Зауважено в натовпу прибулих з Калуша робітників: Хобгарського(Hobgarskiego), Левтюха(Lewtiucha), Новіцького(Nowickiego) і Грицина(Hrycynę).

Страйковий комітет факт поїздки з Калуша до Голиня представив як самостійний вчинок групи робітників, про який Комітет не був повідомлений.

19 поточного місяця приїхала до Калуша делегація робітників з Голиня, бажаючи схилити Комітет страйковий в Калуші до погодження праці в Голиню, мотивуючи тим, що в Голиню проводиться робота над приготуванням нового промислового центру, до тепер не працюючого.

Однак робітники з Калуша не погодились на ту пропозицію, робітники з Голиня погодили ту пропозицію з Центральною Спілкою Гірняків в Польщі і приступили до роботи.

І дійсно 20 поточного місяця робітники в Голині приступили до роботи.

В Голиню зараз постійно перебуває пост поліції, який складається з 4-5 чоловік і є гарантований доїзд автомобілями більшої кількості поліцейських, у випадку необхідності.

22 вересня 1930 р. Спілка Акціонерна Експлуатації Солей Поташових — внаслідок втручання Окружної Інспекції Праці — розпочала перемовини з робітничими делегатами, на які приїхали представники робітників членів Центральної Спілки Гірняків в Польщі (Р.Р.S.) а також Об’єднаня Галузевих Спілок Польщі.

22 вересня 1930 р. Спілка Акціонерна Експлуатації Солей Поташових — внаслідок втручання Окружної Інспекції Праці — розпочала перемовини з робітничими делегатами, на які приїхали представники робітників членів Центральної Спілки Гірняків в Польщі (Р.Р.S.) а також Об’єднаня Галузевих Спілок Польщі.

Представником Страйкового комітету є робітник саліни Йозеф Сметанський (Józef Smetański), секретар калуського відділу Центральної Спілки Гірняків, теперішній голова робітничої делегації.

Про перебіг конференції повідомимо завтра ранком, хоча допускаємо, що перші переговори не дадуть сподіваних результатів, а наша Спілка, з основних поглядів, не зможе поміняти своєї позиції, а особливо бажань безумовного звільнення тих осіб, які допустили акти терору і саботажу.

У Львові, 22 вересня 1930 р.

                                                                                                                                                                                                                                     24 вересня 1930

                                                                                                                                                                                                                   До Шановної Дирекції

                                                                                                                                                                                                        Державного господарчого банку

по страйку в Калуші                                                                                                                                                            Департамент Промисловості

                                                                                                                                                                                               Варшава, Краківське передмістя, 32

Переговори з делегатами обох робітничих профспілок, Центральної Спілки Гірняків в Польщі (PPS) і Об’єднання Галузевих Профспілок (NPR), які проводяться під керівництвом делегата Окружної Інспекції Праці і при участі калуського старости Костоловського(Kostołowskiego) від 22 поточного місяця, не допровадили вчорашнього дня до кінцевого узгодження пернемовин.

Позиція Спілки чітко визначена в доданому повідомленні, врученому вчора в руки делегата Окружної Інспекції Праці.

Представники робітників заявили, що не мають повноважень до прийняття пропозицій Спілки і що через те повинні звернутись до загального зібрання робітників. Основним моментом, який перешкоджає рішенню про порозуміння, є загальний спротив зі сторони робітничої делегації прийнятому звільненню 187 чоловік сьогоднішньої кількості обслуги копальні Калуш. Однак Спілка в тому напрямі не може піти на жодні поступки, більша кількість робітників надмірна, їх утримання суттєво збільшує вартість продукції, тому мусимо зважити можливість тривання перемовин.

Зваживши однак, що більшість робітників була проти початку страйку і піддалась тільки терору, необхідно допустити, що по мірі продовження страйку настрій більшості робітників буде направлятися до щоразу радикальнішої зміни в напрямку до погодження залагодження перемовин.

З повагою

                                                                                                                                                                                                                  24 вересня 1930

по страйку Калуші

                                                                                                                                                                                  До Міністерства промисловості і торгівлі

                                                                                                                                                                                       Департамент Гірничо-Металургійний

                                                                                                                                                                                                                                           Варшава

Переговори з делегатами обох робітничих профспілок, Центральної Спілки Гірняків в Польщі (PPS) і Об’єднання Галузевих Профспілок (NPR), які проводяться під керівництвом делегата Окружної Інспекції Праці і при участі калуського старости Костоловського(Kostołowskiego) від 22 поточного місяця, не допровадили вчорашнього дня до кінцевого узгодження пернемовин.

