Провалля загрожує Височанці

06 Липня, 2007, 09:35 

Провалля загрожує Височанці

25 червня близько 9.00 на центральному каїнітовому полі рудника „Калуш” утворилася провальна воронка, яка отримала порядковий номер 13

Провалля загрожує Височанці

25 червня близько 9.00 на центральному каїнітовому полі рудника „Калуш” утворилася провальна воронка, яка отримала порядковий номер 13

06 Липня, 2007, 09:35

Βона розташована на відстані 25 метрів від ліквідованої вентиляційної шахти №4. Під воронкою, на глибині 50 і 78 метрів, розташовані вентиляційні штреки першого і другого горизонтів рудника Калуш, а на глибині 92 метри колись знаходилася луговня. Тут є порожнина висотою 5, шириною 40 і протяжністю 200 метрів. Саме з цієї луговні ще у 1840 році, за часів Австро-Угорщини, почали видобувати кухонну сіль методом вимивання: під землю подавалася вода, яка розчиняла сольові поклади. Далі утворену ропу відкачували на поверхню і випарювали. Згодом шахтарі вперше натрапили тут на поклади незвичайної гіркої солі. Її відправили до Відня на експертизу, яка засвідчила, що сіль є калійною. Відтоді у Калуші було започатковано видобування калійних солей.

Провальна воронка, утворена минулого тижня, наразі відноситься до невеликих. Про неї міські служби повідомило приватне підприємство „Фуртас”, працівники якого першими помітили просідання ґрунту. Процес ще не стабілізувався, тому говорити про кінцеві розміри провалля передчасно. Станом на понеділок діаметр вороки становив 14 метрів, глибина — 10 метрів. Об’єм провалля на даний час становить близько 1000 куб. метрів. Утворена порожнина заповнена розсолами, концентрація яких свідчить, що вони поступають з-під землі і розведені ґрунтовими водами. Тут поблизу немає житлових будинків (найближчі — за 150 метрів. — Авт.), тому пряма загроза калушанам відсутня. Крім того, помічено, що провалля збільшується не у бік житлових будинків, а у бік вентиляційної шахти і вироблених полів. Проте, за словами заступника міського голови з питань будівництва та голови комісії з техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Василя Петріва, воронка розташована біля підніжжя гори Височанка, тому ймовірне сколювання порід гори та провал їх у воронку. Це може призвести до того, що Височанка „сповзатиме”. На даний час вже зафіксовано обвал порід згори, і цей негативний процес не зупиняється.

Надзвичайна ситуація двічі, 25 і 26 червня, обговорювалася на засіданні міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій. На першому засіданні, повідомив Василь Петрів, вирішено встановити постійний моніторинг до часу стабілізації провалля. Після отримання висновків спеціалістів провалля ліквідовуватимуть. Тому комісія 25 червня підготувала звернення до голови облдержадміністрації з проханням виділити для цього кошти з резервного фонду обласного бюджету. Райвідділу УМВС та міській варті доручили забезпечити цілодобове чергування біля провальної воронки для того, аби тут випадково не постраждали люди, а санепідстанції належить організувати контроль та аналіз води у річні Сівці, поблизу воронки та у близько розташованих криницях. До слова, на початку провалля було доверху заповнене розсолами і вони вільно витікали у річку. Проте наразі цей процес припинено: прокопані траншеї і надлишок сольового розчину ними відводяться у спеціальні залізничні ємності.

На другому засіданні комісії 26 червня йшлося, що відповідно до висновків обстеження, проведеного спеціалізованими інститутами, ліквідацією провалля має займатися ВАТ „Оріана”. Для цього потрібно розблокувати рахунки товариства у межах, достатніх для усунення наслідків надзвичайної ситуації. На даний час мова йде про 20-25 тис. гривень. Науково-дослідний інститут галургії має розробити комплекс заходів з ліквідації провалля. ДП „Калійний завод” отримало завдання розробити кошторис та безпосередньо зайнятися ліквідацією провальної воронки.

Міська комісія вкотре скерувала до ОДА звернення з тим, аби забезпечити постійне спостереження за станом земної поверхні над відпрацьованими рудниками. Варто зазначити, що подібні звернення готувалися і досі, проте через відсутність належної фінансової підтримки справа з місця не зрушила. Тож надзвичайна ситуація стала вагомим приводом вкотре привернути увагу обласних чиновників до проблем Калуша, пов’язаних з негативними наслідками калійного виробництва.

Провалля треба ліквідовувати одразу

Директор науково-дослідного інституту галургії Іван Костів повідомив, що висновки інституту вже готові. Для того, аби опрацювати весь перелік документів (геологічні викопіровки планів, старі карти тощо), спеціалістам довелося працювати і на вихідні дні. Рекомендації НДІ галургії полягають у розрахунках об’ємів порожнини, технології їхнього заповнення твердими породами, обґрунтуванні під’їзних маршрутів до провалля для вантажівок тощо.

Іван Костів зазначив, що провальну воронку потрібно ліквідовувати одразу, не чекаючи стабілізації зсувних процесів. Інакше гора продовжуватиме сповзати у провалля і наслідки надзвичайної ситуації можуть бути дуже серйозними.

Довідка „Вікон”.

Рудник „Калуш” експлуатувався понад 100 років. Він складається з трьох полів: північного, центрального і Хотінського. Хотінське поле відділене від центрального перемичкою з твердих порід шириною 20 метрів, і на даний час тут відпрацьовані рудники залишаються порожніми. Північне і центральне поля заповнені концентрованими сольовими розчинами.

Починаючи з 1990 року, роботи зі спостереження за станом поверхні землі систематично не проводяться. У довідці про стан техногенно-екологічної безпеки у зоні діяльності ДП „Калійний завод” ВАТ ”Оріана” йдеться: „Такий стан з вивченням екологічного середовища району веде до неконтрольованого засолення як підземних, так і поверхневих вод, і, що найбільш небезпечно, — до утворення провалів землі над рудником „Калуш”.

До 25 червня над рудником „Калуш” вже утворилося 12 воронок. Найбільша — №10 — у 1997 році (провалля на вул. Вітовського). Для її ліквідації знадобилося 10,6 тис. кубічних метрів гірничої породи. Воронка №11 утворилася у наступному — 1998 році, а №12 — у 2001 році. Протягом останніх шести років подібних екстраординарних випадків не фіксувалося.

У вівторок біля провалля панував спокій. Місце з боку гори та під’їзної доріжки огороджене, є попереджувальні таблички, які забороняють прохід. Проте жодної охорони тут на було. На віддалі 100-150 метрів, за річкою є фірма „Боксана”, працівники якої не зауважили біля провалля людської активності і охорони не бачили. Більше того, вони навіть не знали, що поряд утворилася провальна воронка. У середу тут з гори постійно обвалювалися і сповзали в утворену водойму шматки ґрунту. Про те, що до ґрунтових вод потрапили концентровані сольові розчини, свідчить те, що на деревах поруч з проваллям листя стало бурим і зморщеним.

ЩЕ ЦІКАВО. СТЕБНИК

https://www.facebook.com/ilovestebnyk/photos/a.111306153583008/197038518343104/