Позиція Спілки чітко визначена в доданому повідомленні, врученому вчора в руки делегата Окружної Інспекції Праці.

Представники робітників заявили, що не мають повноважень до прийняття пропозицій Спілки і що через те повинні звернутись до загального зібрання робітників. Основним моментом, який перешкоджає рішенню про порозуміння, є загальний спротив зі сторони робітничої делегації прийнятому звільненню 187 чоловік сьогоднішньої кількості обслуги копальні Калуш. Однак Спілка в тому напрямі не може піти на жодні поступки, більша кількість робітників надмірна, їх утримання суттєво збільшує вартість продукції, тому мусимо зважити можливість тривання перемовин.

Зваживши однак, що більшість робітників була проти початку страйку і піддалась тільки терору, необхідно допустити, що по мірі продовження страйку настрій більшості робітників буде направлятися до щоразу радикальнішої зміни в напрямку до погодження залагодження перемовин.

Два додатки                                                                                                                         З повагою

                                                                                                                                                                                                              24 вересня 1930

                                                                                                                                                                         До Міністерства праці і соціального захисту

                                                                                                                                                                                                                                 Варшава

Переговори з делегатами обох робітничих профспілок, Центральної Спілки Гірняків в Польщі (PPS) і Об’єднання Галузевих Профспілок (NPR), які проводяться під керівництвом делегата Окружної Інспекції Праці і при участі калуського старости Костоловського(Kostołowskiego) від 22 поточного місяця, не допровадили вчорашнього дня до кінцевого узгодження пернемовин.

Позиція Спілки чітко визначена в доданому повідомленні, врученому вчора в руки делегата Окружної Інспекції Праці.

Представники робітників заявили, що не мають повноважень до прийняття пропозицій Спілки і що через те повинні звернутись до загального зібрання робітників. Основним моментом, який перешкоджає рішенню про порозуміння, є загальний спротив зі сторони робітничої делегації прийнятому звільненню 187 чоловік сьогоднішньої кількості обслуги копальні Калуш. Однак Спілка в тому напрямі не може піти на жодні поступки, більша кількість робітників надмірна, їх утримання суттєво збільшує вартість продукції, тому мусимо зважити можливість тривання перемовин.

Зваживши однак, що більшість робітників була проти початку страйку і піддалась тільки терору, необхідно допустити, що по мірі продовження страйку настрій більшості робітників буде направлятися до щоразу радикальнішої зміни в напрямку до погодження залагодження перемовин.

                                                                                                                                                                                                    25 вересня 1930

по страйку Калуші

                                                                                                                                                                           До Міністерства промисловості і торгівлі

                                                                                                                                                                                 Департамент Гірничо-Металургійний

                                                                                                                                                                                                         Варшава

Вчора, тобто дня 24 поточного місяця відбулося загальне зібрання страйкуючою калуської залоги, на якому робітничі делегати а також секретар Центральної Спілки Гірняків в Польщі пан Галух(Haluch) доклали про дотихчасові перемовини зі Спілкою. Збори були дуже бурхливі і довготривалі — близько 5 годин — по яких п.Галух повідомив Уряд Спілки, що більшість робітників уповноважили його до поставлення наступних умов:

“Відтермінування звільнення на час т.з мертвого сезону, під час якого ті робітники, визначені на звільнення, будуть знаходитись в безплатних відпустках. По закінчення мертвого сезону робітничі делегати запропонують списки тих робітників, які можливо будуть звільнені після налагодження нормального виробництва. Звільненим робітникам має бути виплачена вихідна допомога в розмірі 30-денного заробітку”.

Однак ті умови з основних поглядів не можуть бути прийняті Спілкою, і проявляють вони тактику Союзу, яка схиляється до посунення справи звільнення до часу, в якому розпочнеться продаж і висилання калійних добрив, щоб могти в той спосіб змусити підприємства до ряду поступок. Уряд Спілки дав негативну відповідь на вищезазначені вимоги, заявляючи одночасно що не відступить від своїх заяв, переданих в часі перемовин в руки делегата ОкружноЇ Інспекції Праці.

Робота в копальнях Стебника і Голині іде нормально і без перебоїв, в Калуші самостійно зголосилось до роботи 17 людей.

В день 27 поточного місяця — якщо робітники не повернуться до праці — Уряд Спілки, оголосить, що по причині 4-х денного самостійно покинутого робочого місця буде вважатися колективним розторгненням з вини робітників і почне прийняття робітників на нових умовах праці і оплати.

                                                                                                                                                                                                27 вересня 1930

по страйку Калуші

                                                                                                                                                                        До Міністерства промисловості і торгівлі

                                                                                                                                                                            Департамент Гірничо-Металургійний

                                                                                                                                                                                                                    Варшава

Переговори, які провелися вчорашнього дня під керівництвом делегата Окружної Інспекції Праці пана інженера М. Заржицького(M. Zarzyckiego), допровадили до позитивного результату і припинення гострої суперечки.

В додатку позволю собі прислати копію протоколу ліквідаційного і нагадуємо, що ціла обслуга калуська повернулась до роботи сьогодні в 6-й ранку.

                                                                                                                                                                                                              27 вересня 1930

                                                                                                                                                      До Міністерства праці і соціального забезпечення

                                                                                                                                                                                         Департамент Праці

                                                                                                                                                                                                                   Варшава

В люб’язній відповіді на лист Міністерства № 1340/Р.ІІ від 19 поточного місяця, надісланій нам по нашій копальні в Калуші, сьогоднішнім повідомляємо, що страйк, початий калуською робітничою обслугою 17 поточного місяця, ліквідований і дню вчорашньому, тобто 26 поточного місяця з робітниками підписаний протокол, а сьогоднішнього дня о 6-й годині ранку робітники вийшли на роботу. Копію того протоколу долучаємо.

В зв’язку з прийнятим рішенням про ліквідацію в Калуші виробництва кухонної солі звільнено 32 робітники, яким — згідно до обов’язкових приписів минулої австрійської дільниці, положено право на комісійні. Комісія та буде коливатися в межах біля 100 злотих на одного робітника, а місячна комісія в сумі буде виносити біля 3 200 злотих.

В червні поточного року 2 панви були спалені в Калуші і від того часу працює тільки одна панва, вартість роботи якої є дуже висока.

Ще попередньо, до пожежі, на тих трьох панвах вартість продукції кухонної солі перевищувала ціну, яку нам платило Бюро Продажу Солі, але та різниця не була така велика, як при продукції солі на одній панві і тому, що біля двох років вели переговори з Міністерством Фінансів про підвищення нам закупочної ціни, варильню не закривали.

Випускаючи кухонну сіль на одній панві, наша власна вартість 1 тонни виносить 144, 79 злотих при ціні виплачуваній нам Монополією Соляною 76 злотих за тонну — приносить втрати 68, 79 злотих на одній тонні, що при випуску 208 тонн в місяць приводить до втрат біля 14 300 злотих.

Як визначили вище, незайнятими залишаться в зв’язку із зупинкою варильні в Калуші тільки 32 робітники, тоді ж як решту знайдуть заняття на інших дільницях підприємства і та комісія винесе заледве 3 200 злотих (100х32), що на одній тонні виносить 15, 38 злотих.

Враховуючи навіть допомогу від Фонду Безробіття в такому самому розміру, втрати на одній тонні винесуть 30, 76 злотих (15, 38+15, 38), тоді як при виробництві солі втрати на одній тонні виносять 68,79 злотих, що перевищує 100%.

Разом з тим мусимо нагадати, що Спілка вже попередньо звернулась до авторитетних органів з проектом цілої справи варильні і зобов’язалася надалі проводити роботу варильні, якщо Міністерство Фінансів погодиться платити Спілці ціну за кухонну сіль відповідну дійсній вартості продукції, і тим самим Спілка відмовилась би від яких небудь заробітків.

Далі підкреслюємо ще другий момент, а іменно то, що Спілка, бажаючи уможливити робітникам отримання відповіді від Уряду відносно подальшої участі варильні в Калуші, в результаті звернення делегатів робітників до Міністерства Промисловості і Торгівлі, погодилась тримати в роботі варильню до 15 жовтня поточного року.

Нам здається, що справа варильні в Калуші стала залагоджена з ідучою якнайдалі сукупністю інтересів як державних так і наших і не сумніваємось, що по сьогоднішніх виясненях Міністерство нашу точку зору одобрить.